Jasné příznaky únavy nadledvin (adrenální únava)

Únava nadledvin neboli adrenální únava se projevuje, když se nadledviny vašeho těla snaží vyrovnat se stresem, kterému čelíte spolu s příliš hektickým rozvrhem. V dnešním světě je stále častější, že trpíme přílišným stresem a přepracováním, což znamená, že mnoho z nás je ohroženo únavou nadledvin. Jelikož jsou nadledviny přepracované, vede to ke snížení hladiny různých hormonů a neurotransmiterů, které jsou důležité pro zdravé fungování organismu. Únava nadledvin je předstupněm nedostatečnosti nadledvin, což je mnohem závažnější stav a hůře se léčí. Dávejte si na únavu nadledvin pozor, protože působí jako varovné signály a připomínají vám, že je třeba něco udělat dříve, než bude váš organismus výrazně postižen.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Nemůžete spát

Spánek je pro optimální fungování organismu životně důležitý, protože vaše tělo se v této době resetuje a znovu nabírá energii. V ideálním případě bychom měli mít každou noc 7 až 9 hodin nepřerušovaného a klidného spánku, ale náš životní styl tomu brání. Většina z nás tráví příliš mnoho času na svých telefonech nebo noteboocích a snaží se dokončit práci navíc nebo jen tak brouzdat po internetu, než ho vypneme. To vede nejen ke zkrácení spánku, ale ovlivňuje to také způsob, jakým naše tělo spí, protože se přerušuje produkce melatoninu. Zkuste si v noci dopřát více spánku tím, že vypnete všechny přístroje do půl jedenácté a před spaním si dopřejete nějaké relaxační aktivity, jako je meditace nebo čtení.

Hormonální problémy

Pokud již delší dobu trpíte únavou nadledvin, vaše žlázy přestávají produkovat hormony tak jako dříve. To může nakonec ovlivnit štítnou žlázu, což vede k příznakům hypertyreózy. To způsobuje přibývání na váze, vypadávání vlasů, špatný krevní oběh, únavu a narušený menstruační cyklus. K nastolení rovnováhy hormonálního cyklu může přispět správná výživa, dostatečný spánek, zvýšený příjem vody a vyloučení kofeinu, což může příznaky zmírnit.

Cítíte se zahlceni

Můžete se začít cítit zahlceni svými povinnostmi a časovými možnostmi, zejména pokud se snažíte postoupit na firemním žebříčku nebo chcete získat povýšení. To může také vést k extrémní úzkosti nebo depresi z pracovního života nebo z nedostatku osobního života. Je snadné si myslet, že všechno zvládnete, ale péče o sebe je nesmírně důležitá a je třeba si udělat více času na relaxaci mysli a těla. Najděte si čas na koníček nebo činnost, kterou máte rádi, nebo si najděte čas na návštěvu lázní či kosmetického salonu, abyste se lépe uvolnili.

Problémy s trávením

Když jsou vaše nadledviny přepracované, snižují regulaci trávicích procesů, což způsobuje, že vaše tělo vstřebává méně živin ze všeho, co sníte. To může způsobit nadýmání, přibývání na váze, poruchy trávení, zácpu a průjem. Navíc, protože vaše tělo nevstřebává výživné látky z jídla, může to vést k chuti na sůl, protože vaše tělo potřebuje sodík a další minerály. Tento pokles sodíku v těle může dále vést k nízkému krevnímu tlaku, bušení srdce, závratím a točení hlavy při stání. Zkuste každé ráno pít vodu s citronem, která vám pomůže propláchnout organismus, vychutnávejte si jídlo a dávejte pozor na to, co jíte, a zkuste užívat další minerály nebo probiotika, abyste získali správnou výživu.

Vyčerpání

Pokud často cvičíte, možná víte, že vás trénink nabíjí energií a cítíte se šťastní, ale vyčerpání můžete začít pociťovat až při únavě nadledvin. Fyzická zátěž je pro nadledviny stresorem a příliš mnoho cvičení vám může ve skutečnosti škodit. Pokud máte pocit, že nedosahujete svých cvičebních cílů, přestože neustále cvičíte, může být příčinou právě toto. Zkuste mírnější formy cvičení, jako je chůze, jóga nebo pilates, abyste se na nějakou dobu zbavili stresoru, a soustřeďte se na správnou výživu pro hubnutí.

Ztuhlé a bolavé tělo

Když jste ve stresu, vaše tělo je vždy napjaté, a pokud nemáte dostatek spánku, vaše tělo je neustále velmi ztuhlé a bolavé. Toto napětí můžete pociťovat v zádech, krku, ramenou, nohou a rukou. Protahování a jóga vám mohou nesmírně pomoci zbavit se těchto svalových křečí, stejně jako meditace a vědomé řízení mysli. Opravdu důležitý je také kvalitní spánkový cyklus, který pomůže vašemu tělu uvolnit se a omládnout.

Naprostá závislost na kofeinu

A konečně, pokud jste se stali závislými na kofeinu, který vám ráno dodá energii, a neustále ho pijete během dne, abyste byli méně ospalí, možná je čas přehodnotit a změnit svůj životní styl. Kofein může pomoci vašemu mozku soustředit se, ale také dále oslabuje vaše nadledviny. Kofein totiž udržuje vaše tělo ve větším stresu a vytváří ještě více kortizolu a adrenalinu, které vše ještě zhoršují. Zkuste kofeinové nápoje nahradit přírodnějšími bylinnými nápoji, jako jsou čaje z heřmánku, kořene pampelišky a máty.

Foto: Pixabay.com
Autor: Adam Novotný
Zdroje: Affinity , Ojus , WebMD