Co způsobuje zánět spojivek a jak se s ním vypořádat

Svědění, krusty, zarudlé oči, které slzí. Zní vám to povědomě? Tyto příznaky ukazují na zánět tkáně, která pokrývá vaše oči v přední části a nazývá se spojivka. Zánět spojivek (konjunktivitida) neboli růžové oko je časté onemocnění a všichni jsme jím někdy trpěli. Přemýšleli jste však někdy o tom, co zánět spojivek způsobuje?

Za zánět spojivek může být zodpovědná celá řada příčin.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Viry

Virový zánět spojivek je extrémně nakažlivý. Tuto infekci obvykle způsobují adenoviry, které způsobují nachlazení, a někdy také enteroviry, které způsobují infekce dýchacích cest. Zánět spojivek mohou způsobovat i další viry, které způsobují onemocnění, jako jsou příušnice, spalničky, plané neštovice, herpes a zarděnky.

Virová konjunktivitida se obvykle šíří kontaminovanýma rukama, které se dotýkají očí. A jak k tomu dochází? Vaše ruce se mohou kontaminovat kontaktem s výtokem z očí, slzami, výtokem z dýchacích cest nebo výkaly, které byly infikovány. Virovou konjunktivitidou se můžete nakazit také prostřednictvím kapének dýchacích cest při kašli, kýchání apod. – nebo pokud se vaše oči dostanou do kontaktu s kontaminovaným předmětem, jako je ručník nebo kapesník. Také viry, které způsobují herpes, se mohou přenést z matky na dítě během porodu a způsobit významné poškození očí dítěte.

Bakterie

Bakteriální konjuktivitida je rovněž vysoce nakažlivá. Obvykle se šíří kontaminovanýma rukama, které se dotýkají očí. Bakteriální konjunktivitidu můžete chytit dotykem nebo použitím něčeho, co použila nakažená osoba, a prostřednictvím kapének dýchacích cest. Děti a batolata jsou obzvláště náchylné k nákaze zánětem spojivek způsobeným viry a bakteriemi, protože přicházejí do kontaktu s jinými nakaženými dětmi se zánětem spojivek ve škole nebo ve školce. V tomto věku je také obtížné zavést hygienické návyky.

Mezi bakterie, které obvykle způsobují tento druh zánětu spojivek, patří Staphylococcus aureus, Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenza a Moraxella catarrhalis.

Některé druhy bakteriálního zánětu spojivek vyžadují zvláštní pozornost:

  • Bakterie Neisseria gonorrhoeae, která způsobuje kapavku, může vyvolat závažný druh zánětu spojivek, který se obvykle objeví náhle a při kterém se objevuje žlutozelený výtok z očí. Tento druh zánětu spojivek se šíří pohlavním stykem, kdy se oči dostanou do kontaktu s genitálním sekretem osoby, která má kapavku. Tato infekce může způsobit ztrátu zraku a vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.
  • Chlamydia trachomatis, bakterie způsobující chlamydie, může rovněž vést k chronickému zánětu spojivek. Šíří se pohlavním stykem, pokud přijdete do kontaktu s genitálními sekrety nakažené osoby. Chlamydie trachomatis také způsobují druh zánětu spojivek zvaný trachom, při kterém dochází k jizvení spojivek a rohovky. Jedná se o celosvětově nejčastější příčinu infekční slepoty, které lze předcházet. Trachom se může přenášet sdílením kontaminovaných předmětů s nakaženou osobou a také prostřednictvím much, které si sednou na oči poté, co si sedly na oči nakažené osoby.

Chlamydie i kapavka mohou způsobit zánět spojivek u novorozence, pokud je přenese infikovaná matka během porodu. Tyto infekce mohou mít za následek trvalé poškození očí dítěte a vyžadují okamžitou lékařskou pomoc.

Plísně

Ačkoli je to vzácné, někdy mohou zánět spojivek způsobit také plísně. Obvykle se s nimi setkáváme u lidí, kteří utrpěli úraz očí, při němž se oči dostaly do kontaktu s organickými látkami, jako je hlína nebo rostliny. Tuto infekci mohou dostat také lidé, kteří dlouhodobě používají kortikosteroidní oční kapky.

Alergeny

Reakce vašeho těla na látky, na které je alergické, může vyústit v zánět spojivek. Alergický zánět spojivek je běžný u lidí, kteří mají jiná alergická onemocnění, jako je astma, ekzém a senná rýma. Může mít sezónní charakter, pokud je způsoben látkami, jako je pyl, plevel, tráva atd. které se mohou vyskytovat sezónně. Může být celoroční, pokud je způsoben například zvířecími chlupy nebo roztoči, kteří se vyskytují po celý rok.

Dráždivé látky

Látky, které dráždí spojivky, mohou způsobit i zánět spojivek. Může jít například o cizí předmět v oku, kouř, prach, vítr, jasné ultrafialové světlo, chlór atd. U lidí, kteří mají v očích neustále cizí předměty, jako jsou kontaktní čočky, se také může vyvinout zánět spojivek jako reakce na ně.

Oční potíže

Se zánětem spojivek jsou spojeny také některé oční stavy:

  • Stav, který způsobuje otočení očního víčka dovnitř (entropium) nebo ven (ektropium), může způsobit podráždění, které vede k zánětu spojivek.
  • Se zánětem spojivek souvisí také blefaritida, stav, kdy dochází k zánětu očních víček. Při tomto stavu lze také pozorovat růst bakterií a šupinatých zbytků podél víčka.
  • Se zánětem spojivek souvisí také chronická dakryocystitida, což je infekce, která se vyskytuje v slzném vaku.

Jak se vypořádat se zánětem spojivek?

Léčba zánětu spojivek závisí na jeho příčině. U případů způsobených bakteriemi mohou být předepsána antibiotika, zatímco virové případy mohou odeznít samy. Mezitím se lze s jimi způsobeným zánětem spojivek vypořádat zamezením kontaktu s alergenem nebo dráždivou látkou. Pokud příznaky přetrvávají déle než 3 nebo 4 dny, nebo pokud stav ovlivňuje váš zrak, vyhledejte lékařskou pomoc. Lékaře je také dobré kontaktovat, pokud se vám víčka nebo kůže kolem očí zdají být zanícené, pociťujete silnou nebo zhoršující se bolest očí nebo vás bolí hlava.