Zdraví

Esenciální oleje pro léčbu dny a jejich použití

Pokud jste někdy prodělali dnavý záchvat, víte, že je to jeden z nejbolestivějších zážitků, které můžete prožít. Máte téměř pocit, jako by vám někdo vrazil klín mezi klouby a způsobil silnou, vystřelující bolest. Z lékařského hlediska je dna klasifikována jako typ zánětlivé artritidy způsobené vysokou hladinou kyseliny močové v krvi. Přebytečná kyselina močová má tendenci vytvářet v kloubech jehličkovité krystalky, které způsobují silné epizody bolesti a zánětu.

Zatímco lékař vám předepíše léky, které udrží příznaky dny na uzdě, můžete také použít přírodní esenciální oleje, které mohou pomoci dnu vyléčit. Některé rostlinné éterické oleje mají silné léčivé účinky. Mohou zmírňovat zánět a v některých případech dokonce blokovat receptory bolesti, a proto působí jako léky proti bolesti nebo analgetika.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Co vyvolává dnu

Příčin vzniku dny může být několik. Nejčastějšími příčinami dny jsou následující:

Pohlaví a věk: Statistiky ukazují, že dna se až do věku 60 let vyskytuje častěji u mužů než u žen. Důvodem může být to, že ženy do tohoto věku chrání přirozený estrogen.

Geny: Dna je geneticky podmíněná. Pokud členové vaší rodiny trpěli dnou, existuje vyšší pravděpodobnost, že ji dostanete také.

Zdravotní stavy: Riziko dny se zvyšuje, pokud trpíte zdravotními potížemi, jako je cukrovka, vysoká hladina cholesterolu, srdeční choroby a vysoký krevní tlak.

Strava: Potraviny s vysokým obsahem purinů mohou ovlivnit hladinu kyseliny močové. Mezi potraviny bohaté na puriny patří červené maso, maso z vnitřností a některé ryby, jako jsou sardinky, sledi, makrely a hřebenatky.

Léky: Diuretika předepisovaná na vysoký krevní tlak a léky, které potlačují imunitní systém, mohou také zvyšovat hladinu kyseliny močové.

Obezita: U obézních lidí je riziko vzniku dny vyšší a dna se u nich objevuje zpravidla v mladším věku než u lidí s normální hmotností.

Operace bypassu: U osob, které podstoupily operaci bypassu žaludku, je riziko také zvýšené.

Alkohol: Konzumace více než dvou alkoholických nápojů nebo dvou piv denně může zvýšit riziko vzniku dny.

Limonády: Nedávno bylo prokázáno, že fruktóza obsažená ve sladkých limonádách zvyšuje riziko dny.

Esenciální oleje, které mohou pomoci při dně

Záchvat dny může být velmi bolestivý a vaším prvním krokem musí být konzultace s lékařem. Existují sice léky, které mohou pomoci snížit bolest, zánět a hladinu kyseliny močové v krvi, ale léčbu můžete doplnit také esenciálními oleji. Existuje několik esenciálních olejů, které mají účinné protizánětlivé a analgetické vlastnosti. Tento seznam vám pomůže vybrat si z různých esenciálních olejů, které mohou poskytnout úlevu při záchvatu dny.

Kadidlový esenciální olej

Kadidlo má dlouhou historii, kdy se používalo při tradičních obřadech pro svou uklidňující vůni. Na rozdíl od jiných esenciálních olejů, které se získávají z bylin, květů nebo ovoce, se kadidlo získává z pryskyřice stromu boswellie. Kromě používání jako parfém a kadidlo se po tisíce let používá v Asii a Africe pro své léčebné účinky a dokonce se o něm píše v ájurvédě. Když vědci testovali účinky boswellových kyselin extrahovaných z kadidla na uměle vyvolané edémy (záněty) u potkanů, zjistili, že působí protizánětlivě, zejména na krystalky urátu sodného způsobené dnou. Ukázalo se, že kadidlo je užitečné i pro úlevu při jiných formách artritidy. To z něj činí účinný přírodní prostředek proti dně.

Rozmarýnový esenciální olej

Běžná kuchyňská bylina, kterou používáte k ochucení nadívaných pečení, je také zdrojem úlevy při dně. Rozmarýn, který pochází ze Středomoří a některých částí Asie, používali již staří Řekové a Římané k ochucení pokrmů a při svatebních obřadech. Evropané rozmarýn používali také jako lék proti artritidě. Současní vědci zjistili, že esenciální olej z rozmarýnu má nejen protizánětlivé účinky, ale je také antinociceptivem. To znamená, že dokáže blokovat signály bolesti přijímané mozkem, a působí tak jako přírodní lék proti bolesti.

