Zdraví

Jak předcházet zánětu spojivek (konjunktivitida)

Snad každý z nás někdy prodělal obávaný zánět spojivek (konjunktivitida). Ve skutečnosti je zánět spojivek velmi častým očním onemocněním. Zánět spojivek může způsobit zarudnutí očí a lepkavý výtok. Může také způsobovat bolest a pocit zrnění nebo svědění očí.

Toto onemocnění je způsobeno zánětem spojivky, tenké membrány, která pokrývá oční bělmo. Zánět spojivky mohou způsobit faktory, jako jsou virové a bakteriální infekce, nebo podráždění způsobené přítomností alergenů (pyl, srst atd.) nebo dráždivých látek (chemikálie, prach, kontaktní čočky atd.). Zatímco zánět spojivek způsobený viry a bakteriemi je infekční, zánět vyvolaný alergeny nebo dráždivými látkami je neinfekční.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Existují tedy způsoby, jak se zánětu spojivek vyhnout? Máme pro vás několik odpovědí!

Dodržováním určitých opatření můžete zabránit tomu, abyste chytili virový a bakteriální zánět spojivek, které jsou extrémně nakažlivé. Na druhou stranu vyhýbání se dráždivým látkám a alergenům zabrání zánětu spojivek, který vznikne v důsledku jejich působení. Podívejme se na některá konkrétní opatření, která mohou být užitečná.

Myjte si ruce

Infekční zánět spojivek se snadno šíří prostřednictvím kontaminovaných rukou. Časté mytí rukou je tedy důležité, aby se onemocnění nešířilo. To platí zejména po kontaktu s někým, kdo má zánět spojivek. Ve skutečnosti je obecně dobré nedotýkat se očí, pokud nemáte umyté ruce.

Nesdílejte věci

Nesdílejte věci, které mohou šířit infekci do očí. Patří sem věci jako kosmetika, zejména oční make-up, ručníky, žínky a oční kapky. Pokud má někdo ve vaší rodině zánět spojivek, ujistěte se, že žínky, ručníky nebo povlaky na polštáře, které se mohly kontaminovat, perete zvlášť. Pokud onemocníte zánětem spojivek, dbejte také na to, abyste nepoužívali stejnou lahvičku s očními kapkami pro infikované oko a zdravé oko, protože se tak může onemocnění přenést i na zdravé oko.

Nepoužívejte je opakovaně

Opakování infekce můžete zabránit tím, že nebudete znovu používat věci, které se mohly během vašeho zánětu spojivek infikovat. Po epizodě vyhoďte veškerý starý oční make-up. Také používejte nový pár kontaktních čoček, pokud používáte jednorázové. Pokud nepoužíváte jednorázové čočky, ujistěte se, že jste pouzdro a čočky před dalším použitím alespoň dvakrát vydezinfikovali. Pokud některé věci, jako například povlaky na polštáře, používáte opakovaně, ujistěte se, že je řádně dezinfikujete.

Vyhněte se dráždivým látkám a alergenům

Pokud jste náchylní k alergickému zánětu spojivek, může vám k prevenci tohoto onemocnění pomoci přijetí opatření, která se vyhnou spouštěčům. Například můžete mít zavřená okna, když je venku vysoké množství pylu, a vyhýbat se zvířatům, na která jste alergičtí. Pokud vás dráždí chlorovaná voda, noste při plavání ochranné brýle. Také častěji vysávejte, pokud je spouštěčem prach.

Vyměňte si kontaktní čočky

Trvalá přítomnost cizího tělesa v oku (například kontaktní čočky) může způsobit druh alergického zánětu spojivek známého jako obří papilární konjunktivitida. Pokud se u vás tento druh zánětu spojivek objeví, může vám lékař doporučit přechod na jiný druh kontaktních čoček – pravděpodobně na čočky, které se častěji vyměňují – nebo na dezinfekční roztok, abyste zabránili opakování tohoto stavu.

V tomto případě se však vaše příznaky mohou rozvíjet pomaleji, než je tomu obecně u zánětu spojivek. Při tomto onemocnění se vám také mohou objevit drobné skvrny na vnitřní straně horních víček. Mějte na paměti, že tento druh zánětu spojivek vyžaduje lékařskou péči, protože má vyšší riziko komplikací.

Nechte se vyšetřit

Pokud máte v těhotenství pohlavně přenosnou infekci, jako jsou chlamydie nebo kapavka, mohly by se oči vašeho dítěte během porodu nakazit. Zánět spojivek způsobený pohlavně přenosnými infekcemi může mít pro novorozence vážné následky a může vést i k trvalému poškození očí. Vyšetření na tyto infekce v době těhotenství a podstoupení léčby před porodem však může těmto druhům zánětu spojivek u vašeho dítěte zabránit.

Nechte se očkovat

Proti zánětu spojivek se nelze nechat očkovat. Proti mnoha stavům spojeným se zánětem spojivek jsou však k dispozici vakcíny. Můžete se například nechat očkovat proti spalničkám. Virus, který toto onemocnění způsobuje, postihuje také oči téměř každého, kdo spalničky dostane. Mezi další stavy spojené se zánětem spojivek, proti kterým se můžete nechat očkovat, patří zarděnky, plané neštovice, pásový opar, zápal plic a chřipka. Absolvování všech očkování vám tedy může poskytnout určitou ochranu.

Jak si poradit se zánětem spojivek?

Ve většině případů se zánět spojivek vyléčí sám bez léčby během několika týdnů. Pokud však pociťujete bolest nebo problémy s viděním, případně máte oči extrémně červené nebo citlivé na světlo, vyhledejte lékaře. V případě potřeby vám lékař může předepsat antibiotické kapky na bakteriální infekci nebo antihistaminika na alergický zánět spojivek.

Některým lidem se osvědčily také přírodní prostředky, jako je světlík lékařský, heřmánek a měsíček lékařský. O těchto způsobech léčby byste se však měli poradit s vyškoleným lékařem.

Pokud novorozenec dostane zánět spojivek, je vždy nejlepší vyhledat lékařskou pomoc.