Jak zjistit únik vody ve vaší domácnosti nebo na zahradě

Ať už si dům pronajímáte, nebo ho vlastníte, je dost pravděpodobné, že jste se někdy přistihli, jak v noci nespíte, posloucháte kapání vody a přemýšlíte, a) odkud teče a uniká b) a jak moc to může být závažné, když to nakonec zjistíte. Únik vody je vždy nepříjemná záležitost a je potřeba jej co nejdříve řešit.

Možná jste se probudili do vytopené kuchyně, protože vám vytekla myčka nebo pračka, nebo do louže vody z prasklého potrubí či díry ve stropě.

Žádná z těchto situací bohužel není tak překvapivá ani tak neobvyklá. Podle Asociace pojistitelů je nejméně jedna ze čtyř pojistných událostí v oblasti pojištění budov a jejich vybavení způsobena netěsným nebo prasklým potrubím (nebo tím, co pojišťovny nazývají „únik vody“).

Škody způsobené vodou v domácnosti jsou pro pojišťovny neuvěřitelně nákladné a mohou být nákladné i pro vás, pokud jste napojeni na vodoměr nebo musíte zaplatit instalatéra, aby problém odstranil.

Přestože se nemůžete vyhnout všem únikům, můžete podniknout kroky, které sníží riziko vzniku značných škod ve vaší domácnosti nebo na vašem bankovním účtu.

Někdy nejsou úniky vody tak patrné jako neustálé kapání, stékání a odkapávání, které vám nedá v noci spát. Ve skutečnosti jsou obvykle mnohem nenápadnější, dokud se z kapání nestane povodeň, a proto je jejich včasné odhalení klíčové.

Čistící a úklidové prostředky můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Domov

Jak odhalit únik vody v domě

Únik vody ve vašem domě můžete odhalit, i když žádnou vodu nevidíte:

Pravidelně kontrolujte spotřebu vody, abyste si všimli náhlého zvýšení spotřeby, které nemůžete vysvětlit (například přítomnosti dlouhodobé návštěvy nebo častějšího zalévání zahrady v horkém počasí), což by mohlo být známkou úniku vody. Zaregistrujte si online účet nebo požádejte dodavatele vody o zasílání měsíčních výpisů, abyste měli přehled o spotřebě vody.

Pokud si při napouštění vany nebo sprchování všimnete poklesu tlaku vody, může to být známkou úniku. Můžete to zkontrolovat tak, že vypnete všechny vodovodní spotřebiče a pak jeden z nich opět zapnete. Pokud je tlak vyšší než dříve, jedná se pravděpodobně o únik.

Životní zkušenost: Ve sprše však může být nízký tlak způsoben také ucpanou sprchovou hlavicí díky usazování vodního kamene, nebo pokud máte sprchu nad vanou, můžete mít vadný přepínač sprchy a vany. Vyčistěte sprchovou hlavici pomocí přípravku na odstraňování vodního kamene a zkontrolujte, zda se nezměnil stav přepínače sprchy a vany.

Sledování zapínání ohřívače teplé vody/bojleru – pokud je zapnutý téměř neustále, může se jednat o netěsnost v potrubí teplé vody. Ty budou zpravidla pod zemí a mohlo by být obtížnější je najít než jiné úniky.

Zajímá vás, jak zjistit únik vody pod zemí?

Dávejte pozor na kaluže vody nebo vlhké skvrny na podlaze bez viditelných známek, že je únik ve stropě. Únik vody prozradí také zápach – únik vody v podzemí trvá obvykle déle, což vede ke vzniku plísní a hub, které mají charakteristický zápach.

Pokud nechcete neustále hledat příznaky úniku, zvažte použití nástroje pro detekci úniku. Na trhu jich je několik a všechny fungují trochu jinak. Například přístroj Leakbot připevníte k uzavíracímu kohoutku a pomocí technologie sleduje teplotu vody a průtok kohoutkem.

Nástroj pro detekci úniku vody spustí v případě úniku vody upozornění, které se vám odešle do mobilní aplikace, a vy tak máte možnost se podívat, zda jde o něco, co můžete opravit sami, nebo se spojit s instalatérem. Díky času a penězům, které vám může nástroj pro detekci úniku potenciálně ušetřit, se vyplatí do něj investovat.

Obvyklá místa úniků vody

Pokud si myslíte, že vám voda uniká, a nemáte detektor úniku, který by vám prozradil, kde by se mohla vyskytovat, existuje několik běžných míst v domácnosti, která se vyplatí nejprve zkontrolovat:

Nádrž na vodu/bojler: Zkontrolujte ventily, které přivádějí vodu do/ze zásobníku vody. Únik vody byste měli rychle odhalit. Pokud voda neuniká, hledejte známky pomalého úniku, včetně stop na podlaze pod ventilem nebo syčivého zvuku. Pokud máte kotel na ústřední topení, není to něco, co byste mohli opravit sami, a únik může být známkou něčeho vážně špatného, proto se obraťte na odborníka.

