Zdraví

Nejlepší přírodní esenciální oleje proti úzkosti a depresi

Esenciální oleje jsou známé již po staletí a sahají až do biblických dob, kdy byl Ježíš při svém narození pomazán kadidlem a myrhou. Byly využívány již ve starověku v různých kulturách, včetně Číny, Egypta, Indie a jižní Evropy.

Některé esenciální oleje se dokonce používaly na mrtvé jako součást balzamovacího procesu. Víme to, protože zbytky těchto olejů byly nalezeny v hrobkách starých více než 2 000 let! Éterické oleje jsou také rozšířené v aromaterapii, kterou rozvinul francouzský chirurg Jean Valnet, který zjistil, že éterické oleje mohou pomoci při léčbě vojáků během druhé světové války – v době, kdy byl nedostatek léků.

Krása esenciálních olejů spočívá v tom, že jsou přírodní, získávají se z květů, listů, kůry nebo kořenů rostlin. I když je nejlepší dbát na to, abyste používali čisté esenciální oleje, tedy oleje, které nebyly ředěny chemickými látkami nebo přísadami, mohou poskytnout tolik potřebnou úlevu a uzdravení při různých potížích, včetně přírodního léku na úzkost.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Nejlepší esenciální oleje na úzkost a depresi

Úzkost je těžký boj, kterému je třeba čelit den co den, a proto je důležité mít přírodní řešení, například směs esenciálních olejů.

V nedávné studii American College of Healthcare Sciences z roku 2014 byly 58 hospicovým pacientům jednou denně po dobu jednoho týdne prováděny masáže rukou směsí esenciálních olejů v 1,5% ředění s olejem ze sladkých mandlí. Směs éterických olejů se skládala z těchto éterických olejů ve stejném poměru bergamotu, kadidla a levandule.

Všichni pacienti, kteří absolvovali aromaterapeutickou masáž rukou, uváděli méně bolesti a deprese, z čehož vyplývá, že aromaterapeutická masáž s touto směsí esenciálních olejů je při léčbě bolesti a deprese účinnější než samotná masáž.

Zde jsou některé z nejlepších esenciálních olejů na úzkost

Levandule úzkolistá (Lavandula angustifolia)

Levandulový olej, který je považován za nejběžnější esenciální olej, má mimo jiné uklidňující a relaxační účinky. Je považován za regenerační prostředek nervového systému a pomáhá při vnitřním klidu, spánku, neklidu, podrážděnosti, záchvatech paniky, nervovém napětí a nervozitě žaludku. Pro snížení úzkosti je považován za jeden z nejlepších esenciálních olejů.

„Příručka esenciálních olejů: Science, Technology, and Applications, Second Edition“ uvádí, že proběhla řada klinických studií zahrnujících inhalaci levandulového esenciálního oleje, které naznačují snížení stresu a úzkosti.

Jedna studie, která používala perorální levandulový esenciální olej prostřednictvím kapslí zjistila, že při sledování filmu vyvolávajícího úzkost se významně zvýšila odchylka srdeční frekvence ve srovnání s placebem. To naznačuje, že levandule má anxiolytické účinky.

Další výzkumy prokazují schopnost levandule snižovat úzkost u pacientů podstupujících operaci koronárního bypassu a u lidí navštěvujících zubaře.

Pro podporu relaxace můžete levandulový olej jednoduše přidat do difuzéru, vody ve vaně nebo do rozprašovače naplněného vodou. Dobře se kombinuje s mnoha esenciálními oleji, včetně geraniového oleje, oleje ylang ylang a heřmánkového oleje. Levanduli můžete používat také lokálně na zápěstí, na spáncích a na zátylku.

Růže damašská (Rosa damascena)

Jednou z výhod růžového esenciálního oleje je, že se velmi dobře usadí v emocionálním srdci a po levanduli je možná druhým nejoblíbenějším olejem pro zmírnění úzkosti a deprese, pomáhá při záchvatech paniky, truchlení a šoku.

