Tipy jak uvolnit ucpaný záchod a vyčistit odpad na toaletě

Ucpaný záchod může být skutečnou noční můrou. A z nějakého důvodu se často zdá, že se to stane v tu nejhorší možnou chvíli. Tento návod vysvětluje, jak uvolnit ucpaný záchod a jak ucpání toalety předcházet.

Čistící a úklidové prostředky můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Domov

Uvolnění toalety pomocí zvonu

Když se ucpe toaleta, je tak snadné propadnout panice, ale věnovat pár chvil ochraně, přípravě a plánování může ušetřit spoustu problémů v budoucnu. Pokud máte po ruce WC zvon, postupujte podle těchto šesti jednoduchých kroků, které vám pomohou odblokovat toaletu.

1. Shromážděte své vybavení

K tomu, abyste mohli vyčistit a uvolnit ucpaný záchod, budete potřebovat následující nástroje a potřeby:

Záchodový zvon
Gumové rukavice
Staré ručníky nebo noviny
Kbelík
Drátěné ramínko
Jedlá soda a ocet

2. Ochrana okolí

Nepoužívejte nejlepší ručníky k nasáknutí vody z toalety a nesnažte se případný přepad utřít toaletním papírem. Místo toho použijte staré ručníky nebo noviny, abyste nasáli rozlitou vodu a ochránili podlahu koupelny. Chraňte se gumovými rukavicemi a noste staré oblečení.

Samozřejmě je dobré a účelné odstranit z podlahy veškeré koberce, chemické čističe, voňky a spreje s vůní, a hlavně balení toaletního papíru. I když je toaletní papír v obalu, tak může velmi rychle navlhnout a nasát nečistoty.

3. Ujistěte se, že toaleta nepřetéká

Než se pustíte do uvolňování ucpané toalety, je důležité se ujistit, že toaleta nebude přetékat. V potrubí vycházejícím ze zdi za záchodem by měl být uzavírací ventil na vodu.

Opatrně jím otáčejte ve směru hodinových ručiček, ale nesnažte se jím tlačit ani jej příliš utahovat. Pokud se nechce pohnout, často proto, že žijete v oblasti s tvrdou vodou, nastříkejte na ventil trochu penetračního oleje, aby se uvolnil.

Pokud máte starší toaletu, budete se muset zabývat plovákem, protože nebudete mít ventil. Sundejte víko z nádržky toalety – plovák je věc, která většinou vypadá jako kulička, která se při poklesu hladiny vody potopí a spustí reakci, která otevře ventil pro doplnění vody do nádržky.

Použijte věšák nebo kus dřeva, aby plovák zůstal ve svislé poloze a nádržka se nemohla při splachování stále doplňovat vodou.

4. Zkontrolujte, zda máte správný zvon

Pokud jste nenašli překážku, kterou byste mohli odstranit ručně, je čas zkusit přejít na gumový zvon. I když se často jedná o nejjednodušší způsob odblokování toalety, může být často neúčinný jednoduše proto, že se snažíte použít zvon na umyvadlo k odblokování toalety!

Záchodový zvon má výklopnou přírubu, která se při nepoužívání skládá do nádobky zvonu – zvony bez této příruby jsou určeny pro umyvadla. Příruba vytváří bezpečné těsnění, které urychluje proces tím, že zcela zakrývá otvor. WC zvon by měl být také zcela ponořen ve vodě, aby fungoval, takže pokud není toaleta plná vody, možná budete muset nějakou přidat pomocí vany nebo umyvadla a vašeho příručního kbelíku.

Tip: Před použitím změkčete záchodový zvon tak, že jej na pět minut namočíte do horké vody. To by mělo zajistit lepší těsnění a bude mít tendenci fungovat efektivněji.

5. Vytvořte pomocí zvonu podtlak

Umístěte záchodový zvon pod vodu tak, aby zcela zakrýval odpadní trubku. Pomalu a silně zatlačte dolů, abyste vytvořili utěsnění, a poté zatáhněte nahoru, abyste vytvořili podtlak a ucpávku uvolnili. Tuto činnost opakujte, zvyšujte rychlost, s jakou pracujete, a počítejte s tím, že budete pokračovat nejméně 15 minut.