Esenciální olej z bazalky

Bazalka se v Indii používá již tisíce let jako léčivá bylina. Možná však znáte spíše její využití jako kulinářské byliny používané v italské kuchyni. Bazalka patří do čeledi mátovitých, existuje v mnoha odrůdách a má několik zdraví prospěšných účinků. Dna způsobuje zánět kloubů, který může vést k silnému pocitu pálení. Výzkum ukázal, že bazalka má protizánětlivé vlastnosti, které mohou pomoci zmírnit zánět a otok.

Tymiánový esenciální olej

Tymián je stálezelená bylina, která byla používána v kuchyni pro svou chuť a jako lék mnoha starověkými kulturami včetně Evropy a Egypta. Pro jeho vůni ho Řekové dokonce používali jako kadidlo ve svých chrámech. Má několik sloučenin, jako jsou kyseliny ursolová a oleanolová, které vykazují protizánětlivé vlastnosti, a flavonoidy, které působí jako antioxidanty. Bylo také prokázáno, že výtažky z tymiánu inhibují oxid dusnatý, molekulu, která může způsobit zvýšení zánětu.

Esenciální olej geránium

Geránium je jedním z nejoblíbenějších přírodních esenciálních olejů, které se hojně používají k výrobě mýdel, pleťových vod a parfémů. Protože jsou pelargonie velmi aromatické, používají se v řadě kosmetických výrobků. Mají však také léčivé vlastnosti, které mohou být užitečné, pokud trpíte dnou. Používání pelargónie v lidovém léčitelství podnítila studie, která zjistila, že tato voňavá bylina má také protizánětlivý účinek. Pokud hledáte prostředek proti dně, který vás zároveň dokáže uklidnit svou vůní, použijte esenciální olej z geránia.

Zázvorový esenciální olej

Zázvor se v tradiční indické a čínské medicíně používá již po staletí. V ájurvédě se zázvor používá k detoxikaci organismu jako součást léčby při léčení revmatoidní artritidy. Zázvor se také běžně používá jako kulinářská přísada v indické kuchyni pro svou výraznou chuť. Když výzkumníci předepisovali zázvor pacientům s revmatoidní artritidou a osteoartritidou, 75 % pacientů uvedlo, že se jim v různé míře ulevilo od bolesti a otoků. Je známo, že zázvor pomáhá také při pálení žáhy, zažívacích potížích, nevolnosti, průjmu a nevolnosti z pohybu.

Esenciální olej ze zimostrázu

Ačkoli si to možná neuvědomujete, v mnoha potravinách, jako jsou žvýkačky, mentolové bonbony a bonbony s mátovou chutí, se jako ochucovadlo používá zimostráz. Používá se také v produktech dentální hygieny, jako jsou ústní vody a zubní pasty. Čaj z listů zimostrázu se používal v indiánském lidovém léčitelství jako lék na revmatické příznaky. Když vědci prováděli pokusy, aby zjistili, jaké sloučeniny by mohly být za lék zodpovědné, našli fenolové sloučeniny, které měly protizánětlivý účinek.

Esenciální olej z heřmánku

Slovo heřmánek označuje řadu různých rostlin podobných sedmikráskám, které patří do čeledi hvězdnicovitých (Asteraceae). Jako bylinu jej po tisíce let používali staří Egypťané, Římané a Řekové k léčbě nejrůznějších potíží. Výzkum výtažků z heřmánku ukázal, že obsahuje mnoho flavonoidních sloučenin, jako je apigenin, kvercetin a luteolin, které mají protizánětlivé účinky. Další experimenty také zjistily, že heřmánek může být dobrým analgetikem, což znamená, že dokáže účinně tlumit bolest. Díky tomu je heřmánkový esenciální olej skvělou volbou, pokud hledáte úlevu od dny.

Esenciální olej z fenyklu

Fenykl se hojně používá k léčbě zažívacích, endokrinních, reprodukčních a respiračních potíží. Je to proto, že fenykl má několik bioaktivních sloučenin, jako jsou flavonoidy, fenolové sloučeniny, mastné kyseliny a aminokyseliny. Výzkum ukázal, že tyto sloučeniny mu propůjčují farmakologické vlastnosti, jako jsou antimikrobiální, antivirové, protizánětlivé a antinociceptivní vlastnosti. Cílený výzkum prováděný na protizánětlivých vlastnostech fenyklu také potvrdil jeho schopnost snižovat zánět.

