Zdraví

Přírodní způsoby, jak zlepšit špatný krevní oběh

Pociťujete často po dlouhém sezení brnění v nohou? Nebo vám bez zjevné příčiny chladnou a znecitlivují ruce a nohy? Možná máte špatný krevní oběh, což je stav, kdy nejsou všechny části vašeho těla dostatečně prokrveny. Zde se dozvíte, co je jeho příčinou a co musíte udělat pro jeho vyléčení.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Příčiny špatného krevního oběhu

Nedostatečné prokrvení všech částí těla je obvykle způsobeno hromaděním tukových usazenin v tepnách. Toto hromadění může být důsledkem různých faktorů, z nichž některé jsou uvedeny níže.

Vysoký krevní tlak
Hypertenze
Vysoký cholesterol
Nesprávné držení těla
Mrtvice
Cukrovka
Srdeční onemocnění
Kouření
Nezdravá strava
Ateroskleróza

Zlepšení krevního oběhu prostřednictvím potravin

Existují určité potraviny (smažená jídla, mléčné výrobky a mořské plody), které způsobují ucpávání tepen, a proto je nejlepší jíst tyto potraviny s mírou. Existuje však několik ingrediencí, které můžete použít ve svém jídelníčku k vyléčení špatného krevního oběhu.

1. Jablečný ocet

Jablečný ocet, pokud je konzumován v malém množství, je známý tím, že zlepšuje krevní oběh. Obsahuje enzymy, které rozkládají tukové usazeniny ucpané v tepnách. Zde se dozvíte, jak se můžete pomocí jablečného octa zbavit špatného krevního oběhu.

Smíchejte 1 polévkovou lžíci jablečného octa se sklenicí teplé vody.
Směs vypijte po každém jídle.

Jablečný ocet však nepoužívejte, pokud jste těhotná nebo kojíte. Vyhnout by se mu měli také ti, kteří trpí syndromem dráždivého tračníku nebo refluxem kyselin.

2. Česnek

Některé studie prokázaly, že česnek nejen zvyšuje průtok krve, ale také snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. Přínos česneku by mohl být způsoben alicinem, sloučeninou, která je známá jako prospěšná pro srdce.

Každé ráno snězte nalačno 2 stroužky česneku.
Dobře ho rozžvýkejte, aby se uvolnil alicin.
Pokud nezvládáte výraznou chuť česneku, přihoďte si ho do salátu.

3. Hořká čokoláda

Všichni milovníci čokolády, je čas se radovat! Hořkou čokoládu lze skutečně využít při léčbě špatného krevního oběhu. Obsahuje flavonoidy a procyanidin, které zlepšují krevní oběh.

Snězte každý den jednu tabulku hořké čokolády.
Dbejte na to, abyste ji jedli s mírou, protože nadměrná konzumace by mohla vašemu srdci spíše uškodit.

4. Zelený čaj

Žádný seznam není úplný bez zeleného čaje! Odstraňuje usazeniny, které blokují průtok krve, a zvyšuje krevní oběh. V některých studiích se ukázalo, že se účastníkům po vypití zeleného čaje výrazně zvýšil průtok krve.

Každý den vypijte 2 až 3 šálky zeleného čaje.
Pro zvýšení prospěšnosti přidejte do čaje lžičku medu.

5. Kokosový olej

Kokosový olej má vlastnosti, které zlepšují krevní oběh a navracejí pocit citlivosti do znecitlivělých částí těla. Obsahuje také triglyceridy se středně dlouhým řetězcem, což jsou sloučeniny, které snižují zánět ucpaných tepen.

Konzumujte 2 až 3 polévkové lžíce kokosového oleje denně.
Olej můžete přidávat do jídla nebo ho konzumovat v syrovém stavu.

Zlepšete krevní oběh změnou životního stylu

1. Vyhněte se kouření

Chcete-li zlepšit krevní oběh, zcela určitě musíte přestat kouřit. Pravidelné kouření může zvýšit hladinu cholesterolu v těle a zpevnit tepny, čímž se sníží průtok krve.

2. Pravidelně cvičte

Sedavý způsob života může vést ke špatnému krevnímu oběhu. Každý den si dopřejte alespoň 30 minut cvičení, abyste rozproudili krev v žilách. Pokud pracujete dlouhou dobu, dělejte si časté přestávky a provádějte jednoduchá protažení.

Pokud pociťujete dočasné znecitlivění, naneste na postižené místo kokosový olej, abyste se dočkali rychlého účinku. Ke zmírnění necitlivosti přispěje také koupel v teplé vodě, případně namáčení nohou ve vodě. Pokud často pociťujete necitlivost nohou, zvažte nošení teplých termoponožek. Špatný krevní oběh není příliš obtížné léčit – několik jednoduchých změn ve stravování a životním stylu vám pomůže zlepšit krevní oběh a prokrvení nohou.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Healthline , Medical News Today