Zdraví

Jednoduché způsoby, jak zmírnit tlak v uších

Pocit tlaku nebo plnosti v uších může být docela nepříjemný, ať už kvůli létání, nebo kvůli zánětu vedlejších nosních dutin. Co přesně ho způsobuje, a pokud jsou na vině vaše dutiny, co s tím můžete dělat?

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Proč cítíte tlak v uších?

Ten pocit ucpaných uší a nepříjemný pocit v nich je důsledkem rozdílu tlaku uvnitř a vně ušního bubínku, který je způsoben ucpáním Eustachovy trubice. Eustachova trubice spojuje zadní část nosu a hrdla se středním uchem a je-li otevřená, umožňuje pohyb vzduchu dovnitř a ven ze středního ucha. To pomáhá vyrovnávat tlak na obou stranách ušního bubínku. Podmínky, jako je létání nebo potápění, kdy dochází ke změnám nadmořské výšky – a tedy i tlaku vzduchu – mohou tuto rovnováhu narušit. K tomuto problému může být náchylný také ucpaný nos, jako je tomu v případě zánětu vedlejších nosních dutin.

Tlak v uších způsobený sinusitidou

Sinusitida je zánět vedlejších nosních dutin. V dutinách se tvoří hlen, který odtéká úzkými, malými kanálky do nosu. K ucpání dutin obvykle dochází v důsledku otoku nosních dutin způsobeného nachlazením nebo alergií. Příčinou mohou být i strukturální problémy, jako je vychýlená nosní přepážka nebo nosní polypy. Když se dutiny ucpou, hromadí se v nich hlen, který je ideálním prostředím pro nekontrolovatelný růst bakterií. To vede k infekci a zánětlivé reakci imunitního systému. A pak se musíte potýkat se známými příznaky zánětu vedlejších nosních dutin – bolestmi hlavy, hlenem, ucpaným nosem, horečkou, tlakem v uších, špatným dechem a bolestí kolem čela, očí nebo tváří.

Léčba zánětu vedlejších nosních dutin závisí na jeho příčině, ale ve většině případů se o ni postarají některé domácí prostředky. Pokud se vaše příznaky nezlepší přibližně do 7 až 10 dnů nebo pokud se zdá, že se zhoršují, je na místě návštěva lékaře. Lékař vám může předepsat léky, jako jsou antibiotika nebo kortikosteroidní spreje či kapky. V některých případech, například pokud je příčinou problému strukturální problém, může být indikována také operace.

Věci, jako je žvýkání žvýkačky, zívání nebo cucání bonbonu, mohou obvykle otevřít Eustachovu trubici a zmírnit tlak v uchu. Jedním z nejdůležitějších způsobů odstranění zánětu vedlejších nosních dutin je však podpora drenáže. Pokud je tedy tlak v uších způsoben zánětem vedlejších nosních dutin a máte ucpaný nos, stává se vyčištění nosních cest kritickým. Zde je několik tipů, jak toho dosáhnout:

Vyzkoušejte výplach nosu

Protékání vody nosními cestami může odplavit hlen a hydratovat membrány. Můžete k tomu použít neti pot, nosní irigační zařízení hojně používané v ájurvédské léčbě.

Jak na to: V několika šálcích sterilní teplé vody připravte roztok z půl lžičky jedlé sody a nejodizované soli. Naplňte tímto roztokem neti pot (nebo i injekční stříkačku s baňkou), nakloňte se nad umyvadlo, napusťte vodu do nosní dírky a nechte ji vytéct druhou nosní dírkou. Pokud vytéká stejnou nosní dírkou, je to také v pořádku. Nyní můžete tento postup opakovat s druhou nosní dírkou. Správný postup se můžete naučit také s pomocí vyškoleného terapeuta.

Pijte větší množství vody

Voda pomáhá udržovat hlen řídký a tekutý. Nezapomeňte jí tedy během dne pít dostatek. Mít po ruce nebo na stole láhev s vodou může fungovat jako připomínka.

Používejte zvlhčovač vzduchu

Pokud je suché počasí, používejte zvlhčovač vzduchu. Ten vám pomůže zabránit vysychání nosních cest. Mějte však na paměti, že zvlhčovače je třeba pravidelně čistit – jinak se mohou stát živnou půdou pro plísně a bakterie.

