Zdraví

Běžné příznaky těla, které ukazují na zdravotní problémy

Dokonalé zdraví neexistuje. Naše tělo prochází celoživotním procesem boje s nemocemi, různými deficity a řešením problémů s hormonální rovnováhou. A protože jsme vystaveni mnohem většímu množství škodlivin v životním prostředí než předchozí generace, máme mnohem více zdravotních problémů, se kterými se musíme vypořádat.

Na tyto škodliviny a dráždivé látky naše tělo reaguje určitým způsobem. Může to být ve formě kýchání, chrápání nebo náhodného svědění. Každý z těchto projevů však může znamenat vážný zdravotní problém. Zde je seznam příznaků určitého chování, které vaše tělo poskytuje, a co se vám může snažit sdělit.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Kýchání

Kýchání je způsob, jakým tělo odstraňuje prach z nosních cest. Stává se to každému z nás. Pokud však kýcháte příliš často a pokud je to doprovázeno ucpáním a zánětem dutin, může to být příznak alergické rýmy. Při tomto stavu jsou nosní cesty podrážděny alergeny, které způsobují, že neustále kýcháte. Včasná léčba tohoto problému vám přinese úlevu, zabrání rozsáhlému kýchání, a také zabrání vzniku infekce způsobené zanícenými membránami.

Chrápání

Mnozí z nás si myslí, že chrápání je běžné a normální, ale není tomu tak. Chrápání signalizuje zablokované dýchací cesty. To může být dočasné v důsledku nachlazení či prochladnutí, nebo chronické u lidí, kteří jsou obézní. Chrápání může ve vzácných případech vést až ke spánkové apnoe neboli neschopnosti dýchat ve spánku. Nemluvě o tom, že je velmi obtěžující pro vaše partnery. Chcete-li chrápání omezit, spěte ve správné poloze, snažte se zhubnout a vyvarujte se nezdravých návyků, jako je konzumace alkoholu. Můžete se také obrátit na lékaře, abyste vše vyřešili.

Hlen v krku

Pokud se vám tvoří hlen v zadní části krku, je to způsobeno odkapáváním hlenu z nosního průchodu. Mnoho lidí se s tímto problémem setkává při kašli nebo nachlazení. Pokud se však s ním setkáváte neustále nebo častěji než jindy, může to být příznakem skryté alergie.

V takových případech možných závažných alergií je třeba zjistit, na co jste alergičtí, a podle toho problém léčit. Imunoterapie, která funguje víceméně jako vakcína, je jedním z mnoha dostupných způsobů léčby alergií.

Výtok z očí

Je normální, že se ráno po probuzení objeví nějaký oční výtok, a není žádný důvod ke znepokojení. Nicméně každý výtok, který nevypadá normálně, má trochu zvláštní barvu a je doprovázen svěděním, je důvodem k obavám. Virový zánět spojivek způsobuje svědění a silné slzení očí. Bakteriální zánět spojivek způsobuje bílý nebo nažloutlý výtok. Oba tyto problémy vyžadují okamžitou lékařskou pomoc.

Stres

Určité množství stresu, tzv. eustresu (prospěšný stres), je pro nás užitečné a dobré. Nutí nás vystoupit z naší komfortní zóny a dělat nové věci. Chronický stres, který v nás vyvolává pocit bezcennosti a nedocenění, je však velmi nebezpečný. Nejenže zvyšuje riziko srdečních onemocnění, ale také nás činí náchylnějšími k depresím, únavě a ztrátě zaměstnání.

Se stresem se vypořádejte praktikováním relaxačních aktivit, jako je jóga, meditace nebo jakákoli forma cvičení. Choďte častěji ven s lidmi, které máte rádi, a věnujte se koníčkům, které vám dělají radost.

Nevysvětlitelné vyrážky

Někteří lidé mají tendenci mít citlivější pokožku než jiní. Kůže může být náchylná k vyrážce při sebemenším vystavení slunci, nebo i jen při samotném pobytu venku. To je sice normální, ale vyrážka, která po svém výskytu nemizí, může být příznakem leukémie.

Všechny vyrážky, které přetrvávají a jsou doprovázeny jinými formami modřin, je třeba vždy podrobněji vyhodnotit. Přesto ne všechny vyrážky jsou způsobeny rakovinou. Ve skutečnosti je většina vyrážek zcela neškodná. Jediné, co musíte udělat, je pečlivě tyto příznaky kontrolovat.

Zaznamenali jste některý z těchto běžných příznaků? Pokud ano, přestaňte jim dávat čas a najděte způsob, jak je co nejdříve řešit.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Hartig Drug , The Healthy