Zdraví

Kontrolujte záněty v těle pomocí protizánětlivé stravy

Při léčbě zánětu pomocí změny stravy se tkáně zcela zahojí, zmírní se bolest a zlepší se spánek. A to je přesně to, co potřebujete, když prožíváte bolest spojenou se zánětem, jako je tomu v případě nemocí, jako je například artritida.

Pro ideální protizánětlivou stravu vybírejte potraviny, které obsahují esenciální mastné kyseliny, koření, ořechy, semena, křížatou zeleninu a některé oleje. Pro urychlení procesu zotavení byste měli v ideálním případě pít po celý den také čistou filtrovanou vodu. Ta z těla odstraňuje škodlivé toxiny a snižuje bolest a otoky. Při plánování této stravy dbejte na to, abyste si vybírali biopotraviny, protože nejsou vystaveny pesticidům a zvyšují hladinu antioxidantů ve stravě, což také snižuje zánět.

Dalším důvodem, proč zvolit protizánětlivou stravu, je to, že na rozdíl od protizánětlivých léků nezpůsobuje nežádoucí vedlejší účinky. Pro začátek vám tedy přinášíme krátký seznam různých protizánětlivých potravin a jejich přínos pro vaše zdraví.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Potraviny, které mohou snížit zánět

Mořské plody obsahují omega-3 tuky

Mastné ryby, jako jsou sardinky, makrela, tuňák a losos, a jejich oleje jsou považovány za bohatý zdroj esenciálních mastných kyselin. Nedostatek kvalitních tuků může oslabit váš organismus a šířit záněty. Omega-3 mastné kyseliny obsažené v mořských plodech a rybím tuku jsou však díky svým protizánětlivým vlastnostem přesně to, co potřebujete.

Doplnění stravy rybím tukem může pomoci zmírnit bolest při zánětlivých a autoimunitních onemocněních, jako je revmatoidní artritida, kardiovaskulární onemocnění, rakovina, ulcerózní kolitida, lupénka, roztroušená skleróza, psychiatrická a neurodegenerativní onemocnění a migréna. Ukazuje se, že tyto esenciální mastné kyseliny jsou prospěšné při snižování aktivity onemocnění.

Ananas zlepšuje metabolismus a pomáhá při hubnutí

Ananas je chutné a bezpečné ovoce, které je bohaté na rostlinné enzymy, jako je bromelain. Bromelain se obvykle získává ze stonku rostliny, ale ovoce obsahuje podobné enzymy v různých poměrech.

Bromelain snižuje závažnost zánětu tlustého střeva při zánětlivém onemocnění střev. Snižuje produkci buněk způsobujících zánět v místech zánětu. Zlepšuje také metabolismus a pomáhá při hubnutí. Tento účinný protizánětlivý prostředek může pomoci při léčbě artritidy, poranění měkkých tkání, chronické bolesti, rakoviny a astmatu.

Česnek, zázvor a kurkuma působí vysoce protizánětlivě

Potraviny jako je česnek, zázvor a koření jako kurkuma, účinně snižují hladinu cholesterolu, vyživují srdce, ředí krev a zabraňují oxidaci škodlivého cholesterolu. Obsahují také cenné antioxidační flavonoidy a stopové minerály. Díky své vysoké protizánětlivé aktivitě jsou někdy také považovány za potraviny, které působí proti nádorovým onemocněním.

Ukazuje se, že směs těchto složek je velmi účinná při snižování rizika metabolického syndromu a oxidačního stresu při cukrovce.

Tyto potraviny snižují záněty, chrání před infekcemi, detoxikují játra, čistí plíce a svou antioxidační a antimikrobiální aktivitou zabraňují poškození buněk při zánětlivých onemocněních.

Ořechy a semena jsou bohaté na kyselinu alfa-linolenovou a snižují záněty

Kromě toho, že obsahují zdravé nenasycené tuky, které jsou prospěšné pro zdraví srdce, jsou některé ořechy a semena bohaté na kyselinu alfa linolovou (ALA), omega-3 mastnou kyselinu, která je známá tím, že snižuje zánět. Pomáhají při hubnutí, protože ořechy a semínka v menším množství mohou nahradit rychlé jídlo, které je jinak nabité zpracovanými nezdravými potravinami a sycenými nápoji.

Vlašské ořechy, arašídy, mandle, pistácie, lněná semínka a chia semínka jsou skvělou volbou. Větší příjem ořechů v denní stravě snižuje hladinu zánětlivých biomarkerů. Ořechy však mají extrémně vysoký obsah tuku a kalorií. Proto to s nimi nepřehánějte. Hrst nesolených syrových ořechů a semínek představuje dobrou zdravou svačinu, která navíc pomáhá potlačit pocit hladu.

Brukvovitá zelenina a zelené plodiny zvyšují energii

Trápí vás únava, bolesti, přibývání na váze a nízká imunita? To mohou být příznaky zánětu ve vašem těle. Křížatá zelenina, jako je brokolice a kapusta, vám pomůže léčit záněty a dodá vám spoustu důležitých živin. Zlepší se také vaše imunita a bolesti při artritidě.

Šálek zelené šťávy může snížit chuť na cukr a pomoci při hubnutí. Mohou také snížit kyselý reflux a okamžitě vám dodají energii. Karotenoidní pigmenty, jako je lutein a zeaxantin, které se v těchto zdrojích nacházejí, podporují zásadité prostředí v boji proti rakovinným buňkám, a mají také schopnost bojovat proti makulární degeneraci oka. Jsou to silné látky, které detoxikují organismus.

Lněné semínko a olivový olej dodávají omega-3 tuky

Panenské, organické lněné semínko nebo olivový olej by měly být jednou z hlavních věcí na vašem nákupním seznamu. Tyto oleje jsou zdraví prospěšné a bohaté zdroje omega-3 mastných kyselin. Omega-3 soupeří o místo v buněčné membráně s ostatními zánětlivými faktory, a tím snižují zánět. Mají také protizánětlivé, antiarytmické a antitrombotické vlastnosti. Naopak mastné kyseliny omega-6, jako jsou kukuřičný a slunečnicový olej, jsou prozánětlivé a protrombotické. Proto je pro snížení rizika mnoha chronických onemocnění žádoucí nižší poměr omega-6 a omega-3 mastných kyselin.

Příjem omega-3 tuků prostřednictvím těchto olejů stimuluje produkci kyselin, jako je kyselina eikosapentaénová (EPA) a kyselina dokosahexaenová (DHA), které vytvářejí řadu protizánětlivých molekul, díky nimž mohou být buňky vašeho těla méně zánětlivé. Až tedy příště půjdete nakupovat potraviny, nezapomeňte se vyhnout bohatým zdrojům tuků omega-6, jako jsou kukuřičný a slunečnicový olej, balené potraviny, nebo potraviny s dlouhou dobou trvanlivosti. Zařaďte do svého jídelníčku více zeleniny, ovoce, ořechů a semínek, a také mořských plodů, které mohou být prospěšné v boji proti zánětům.

Kromě toho doplňte tělu zásoby vody pitím nejlépe přefiltrované vody bez fluoru, chlóru a dalších toxinů. Tím podpoříte růst většího množství prospěšných bakterií v trávicím traktu, které mohou každý den detoxikovat organismus. Některé chemické látky mohou způsobovat rakovinu, srdeční choroby a další zdravotní problémy. Pití čisté vody odstraní z vašeho těla tyto škodlivé toxiny, které mohou způsobovat záněty.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Medical News Today , WebMD , Everyday Health