S trochou štěstí zjistíte, že voda odtéká a ucpávka je buď vysáta, nebo rozptýlena. Pokud toaleta odtéká, ale ucpávka nezmizí, naplňte toaletu dalším množstvím vody, a to až na standardní úroveň, a poté začněte opět ponořovat zvon. Úporné ucpávky, zejména ty, které jsou tvořeny vlasy a/nebo vlhkými toaletními ubrousky, mohou vyžadovat několik kol opakování.

6. Pořádně jej vyčistěte

Jakmile použijete gumový zvon, je důležité jej dobře vyčistit. Nejjednodušší způsob je opláchnout jej přímo v záchodové míse a přitom několikrát spláchnout.

To také slouží k tomu, aby se případné ucpání přesunulo z vašeho pozemku do hlavní kanalizace, která má větší otvor. Chcete-li vydezinfikovat zvon, který přišel do styku s nepříjemnými věcmi, nalijte do záchodové mísy bělidlo pro domácnost a prací prostředek, vložte do směsi hlavu zvonu a několik minut s ním otáčejte, poté ho opláchněte výše uvedeným způsobem pomocí splachování.

Uvolnění záchodu bez použití zvonu

Jen málo věcí je nepříjemnějších než ucpaný záchod – ale ucpaný záchod, když nemáte po ruce gumový zvon, je rozhodně na vrcholu seznamu nepříjemností. Tato situace se obvykle stává:

Na dovolené – když se nevyznáte v instalatérských pracích a nemáte po ruce potřebné nářadí.
Pozdě v noci – Když víte, že se instalatér objeví nejdříve až ráno a vy se prostě nemůžete dočkat.

Začněte tím, že kolem toalety položíte noviny, abyste zachytili případné rozlité tekutiny nebo stříkance, a natáhněte si gumové rukavice. Začněte shromažďováním několika předmětů z domácnosti, které vám pomohou odblokovat ucpaný záchod:

Gumové rukavice
Staré noviny
Kbelík
Prostředek na mytí nádobí
Prázdnou plastovou láhev
Drátěný věšák na oblečení
Jedlá soda a ocet
Lepicí fólie

Zde jsou 4 nejlepší způsoby, jak odblokovat ucpanou toaletu bez použití záchodového zvonu:

1. Tekutý prostředek na mytí nádobí

Prvním pokusem o odblokování toalety bez použití zvonu by měl být obyčejný prostředek na mytí nádobí. Nalijte do záchodu asi půl hrnku, nakapejte jej kolem mísy tak, aby vytvořil prstenec kolem vodní linie, a poté překřižte samotnou vodu.

Nechte půl hodiny působit, aby se ucpávka v záchodě poněkud rozpustila, a poté naplňte kbelík horkou vodou a nalijte ji do záchodu přibližně z výšky pasu – síla vody pomůže ucpávku uvolnit.

Nechte působit dalších deset minut a poté spláchněte. S trochou štěstí se tím ucpání zcela odstraní. Nicméně i když se nerozpustí to, co toaletu ucpalo, dávejte pozor na pokles hladiny vody. Pokud se tak stane, zopakujte postup znovu s pracím prostředkem a horkou vodou a měli byste zjistit, že se zbytek překážky uvolní.

Chcete-li zajistit, aby byl materiál, který ucpal toaletu, zcela rozptýlen, ihned vložte do záchodové mísy hrnek jedlé sody a dva hrnky octa. Nechte to alespoň třicet minut probublávat, aby se rozrušil veškerý zbývající materiál, který ulpěl na stěnách toalety, a poté znovu spláchněte.

2. Lepicí fólie

Toto opatření na čištění toalety má smíšenou pověst. Zdá se, že závisí na tlaku vody v toaletním systému – takže pokud máte vysoký tlak, funguje to opravdu dobře, ale pokud máte nízký tlak vody, pak je to často neúčinné. Vzhledem k tomu, že se jedná o málo invazivní metodu, je často pro začátek opravdu dobrá.