Esenciální olej z kurkumy

Existuje důvod, proč všichni blouzní o kurkumovém latté nebo zlatém mléku. Kurkuma má několik léčivých účinků, které svět teprve nyní začíná objevovat – od akné až po rakovinu. Jednu z prvních zmínek o využití kurkumy jako léku najdeme v ájurvédě. Staroindické lékařské texty doporučují použití kurkumy při několika onemocněních, jako jsou kožní choroby, otoky, anémie, rány a vředy. Pokusy prováděné za účelem testování léčivých vlastností kurkumy zjistily, že má protizánětlivé účinky, které mohou pomoci při úlevě od dny. Dalším důvodem pro používání kurkumového esenciálního oleje jsou jeho analgetické účinky, které byly potvrzeny vědci.

Jak používat esenciální oleje při dně

Esenciální oleje jsou koncentrované sloučeniny, které se získávají z rostlin obvykle procesem destilace. Tyto sloučeniny jsou těkavé a je třeba je používat opatrně. Jedním ze základních pravidel je zředit je před použitím nosným olejem. Mezi nosné oleje, které můžete použít, patří například olej z olivovníku, olej ze sladkých mandlí, jojobový olej, kokosový olej a olej z hroznových semínek. Pokud chcete výše uvedené esenciální oleje použít k úlevě od dny, zde jsou různé způsoby, jak to můžete udělat.

Lokální aplikace

Jedná se o nejjednodušší a nejsnadnější způsob aplikace esenciálního oleje. Budete potřebovat vybraný esenciální olej a lahvičku s nosným olejem. V keramické nebo skleněné misce smíchejte 4-6 kapek esenciálního oleje s 1 polévkovou lžící nosného oleje. Oleje dobře promíchejte a naneste na postižený kloub. Oleje jemně vmasírujte do pokožky. Tento postup provádějte 2-3 krát denně. Touto technikou lze aplikovat všechny oleje uvedené v tomto seznamu.

Obklad horkým ručníkem

Tato technika dobře funguje, pokud dna zasáhla kloub palce u nohy. Začněte tím, že si nohy namočíte do umyvadla naplněného studenou vodou asi na 15 minut. Poté je osušte čistým ručníkem. Smíchejte 3-6 kapek esenciálního oleje s 1 polévkovou lžící nosného oleje a masírujte jím postižené místo. Můžete si vybrat bazalku, fenykl nebo geránium. Namočený horký ručník zabalte přes kloub a nechte ho 2 minuty působit. Tento postup opakujte 2-3krát denně.

Horká a studená koupel nohou

Nejprve si připravte dvě umyvadla s vodou – jedno se studenou a druhé s teplou vodou. Smíchejte 2 lžičky mléka s 10-12 kapkami esenciálního oleje. K této léčebné technice se dobře hodí tymiánový olej. Polovinu této směsi nalijte do umyvadla se studenou vodou a zbývající část do teplé vody. Nohu namočte nejprve na 10 minut do teplé vody a poté na dalších 10 minut do studené vody. Vyjměte chodidlo z vody a jemně masírujte danou oblast, než ji osušíte.

Koupel s epsomskou solí

Koupel můžete také proměnit v rutinní léčbu dny. Tato technika sice není tak účinná jako přímé ošetření postiženého místa, ale může mít relaxační účinek. Do vody ve vaně přidejte 6-8 kapek esenciálního oleje a hrst epsomské soli. Dobře promíchejte a namočte se do vody ve vaně na 30 minut. Toto lze provádět denně po dobu asi 2 týdnů s použitím geraniového nebo kadidlového oleje pro jejich příjemnou vůni.

Bezpečnostní opatření při používání esenciálních olejů

  • Pokud jste těhotná nebo užíváte léky, poraďte se před použitím prostředků s esenciálními oleji na dnu s lékařem.
  • Esenciální oleje je třeba používat po smíchání s nosným olejem, aby nepoškodily vaši pokožku.
  • Pro míchání olejů vždy používejte misku z nereaktivního materiálu, jako je sklo nebo keramika. Vyhněte se používání plastových nebo kovových misek.
  • Přestože mnoho článků a knih doporučuje experimentovat s různými směsmi olejů, doporučujeme poradit se s certifikovaným aromaterapeutem, který vám pomůže najít směs, která vám bude nejlépe vyhovovat.
  • Pokud zkoušíte nový olej, proveďte nejprve náplasťový test, abyste zkontrolovali případné alergické reakce.
  • Éterické oleje vždy uchovávejte mimo dosah kojenců a dětí.

Záchvat dny může trvat jeden až dva týdny a může způsobit silné záchvaty bolesti. Kromě užívání léků je také důležité jíst správné potraviny a změnit životní styl, abyste se vyhnuli druhému záchvatu. Pravidelné krevní testy na kontrolu hladiny kyseliny močové vám také mohou pomoci odvrátit riziko dny. Esenciální oleje sice nemohou zaručit úplné vyléčení, ale rozhodně vám mohou pomoci najít úlevu a přivést vás na cestu k rychlejšímu uzdravení.