Ve studii na ženách, které byly poprvé těhotné, publikované v časopise Iranian Red Crescent Medical Journal, dostala jedna skupina žen desetiminutovou inhalaci a koupel nohou s růžovým olejem, druhá skupina dostala desetiminutovou koupel nohou v teplé vodě a byly porovnány s kontrolní skupinou. Výsledky ukázaly, že „aromaterapie a koupel nohou snižuje úzkost v aktivní fázi u nerodiček“.

Vetiver (Vetiveria zizanioides)

Vetiverový olej má klidnou, uzemňující a uklidňující energii, často se používá při traumatech a pomáhá při sebeuvědomění, zklidnění a stabilizaci. Je tonikem nervového systému, snižuje nervozitu a přecitlivělost a je užitečný také při záchvatech paniky a šoku.

Studie publikovaná v časopise Natural Product Research zkoumající úzkostné chování u potkanů dospěla k závěru, že vetiverový olej může být užitečný při snižování účinků úzkosti, ačkoli k potvrzení tohoto zjištění je zapotřebí dalšího výzkumu.

Ylang ylang (Cananga odorata)

Tento oblíbený esenciální olej může díky svým uklidňujícím a povznášejícím účinkům léčit úzkost a depresi. Kananga vonná pomáhá při veselosti, odvaze, optimismu a zmírňuje strach. Může zklidnit rozrušení srdce a nervové bušení a je středně silným sedativem, které může pomoci při nespavosti.

Studie provedená v roce 2006 na Geochang Provincial College v Koreji zjistila, že používání oleje z ylang ylang spolu s bergamotovým a levandulovým olejem jednou denně po dobu čtyř týdnů snižuje „psychické reakce na stres a hladinu kortizolu v séru, stejně jako krevní tlak klientů s esenciální hypertenzí“.

Při používání ylang ylang buďte opatrní, protože může být senzibilizující nebo dráždivý pro pokožku. Vyhněte se použití při nízkém krevním tlaku. Začněte s jeho rozptylováním ve svém domě. Dobře se mísí s jasmínovým a levandulovým olejem.

Bergamot (Citrus bergamia)

Bergamot se běžně vyskytuje v čaji Earl Grey a má výraznou květinovou chuť a vůni. Bergamotový olej je uklidňující a často se používá k léčbě depresí tím, že dodává energii. Může však také pomoci při nespavosti, navodit relaxaci a snížit rozrušení.

Bylo prokázáno, že snižuje reakci kortikosteronu na stres u potkanů, a další zajímavá studie provedená v roce 2011 předpokládá, že aplikace směsného esenciálního oleje, který obsahuje bergamot, účastníkům pomáhá při léčbě deprese nebo úzkosti. Směsný éterický olej se skládal z levandulového a bergamotového oleje.

Ve srovnání s placebem směsný esenciální olej významně přirozeným způsobem snižoval krevní tlak a tepovou frekvenci, a účastníci ve skupině se směsným esenciálním olejem se hodnotili jako „klidnější“ a „uvolněnější“ než kontrolní skupina.

Bergamot je obecně bezpečný, ale je fotosenzibilizující, což znamená, že může zvýšit riziko spálení a vyrážky. Nejlepší je vyhnout se použití do 12 hodin po vystavení se slunečnímu záření.

Heřmánek pravý (Chamaemelum nobile)

Klidná, uklidňující vůně heřmánku prospívá vnitřní harmonii a snižuje podrážděnost, přemýšlení, úzkost a obavy. Průzkumná studie provedená na Lékařské fakultě Pensylvánské univerzity o antidepresivní aktivitě heřmánku zjistila, že tento esenciální olej „může poskytovat klinicky významnou antidepresivní aktivitu, která se vyskytuje vedle jeho dříve pozorované anxiolytické aktivity“.