Ujistěte se, že je povrch vaší toalety suchý, a to pomocí starého ručníku. Zakryjte záchodovou mísu třemi vrstvami potravinářské fólie a ujistěte se, že je pokryta celá plocha a že jste fólii pevně přitiskli na porcelán, aby dobře těsnila. Při splachování toalety byste měli zjistit, že se fólie tlakem splachování nafoukne směrem nahoru. Pomalu zatlačte na zvednutou fólii, aby se sání obrátilo a ucpávka se uvolnila dolů do hlavního odtoku.

3. Plastová láhev

Existuje jeden stupeň nepříjemnosti horší než mít ucpaný záchod a žádný zvon, a to mít maximálně ucpaný „plný“ záchod a žádný zvon. Upřímně řečeno, může se z toho stát trochu nepořádek, ale často je to velmi účinné.

Je třeba začít tím, že si nasadíte gumové rukavice a staré oblečení a ujistíte se, že máte na místě noviny. Aby to fungovalo, musíte část vody z toalety vyčerpat, k tomu můžete použít malou (a jednorázovou!) nádobu a vylít ji do umyvadla nebo kbelíku.

Až odstraníte určitý stupeň vody tak, abyste mohli do záchodové mísy dostat ruku, aniž by voda přepadávala přes okraj, vezměte velkou plastovou láhev a odřízněte její dno. Buď utáhněte víčko, nebo přiložte palec na horní část, abyste vytvořili podtlak. Pokud váš palec není dostatečně velký, aby zcela zakryl hrdlo, použijte potravinovou fólii a gumičku, abyste vytvořili těsnění, které funguje jako víčko.

Nyní strčte otevřený konec láhve do záchodové mísy a prudce ji ponořte směrem dolů, aby zůstala zcela pod vodou. Tím se v potrubí vytvoří podtlak, který ucpávku skutečně nasaje zpět do hlavního odtoku.

4. Ramínko na oblečení

Odvíjejte drátěné ramínko na oblečení, dokud není rovné. Jeden konec ohněte zpět nahoru do tvaru písmene U a tento konec použijte k zatlačení do záchodu. Tlačte a táhněte za překážku, dokud se nezačne rozpadat a odtékat do hlavního odtoku.

Ačkoli se jedná o jeden z nejjednodušších způsobů odblokování toalety, je to také jeden ze systémů, který má často jen částečný úspěch. Měl by se používat ve spojení se systémem s přípravkem na mytí nádobí nebo systémem s plastovou lahví, aby se zajistilo úplné odstranění překážky, a ne jen její proražení, které ji nechá znovu ucpat.

Jak zabránit ucpání toalety do budoucna

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak udržet toaletu čistou a bez ucpávání, je vyrobit si vlastní záchodový čistič. Budete potřebovat:

300 g jedlé sody
70 gramů kyseliny citronové
Lahvičku s rozprašovačem naplněnou vodou
Esenciální oleje (nepovinné, ale přidávají na příjemnosti)
Gumovou stěrku
Starý zásobník na kostky ledu

Smíchejte jedlou sodu a kyselinu citronovou ve skleněné misce. Pokud máte citlivou pokožku, je dobré si při tomto procesu nasadit rukavice. Poté smíchaný prášek jednou nebo dvakrát zamlžte vodou z lahvičky a míchejte stěrkou, dokud se směs nezačne spojovat – vody k tomu potřebujete velmi málo, pokud začne šumět, přidali jste jí příliš mnoho. Nakápněte do směsi oblíbené esenciální oleje: rozmarýn, máta peprná, citron a bergamot jsou oblíbené pro svou čistou vůni.

Směs stěrkou vtlačte do zásobníku na ledové kostky a nechte přes noc zaschnout. Uchovávejte ve velké nádobě v koupelně a jednu nebo dvě kostky vhoďte po posledním použití toalety do záchodové mísy, aby šuměly a vyčistily případné ucpávky, zatímco budete spát.