Zdraví

Přírodní prostředky proti bolesti zubů moudrosti

Zuby moudrosti neboli třetí stoličky se objevují mezi 17 a 24 rokem našeho života. Jsou to poslední zuby, které se vyvíjejí. Pokud nemají dostatek místa, stávají se tyto zuby impaktovanými a způsobují spoustu bolesti. Jak se říká, tři jsou už moc. Některým lidem se zuby moudrosti prořezávají bez problémů. Možná se dokonce nevyvinou vůbec.

Pokud však prorostou, může se jednat o jednu až čtyři třetí stoličky. Devět z deseti lidí bude mít alespoň jeden prořezaný zub. To zvyšuje riziko zánětu dásní, infekce, krvácení a poškození okolních zubů. Také to je velmi bolestivé. Naplánujte si proto co nejdříve návštěvu zubního lékaře. Do té doby vyzkoušejte těchto sedm přírodních způsobů, jak zmírnit bolest zubů moudrosti.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Slaná voda

Při vývoji zubů moudrosti dochází doslova k jejich prořezávání dásněmi. To zvyšuje riziko infekce, ale toto riziko můžete snížit teplou slanou vodou. Ta zničí škodlivé bakterie a udrží dásně v čistotě. A co víc, tento levný prostředek zároveň jemně zmírní bolest.

Aloe Vera

Aloe není jen na spáleniny od slunce. V ústech gel z aloe vera bojuje proti bakteriím, zklidňuje poškrábané dásně a zmírňuje bolest. Pro použití naneste malé množství na zuby. Chladivý pocit bude úžasný! Během dne popíjejte nápoje z aloe, které průběžně zklidňují záněty.

Kurkuma

Kurkuma bojuje proti zánětu, bolesti a bakteriím. To z ní činí vynikající ústní lék. Pro úlevu od bolesti masírujte zuby praženou mletou kurkumou, nebo si je vyplachujte kurkumovým čajem. Můžete si také připravit pastu z 1 čajové lžičky kurkumy, 1 čajové lžičky soli a půl čajové lžičky hořčičného oleje. Dvakrát denně ji vetřete na zuby a dásně.

Česnek a zázvor

Podle některých studií tvoří česnek plus zázvor dynamické duo. Česnek obsahuje alicin, zatímco zázvor gingerol. Tyto účinné látky nabízejí úžasné antibakteriální vlastnosti. Chcete-li zabránit infekci, připravte si česnekovo-zázvorovou pastu smícháním rozmačkaného česneku a zázvoru. Naneste ji na bolavé zuby nebo dásně.

Hřebíčkový olej

Hřebíčkový olej má protizánětlivé, antibakteriální a analgetické vlastnosti. Je to splněný sen při bolestech zubů moudrosti! Můžete za to poděkovat eugenolu, účinné sloučenině v hřebíčku. Pomocí vatového tamponu naneste malé množství na postižený zub. Příliš velké množství bude nepříjemně štípat. Poté se alespoň 30 minut vyvarujte jakéhokoli pití.

Tea Tree olej

Tea tree olej je dalším silným antimikrobiálním prostředkem. V ústech bude bojovat proti bakteriím a udrží infekce na uzdě.

Stejně jako hřebíček je však i tea tree olej velmi silný. Zřeďte ho smícháním 5 kapek tea tree oleje a 2 šálků vody. Tato ústní voda je úžasná při bolestech zubů moudrosti. Tuto ústní vodu nikdy nepolykejte, protože tea tree olej je při požití toxický.

Mátový olej

Chcete dobrý dech a žádnou bolest zubů? Použijte mátový olej, chladivý protizánětlivý přírodní prostředek. Přidejte 5 kapek do domácí ústní vody. V opačném případě navlhčete vatový tamponek mátovým olejem a přiložte jej na zub. Můžete jej také potřít čistými prsty.

Závěrečný pohled na věc

Zuby moudrosti je často nutné odstranit. Váš zubní lékař určí, kolik jich má jít ven. Operace zahrnuje anestezii a hned po ní můžete jít domů. Během několika následujících dnů jsou běžné otoky a bolest. Rekonvalescence obvykle vyžaduje studený obklad, měkkou stravu a léky na předpis. Je to skvělá záminka k dalšímu pojídání zmrzliny!

I když vás nic nebolí, navštivte svého zubaře. Dorůstající zuby moudrosti mohou způsobovat problémy i bez bolesti. Zubař pak může rozhodnout o dalším nejlepším postupu.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Healthline , Medical News Today