Zdraví

6 známých typů stresu a jejich vliv na tělesnou hmotnost

Když se řekne stres, vybaví se vám nejprve psychický tlak, kdy musíte řešit problémy, které vás trápí. Stres ovlivňuje vaše tělo a mysl a následně i váš pracovní a osobní život. Aby toho nebylo málo, stres významně ovlivňuje vaši hmotnost!

Stresující faktory, jako je nedostatek spánku, vysoce kalorické potraviny, znečištění a negativní situace, mohou ovlivnit mechanismus spalování tuků ve vašem těle a vést k přibírání na váze bez ohledu na to, jak moc cvičíte nebo se dietně stravujete. Abyste udrželi stres na uzdě a byli fit a zdraví, seznamte se s těmito 6 typy stresu a zjistěte, jak se s nimi vypořádat.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Psychický stres

Určité situace vedou k psychické zátěži, která může vyvolat emoce, jako je frustrace, úzkost, hněv nebo smutek. Tyto reakce se objevují, když máte pocit, že nejste schopni situaci zvládnout, například úmrtí blízké osoby nebo finanční krize.

Negativní emoce vás mohou táhnout dolů a snižovat hladinu vaší energie. Aby vám tělo pomohlo zvládnout stresovou situaci, uvolňuje kortizol, stresový hormon. Se zvýšením hladiny kortizolu se zvyšuje chuť k jídlu, snižuje se schopnost těla spalovat tuky a v těle se ukládá více tuku. Všechny tyto faktory přispívají k přibývání na váze a zvyšování množství břišního tuku.

Chcete-li snížit psychický stres, meditujte, abyste získali kontrolu nad svou myslí a tělem. Snížíte tím stres, čímž se sníží hladina kortizolu, což má pak pozitivní vliv na vaši tělesnou hmotnost.

2. Stres z nedostatku spánku

Spánek je nezbytný pro vaše zdraví a pohodu. Všimli jste si někdy, jak nevrlí a podráždění můžete být, když nemáte dostatek spánku? Tyto změny nálady ovlivňují způsob, jakým se každodenně vyrovnáváte s problémy. Představte si špatnou náladu spojenou s obtížnou situací! Může to být jedna z nejvíce stresujících věcí vůbec.

Méně spánku způsobuje, že máte hlad, i když vaše tělo jídlo nepotřebuje. Nedostatek spánku mění hladinu ghrelinu a leptinu – dvou hormonů zodpovědných za kontrolu chuti k jídlu a sytosti. Díky tomu se pozdě v noci přistihnete, že se přejídáte vysoce kalorickým jídlem, což má velký vliv na vaši hmotnost. Aby toho nebylo málo, máte tendenci být závislí na nápojích s vysokým obsahem cukru nebo kofeinu, které vám pomohou přežít den. Proto vklouzněte do postele brzy a vypněte si telefon, abyste spali alespoň 8 hodin.

3. Chemický stres

Vaše tělo je každodenně vystaveno široké škále chemických látek prostřednictvím znečištění, těžkých kovů a potravin plných aditiv a konzervačních látek. Konzumace, vdechování nebo vstřebávání těchto chemikálií může vést ke stresu ve vašem těle.

Studie naznačují, že tyto toxiny mohou vést k přibývání na váze tím, že mění vaši chuť k jídlu, ovlivňují metabolismus glukózy a vyvolávají záněty. Chcete-li se vyhnout chemickému stresu, dodržujte zdravou stravu s organickými, syrovými, plnohodnotnými potravinami a chraňte svou pokožku před škodlivými látkami a postřiky.

4. Stres způsobený stravou

Hladovění, snížení příjmu sacharidů, konzumace pouze 3 jídel denně nebo konzumace pouze určitého typu potravin může pro vaše tělo znamenat stres. Možná máte pocit, že přísná dieta vám pomůže zhubnout a stát se zdravými, ale může mít nepříznivý vliv nejen na vaše tělo, ale i na vaši mysl. Pocit podráždění z toho, že se musíte vyhýbat chuti na jediný kousek dortu, je jen začátkem řady výkyvů nálad.

Provádění takových změn v jídelníčku ovlivňuje také váš metabolismus. Studie ukazují, že nízkokalorická dieta může vést ke zvýšení hladiny kortizolu, což má za následek přibývání na váze. Jeden typ diety nemůže vyhovovat všem. Místo toho se stravujte podle potřeb svého těla a metabolismu, abyste zhubli, regulovali svou náladu a předcházeli stresu.

5. Fyzický stres

Cvičení a jakákoli fyzická aktivita vám zlepší náladu díky uvolňování endorfinů, hormonů „dobré nálady“. Příliš mnoho cvičení nebo oddávání se fyzické aktivitě nad rámec schopností vašeho těla ji vydržet však může vést ke stresu.

Podobně jako u psychického stresu vám tělo pomáhá vyrovnat se s fyzickým stresem zvýšenou produkcí kortizolu, což může vést k nárůstu hmotnosti. Ať už tedy rádi cvičíte, nebo vaše práce vyžaduje velkou fyzickou aktivitu, dbejte na to, abyste svému tělu dopřáli potřebný odpočinek a umožnili mu zotavit se ze stresu.

6. Stres vyvolaný zánětem

K zánětu dochází, když vaše tělo ucítí cizí látku a snaží se vás před ní ochránit. Při vyvolávání zánětu bohužel hraje roli i jídlo, které jíte. Zpracované maso, rafinované sacharidy, jako je bílé pečivo, sladké nápoje a červené maso vedou k oxidačnímu stresu a zánětu. Oxidační stres vede k inzulínové rezistenci, která snižuje schopnost těla spalovat tuky, a tím ovlivňuje vaši hmotnost. A ve stavu oxidačního stresu není vaše tělo schopno čelit škodám způsobeným volnými radikály.

Jezte více ovoce a zeleniny, které díky svým antioxidačním vlastnostem snižují oxidační stres a zánět. Také dávejte přednost celozrnným potravinám před zpracovanými, protože proces rafinace je zbavuje základních živin. Cukry a rafinované škroby navíc mohou měnit hladinu cukru a inzulínu v krvi a podporovat tvorbu volných radikálů.

Stres může být různého druhu a způsoben různými faktory. Jedním společným faktorem všech těchto typů je však příjem potravy, který má výrazný vliv na vaši tělesnou hmotnost. Bez ohledu na míru stresu se stravujte správně a zdravě a uvidíte, jaký rozdíl se projeví na vaší hmotnosti a zdraví.