Toalety: Vzhledem k tomu, jak často je používáme, není neobvyklé, že toaleta začne protékat. Obvykle to není nic, s čím byste si měli dělat starosti, ale pokud neustále protéká, může to být nákladné. Možná to dokážete opravit sami – například výměna splachovadla je poměrně jednoduchá a ušetří vám peníze, než abyste volali instalatéra.

Životní zkušenost: Pokud si nejste jisti, že váš záchod protéká, můžete použít trik, že do nádržky nasypete potravinářské barvivo a necháte jej deset minut působit. Pokud se vrátíte a voda v míse bude mít stejnou barvu jako voda v nádržce, máte únik.

Sprchové hlavice: Stejně jako toalety i sprchy používáme pravidelně, ne-li denně. To znamená, že se součásti začnou opotřebovávat a je pravděpodobné, že objevíte netěsnosti. Již jsme hovořili o tom, že nízký tlak může být známkou úniku (stejně jako ucpaná sprchová hlavice), takže je logické, že to bude jedno z prvních míst, na které se podíváte, pokud si myslíte, že máte problém.

Spotřebiče: Při každodenním používání se mohou spotřebiče mírně posunout z původní polohy, což může vést k uvolnění ventilů a potrubí a tím pádem i k úniku vody. Pravidelně je kontrolujte a ujistěte se, že jsou všechny přípojky bezpečné a v pořádku.

K únikům vody může docházet uvnitř i vně domu. Již jsme se zabývali tím, kde hledat úniky uvnitř, ale co venku – kde začít?

Jak zjistit únik vody venku nebo na zahradě

Pokud nemůžete najít žádné viditelné známky úniku vody uvnitř domu, můžete zjistit, zda je únik uvnitř, ale skrytý (například pod podlahou), nebo venku, a to kontrolou vodoměru. Nejprve zavřete hlavní uzávěr vody, aby do domu netekla žádná voda – jeho vypnutí můžete zkontrolovat tak, že pustíte kohoutek a nebude z něj vytékat voda.

Jakmile tak učiníte, zkontrolujte vodoměr, zda se ručička stále pohybuje – pokud ano, pak je únik vody na přívodním potrubí mimo váš dům. Pokud tomu tak není, pak je únik vody někde uvnitř, buď na vnitřním potrubí, nebo přes vaše spotřebiče.

Když jste zjistili, že únik je venku, začněte hledat příznaky. Pokud je váš vodoměr instalován na zahradě, můžete se podívat, zda jsou kolem potrubí blátivé skvrny nebo zda se vám zdá, že tráva roste lépe než v jiných částech trávníku.

Zjištění, jak moc je únik silný, může bohužel zahrnovat rozkopání trávníku. To je něco, co možná budete chtít udělat předtím, než zavoláte instalatéra, abyste zjistili, zda je to něco, co můžete opravit sami. Pokud je únik pod betonem, budete muset hledat další příznaky.

Jak zjistit únik vody pod betonem

Hledání úniku vody pod betonem je sice složitější než hledání netěsnícího kohoutku v koupelně, ale není to nemožné. Již jsme se zmínili o tom, že při hledání úniku vody pod zemí je třeba dávat pozor na vlhké skvrny na podlaze (bez viditelných známek úniku vody ve stropě) a na zápach plísně nebo hniloby, a obojí platí pro únik vody pod betonem.

Rovněž je třeba se zaměřit na trhliny v samotném betonu, které jsou důsledkem úniku vody, nebo na nerovnosti povrchu, což znamená, že beton je vytlačován prosakující vodou zespodu.

Co dělat, pokud dojde k úniku vody?

Pokud zjistíte únik, musíte nejprve zjistit, zda a jak je to s ním vážné. Bude se rychle zhoršovat a způsobí značné škody? Případně je omezen na konkrétní spotřebič, například toaletu nebo pračku? Pokud se jedná o závažný únik, vždy doporučujeme kontaktovat instalatéra, který problém bezpečně vyřeší.

Pokud se jedná o malý únik, který můžete opravit, můžete vypnout přívod vody ke spotřebiči, než si obstaráte materiál potřebný k opravě. V případě, že se však jedná o významnější únik, budete muset uzavřít vodu na hlavním uzavíracím kohoutku (hlavní uzávěr), což bude znamenat, že do domu nepoteče žádná voda a únik by se neměl zhoršit.

Důležité: Měli byste také vypnout elektrický proud ve všech částech domu zasažených únikem.

Stojí za zmínku, že lidé často jdou kohoutek zavřít, aby zjistili, že je zaseknutý, protože od jeho posledního otočení uplynula dlouhá doba. Pokud nemůžete kohoutek vypnout, nemůžete zastavit únik vody, proto jej raději pravidelně otáčejte, než abyste riskovali poškození svého majetku.