Jak vás sluneční paprsky mohou udržet šťastné a zdravé

Když se řekne sluneční svit, nejčastěji vás napadnou myšlenky na pláže, opálení a trochu spálení od slunce. A pak, na druhé, temnější straně, je rakovina kůže. Kvůli tomuto druhému důvodu se většina lidí bojí přílišného slunění a spoléhá na opalovací krémy více, než je nutné. To může nakonec působit proti vám.

Když se dostatečně dlouho vystavujete slunci, vaše tělo produkuje vitamín D. Nyní tento vitamín získáváte prostřednictvím potravin, ale jen minimálně. Více než 90 % vitamínu D pochází pouze ze slunečního záření. A právě tento vitamín je hlavním zdrojem prospěšnosti pobytu na slunci. Pokud o tom ještě nejste přesvědčeni, pojďme se podívat, jak přesně vám pobyt na slunci pomůže.

Doplňky stravy a vitamíny pro zdraví můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Zlepšuje vaši náladu

Když se o někom řekne, že má slunečnou náladu, myslí se tím, že je veselý a šťastný. Proč ale slovo „slunečná“ souvisí se štěstím? Ano, léto vás rozhodně dostane do dobré nálady, ale je toho víc! Studie ukazují, že pobyt na slunci vás činí výrazně šťastnějšími. Důvodem je bohatá hladina vitamínu D, kterou ze slunce získáte.

2. Léčí deprese a SAD

Nedostatek vitamínu D je častým příčinným faktorem a charakteristickým znakem u lidí, kteří procházejí depresí. Při častějším pobytu na slunci se hladina vitamínu D zvyšuje a vy jste zdravější a šťastnější. Navíc bylo zjištěno, že léto a sluneční svit zvyšují hladinu produkce serotoninu v těle, což snižuje riziko deprese.

Sluneční světlo vás samozřejmě může také zbavit SAD (sezónní afektivní poruchy), která vás však většinou postihne v zimě, kdy po pobytu na slunci toužíte, ale moc se vám ho nedostává. Ale v případě, že jste postiženi a nacházíte se v místě se „slunečnou dispozicí“, víte, co dělat!

3. Reguluje hladinu cholesterolu v krvi

Když jste vystaveni dostatečnému slunečnímu záření, vaše tělo produkuje dostatek vitamínu D, který se metabolizuje. Pokud však nejste, vaše tělo místo něj metabolizuje cholesterol, což vede ke zvýšení hladiny cholesterolu v krvi. To je důvod, proč většina lidí v zimě pociťuje vysokou hladinu cholesterolu v krvi.

4. Snižuje riziko srdečních onemocnění

Nedostatek vitamínu D je spojen se zvýšeným rizikem koronárního onemocnění srdce. I když jsou ostatní zdravé návyky, jako je dieta a cvičení nutností, trocha slunečního svitu každý den udrží vaše srdce silné.

5. Posiluje kosti

Sluneční světlo je důležité pro zdraví kostí, protože zabraňuje možnosti nedostatku vitamínu D. Ten je hlavní příčinou křivice u dětí a jeho nedostatek zhorší nebo vyvolá osteoporózu i u dospělých a další bolestivé problémy s kostmi. Kromě toho bylo zjištěno, že pobyt na slunci také snižuje riziko zlomenin kostí.

6. Prevence rakoviny

Pokud jde o rakovinu a sluneční záření, potřebujete správnou rovnováhu. V závislosti na barvě pleti a povaze vašeho těla se každý den vystavujte slunečnímu záření ve správném množství. Zatímco extrémní vystavování se slunečnímu záření může způsobit rakovinu kůže, úplné vyhýbání se slunci nebo nadměrné používání opalovacích krémů může vést k jiným druhům rakoviny.

7. Snižuje riziko autoimunitních onemocnění

Autoimunitní onemocnění jsou taková onemocnění, při kterých váš imunitní systém chybně napadá zdravé buňky v těle, místo aby je chránil. Mezi tato onemocnění patří celiakie, revmatoidní artritida, roztroušená skleróza a další. Při dostatečném množství slunečního záření vám zvýšená hladina vitamínu D pomůže snížit riziko těchto onemocnění a vyhnout se jim.

8. Zmírňuje bolest

Nyní není zcela jasné, jak přesně může sluneční záření zmírnit bolest, ale je tomu tak. Podle jedné studie byla u účastníků s chronickou bolestí dolní části zad pozorována nízká hladina vitamínu D. Bylo také pozorováno, že pouhá jedna dávka vitamínu D snižuje menstruační bolesti u žen. Pokud je tomu tak u všech bolestivých stavů, sluneční záření vám nic jiného než zmírnění bolesti nepřinese. Nezůstávejte tedy zalezlí v posteli a nebojujte s bolestí. Buďte silní, vyjděte na slunce a nechte sluneční paprsky, aby vás svým dotekem uzdravily!

9. Zabraňuje obezitě

Toto je jedno z pozitiv slunečního záření, kde vitamín D nemá příliš co dělat. Bylo skutečně studováno, že vystavení slunci (UV záření) snižuje postup obezity, a to díky oxidu dusnatému vyvolanému UV zářením. Těchto výsledků nelze dosáhnout pomocí doplňků vitamínu D, ale je třeba skutečné expozice UV záření. Teplo má také tendenci snižovat chuť k jídlu, takže to je bonus navíc!

10. Zlepšuje kvalitu spánku

To je nesmírně důležité zejména pro ty, kteří pracují na směny. Podle studií mají ti, kteří potřebují spát přes den, tendenci častěji podléhat nemocem. Při vystavení většímu množství slunečního světla bylo pozorováno, že účastníci dohánějí více hodin kvalitního spánku, když jsou během dne vystaveni většímu množství slunečního světla.

Tím však výčet nekončí! Pobyt na slunci ve správném množství má vliv také na kardiovaskulární onemocnění, plodnost, těhotenství, demenci a úmrtnost! To ovšem neznamená, že celý den budete trávit venku bez jakékoliv ochrany. Sluneční záření pro duševní i fyzické zdraví je především o správném množství a načasování. Bez ohledu na váš životní styl si dejte záležet na tom, abyste si ráno dopřáli trochu slunce a začali každý svůj den tím správným způsobem.