Další studie zveřejněná Národním centrem pro komplementární a integrativní zdraví naznačuje, že heřmánkové kapsle prokazatelně snižují příznaky úzkosti.

Heřmánkový olej je obecně bezpečný, až na určité malé riziko alergie, zejména u všech, kteří mají alergii na ambrózii.

Kadidlovník pravý (Boswellia carteri nebo boswella sacra)

Kadidlo je skvělé pro léčbu depresí a úzkostí, protože poskytuje uklidňující a klidnou energii a také duchovní uzemnění. V aromaterapii pomáhá prohloubit meditaci a zklidnit mysl, což může zmírnit problémy, jako je chronický stres.

Ve směsi s bergamotovým a levandulovým olejem v poměru 1:1 při aroma masáži rukou byl ve studii Keimyung University v Koreji zjištěn pozitivní účinek kadidla na bolest a depresi u hospicových pacientů s rakovinou v terminálním stádiu.

Jak používat přírodní esenciální oleje

Esenciální oleje lze používat třemi různými způsoby: aromaterapií, požitím nebo lokálně.

Aromaterapie

Aromaterapie při úzkosti je velmi oblíbená, protože náš čich vyvolává silné emocionální reakce. Prostřednictvím čichu zpracováváme tolik informací – zejména v oblasti mozku sousedící s limbickou oblastí, jak je popsáno v knize „Svoboda od úzkosti: Marcey Shapiro a Barbara Vivino: Holistický přístup k emoční pohodě. Jedná se o oblast zpracování emocí a vyvolávání vzpomínek.

Při vdechování vůně esenciálního oleje se molekuly dostanou do nosních dutin a stimulují spuštění psychické reakce v limbickém systému mozku. Tyto stimulanty regulují stresové nebo uklidňující reakce, jako je srdeční tep, způsob dýchání, produkce hormonů a krevní tlak.

Aromaterapii lze provádět pomocí koupele, přímé inhalace, horké vodní páry, odpařovače nebo zvlhčovače vzduchu, ventilátoru, parfému, kolínské vody nebo – což je jeden z mých nejoblíbenějších způsobů – prostřednictvím aromaterapeutických difuzérů.

Ústní aplikace

Mnoho esenciálních olejů lze přijímat ústy. Je však velmi důležité se ujistit, že oleje, které používáte, jsou bezpečné a čisté. Mnoho olejů na trhu může být zředěno nebo smícháno se syntetickými látkami, které jsou pro požití nebezpečné. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv schválil některé éterické oleje obecně pro vnitřní použití a udělil jim označení obecně uznávané jako bezpečné pro lidskou spotřebu.

Zprávy ukazují, že nejúčinnějším způsobem jejich konzumace je přidání kapky oleje do sklenice vody nebo do čajové lžičky s medem. Kapku nebo dvě můžete jednoduše přidat pod jazyk. Je to prospěšné, protože krevní kapiláry jsou velmi blízko povrchu tkáně pod jazykem, což jim umožňuje rychlejší průchod do krevního oběhu a cestu do různých oblastí těla, kde jsou potřeba.

Mezi další možnosti perorální aplikace patří kapsle, přidání jedné nebo dvou kapek do oblíbeného nápoje, příprava čaje a vaření.

Lokální aplikace

Mnozí dávají přednost lokálnímu použití éterických olejů. Lokální aplikace je proces, při kterém se esenciální olej nanáší na kůži, vlasy, ústa, zuby, nehty nebo sliznice těla. Když se oleje dotknou pokožky, tak do ní rychle pronikají.

Protože jsou velmi silné, je důležité je zředit a smíchat s nosným olejem, například se sladkým mandlovým, jojobovým, olivovým, avokádovým nebo kokosovým olejem. Směs můžete aplikovat přímo na postižené místo, na chodidla, okraje uší, pomocí obkladů, do koupele nebo masáží.