Zdraví

9 méně známých příznaků těhotenství které byste měli znát

Těhotenství je období, kdy žena prožívá nejrůznější emocionální a fyzické změny. Všechny nastávající matky procházejí některými zcela zjevnými změnami, jako je vynechání menstruace a plnější, citlivější prsa.

Existují však i změny, které nejsou příliš zřejmé. Většina žen si tyto změny, které se mohou objevit během těhotenských měsíců, ani neuvědomuje.

Abyste se tedy vyhnula úzkosti a zmatku, když čekáte dítě, podívejte se na tento seznam neobvyklých těhotenských příznaků, které se u vás mohou objevit.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

1. Nadměrný vaginální výtok

U většiny žen se v období těhotenství objevuje neškodný vaginální výtok. Během těhotenství však nemusí být častý. Některé těhotné ženy mají lepkavý bílý nebo světle žlutý výtok v prvním trimestru a někdy i v průběhu celého těhotenství.

Za příčinu vaginálního výtoku lze považovat změny hladin vašich hormonů a zvýšení poševního průtoku krve. Ten může pomáhat v boji proti infekcím během těhotenství.

Pokud však zaznamenáte změnu zápachu nebo barvy výtoku a pociťujete pálení nebo svědění, možná budete muset okamžitě vyhledat svého gynekologa.

2. Zvyšující se tělesná teplota

Bazální tělesná teplota (BBT) je teplota vašeho těla v klidu, která je obvykle nižší než normální tělesná teplota. Je normální mít zvýšenou BBT asi dva týdny po ovulaci.

Pokud však zaznamenáte zvýšenou tělesnou teplotu po dobu delší než dva týdny, může se jednat o časný příznak těhotenství. Vždy si můžete BBT zkontrolovat pomocí bazálního tělesného teploměru.

3. Bolesti hlavy a křeče

Těhotné ženy mohou pociťovat bolesti hlavy kdykoli během těhotenství, ale většina z nich je pociťuje během prvního a třetího trimestru. Hormonální změny a zvýšený průtok krve mohou způsobit bolest hlavy.

Bolesti hlavy může zhoršovat stres, špatné držení těla, nízká hladina cukru v krvi, nedostatek spánku nebo dehydratace.

Některé ženy během těhotenství také pociťují křeče podobné menstruačním. Ty jsou popisovány jako pocity tahání na jedné, případně na obou stranách břicha. Pokud se tedy vaše menstruace nedostaví, ale pociťujete křeče, může se jednat o příznak těhotenství.

4. Časté močení

Pokud chodíte často močit na toaletu, může to být známkou těhotenství. K tomu obvykle dochází po dvou až třech týdnech od početí.

Během těhotenství se tvoří hormon lidský choriový gonadotropin, běžně známý jako hCG. Vaše rostoucí děloha může vyvíjet dodatečný tlak na močový měchýř a může způsobit, že budete močit častěji než obvykle.

5. Závratě

Jak již bylo zmíněno, těhotné ženy se potýkají s hormonálními změnami a zvýšeným průtokem krve. Stoupající hladina hormonů může způsobit, že se vaše cévy uvolní a rozšíří, čímž se zvýší průtok krve k rostoucímu dítěti.

To může způsobovat závratě a je to běžné během prvního trimestru. Závratě mohou být způsobeny také nízkou hladinou cukru v krvi.

6. Lehké krvácení nebo špinění

Špinění je jakýkoli výtok z pochvy. Pokud jste vynechala menstruaci, ale pozorujete lehké krvácení různých barev, jako je růžová, červená nebo hnědá, můžete být těhotná.

Mnoho těhotných žen se během prvních 12 týdnů těhotenství setkává s lehkým krvácením nebo špiněním, které je obvykle neškodné. Vždy je však lepší nechat se vyšetřit lékařem, abyste si byli jisti, že se nic neděje.

7. Snížená imunita

Pokud se přistihnete, že jste příliš často nachlazená, nebo vás často trápí chřipka a většinu dne se cítíte slabá, může to být příznakem těhotenství. Je to proto, že těhotenství snižuje vaši imunitu a může způsobit, že budete náchylnější ke kašli nebo nachlazení.

Pokud tedy zpozorujete celkovou slabost, nechte se vyšetřit, a pokud jste těhotná, poraďte se se svým lékařem, abyste věděla, co můžete udělat pro prevenci nemocí a infekcí.

8. Náladovost

Výkyvy nálad jsou u těhotných žen normální. V jednu chvíli můžete být ustaraná a rozrušená, zatímco za pár minut se cítíte šťastná a vzrušená. Stav emoční nestability je dalším příznakem raného těhotenství.

Výrazné hormonální změny ovlivňují neurotransmitery přítomné v mozku, které regulují vaši náladu. Proto se během prvního trimestru můžete vnímat jako emocionální troska. Ale nedělejte si s tím starosti, tuto fázi úspěšně překonáte.

9. Změny chutí

Některé ženy během těhotenství zjišťují podivné změny ve svých chuťových pohárcích. Může se zdát, že jim chutnají jídla, která jim nikdy nechutnala, a možná si nebudou moci vychutnat jídla, která jim chutnala dříve, aniž by se jim udělalo špatně.

Změna chuťových vjemů je dalším raným příznakem těhotenství. Je to opět způsobeno hormonálními změnami, kterými vaše tělo během těhotenství prochází.

Některé ženy také pociťují kovovou chuť a tomuto pocitu se mohou vyhnout tím, že si dají citronové šťávy, jako je limonáda, nebo slané potraviny. Vždy se však poraďte se svým lékařem, než začnete jíst něco neobvyklého nebo v nadměrném množství, které by nemuselo být dobré pro rostoucí dítě.

Dávejte si tedy pozor na tyto nepříliš zjevné příznaky těhotenství a určitě se poraďte se svým lékařem, abyste si byla jistá těhotenstvím.