Mějte hlavu zvednutou

Hlen se obvykle hromadí v dutinách, když máte hlavu skloněnou. Proto může být užitečné podepřít si během spánku hlavu dalším polštářem.

Používejte teplý obklad

Přiložení teplého obkladu na obličej může pomoci zkapalnit hustý hlen a zmírnit bolest. Chcete-li si udělat teplý obklad, stačí namočit čistou žínku do teplé vody a vyždímat ji. Obklad nyní přiložte na obličej.

Inhalujte páru

Teplý, vlhký vzduch může být užitečný při uvolňování hlenu. Vdechování páry 2 až 4krát denně vám tedy může také pročistit nosní cesty a zbavit vás hlenu.

Jak na to: Jednoduše převařte misku s vodou. Jakmile přestane bublat, nakloňte se nad ni a vdechujte páru. Můžete také použít ručník, kterým si zakryjete hlavu a misku, aby pára neunikala. Zhruba 10 minut nepřetržitě vdechujte páru a nechte ji působit.

Nemusíte se omezovat pouze na tento osvědčený způsob inhalace páry. Když si dáte šálek horkého čaje nebo misku kuřecí polévky, nebo dokonce strávíte pár minut navíc v parní sprše, dostanete do nosních dírek očistnou páru.

Vyzkoušejte parní inhalaci s eukalyptem

Hledáte způsob, jak si dodat energii při inhalaci páry? Stačí přidat několik kapek eukalyptového oleje do vody po jejím převaření. Eukalyptol, což je těkavý olej obsažený v eukalyptu, má antiseptické a expektorační účinky. Dokáže vyčistit hleny a může vám dokonce pomoci vypořádat se s nepříjemnými bacily, které infikují vaše nosní cesty.

Mějte však na paměti, že eukalyptus se nedoporučuje dětem ani těhotným a kojícím ženám.

Pijte čaj z kurkumy

Kurkumin, sloučenina obsažená ve zlatém koření kurkuma, je známý pro své antiseptické a protizánětlivé vlastnosti. Kurkuma se v jihovýchodní Asii tradičně používá také k léčbě respiračních onemocnění, jako je nachlazení a kašel. Předpokládá se, že kurkuma dokáže potlačit uvolňování histaminu, chemické látky v našem těle, která hraje významnou roli při zánětech a která může způsobovat ucpaný nos, ať už v důsledku infekce, nebo alergie.

Jak na to: Vyzkoušejte horký čaj z kurkumy, abyste získali výhody tohoto koření. Kurkumový čaj připravíte tak, že převaříte asi 4 šálky vody, přidáte lžičku kurkumového prášku a vaříte asi 10 minut. Sceďte a vypijte. Pro lepší vstřebávání kurkumy můžete přidat trochu pepře. A trocha antibakteriálního medu vám může váš léčivý šálek čaje jen osladit!

Dejte si křen

Křen se tradičně používá k řešení zánětu dutin. Předpokládá se, že sloučeniny obsahující síru v této kořenové zelenině pomáhají změkčovat a zkapalňovat hleny, což usnadňuje jejich odtok. Ukazuje se také, že těkavé oleje obsažené v křenu mají antibiotické účinky, které mohou pomoci při infekcích dýchacích cest.

Jak na to: Nastrouhejte čerstvý kořen. Třikrát denně si dejte půl až jednu čajovou lžičku nastrouhaného křenu.

Pijte mátový čaj

Máta peprná je bylina, která se běžně používá při dýchacích potížích. Působí dobře jako expektorans a dekongestant, protože obsahuje mentol, který uvolňuje a ředí hleny.

Jak na to: Dejte si horký mátový čaj. Čajovou lžičku listů máty peprné povařte asi 10 minut v šálku horké vody a připravte si tento čaj. A nezapomeňte při vychutnávání čaje vdechovat tu nádhernou léčivou vůni. Olej z máty peprné můžete přidat také do parní inhalace, abyste zvýšili její účinnost. Mějte však na paměti, že tento prostředek není vhodný pro děti.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Medical News Today , Allina Health , Coloradoent