Zdraví

Způsoby, jak žít plnohodnotný život s cukrovkou

I když se s cukrovkou musíte potýkat každý den, díky rozsáhlé léčbě, která je dnes k dispozici, se již nemusíte této nemoci obávat.

Lze ji léčit stejně jako jakoukoli jinou naši nedokonalost a lze ji zvládnout jednoduchou změnou životního stylu, stravou, cvičením, léky a životem bez stresu. Zde je několik způsobů, jak vést šťastný a zdravý život s cukrovkou a dokonce zlepšit kvalitu svého života!

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Tipy, jak žít klidný život s cukrovkou

Pečujte o sebe

V den, kdy vám byla diagnostikována cukrovka, můžete mít pocit, že nastal konec světa. Můžete ji však kontrolovat a zvládat, abyste žili svůj život naplno. Sebedůvěru a morálku si můžete zvýšit tím, že se budete stravovat, vyživovat a hýčkat. Vynaložte upřímné úsilí, abyste vypadali a cítili se dobře. Vaše pokožka je při tomto onemocnění náchylná k vysušování a v těžších případech se může projevit i ekzém. Pečujte o ni pomocí správné péče o pleť.

Kroky, jak o sebe pečovat

Udržujte se hydratovaní pitím čisté vody nebo vody s citronem po celý den.

Vyberte si dobrý hydratační krém, aby byla vaše pokožka hydratovaná.

Masáže mají pozitivní vliv na hladinu glukózy v krvi a na diabetickou neuropatii (stav, který poškozuje nervy v nohou a chodidlech).

Dopřejte si proto terapie jako jsou masáže, stejně jako pedikúru a manikúru pro dobře udržované nohy a ruce.

Vybírejte si zdravou alternativní stravu

Chuť na sladké je běžně se vyskytujícím jevem, protože hladina cukru v krvi prochází při cukrovce nepravidelnými vzestupy a poklesy. Když máte nízkou hladinu cukru v krvi, máte chuť na více cukru. Chutě existují především na zpracované výrobky, pečivo, zákusky, čokoládu, sladkosti a potraviny s vysokým obsahem cukru a tuku. Touha po sladkém vede také k obezitě, protože máte tendenci jíst potraviny s vysokým obsahem cukru.

Pokud jste citliví na cukr, může ovoce změnit vztahy mezi minerály. Vyměňte tedy ovoce za jakoukoli pochutinu s nižším obsahem cukru. Dbejte na to, abyste to s žádnou potravinou nepřeháněli. Mozkovou mlhu obvykle spojenou s vysazením cukru, můžete překonat pomocí šálku neslazeného kakaa se sladidlem dle vlastního výběru.

Můžete se také rozhodnout pro mnoho malých porcí jídla v pravidelných intervalech, namísto jedné velké porce v rámci jednoho jídla. Do svého oblíbeného čaje přidejte kapku citronu, protože citron může snížit oxidační stres způsobený cukrovkou.

Provádějte nenáročné procházky a mírné cvičení

Když vám diagnostikují cukrovku, pocítíte silné nutkání intenzivně cvičit a zvrátit tento stav. Větší cvičení však může vést k hypoglykémii, což je stav, který se vyznačuje nízkou hladinou cukru v krvi. Proto si stanovte realistické cíle, abyste vypadali fit a dobře. Mírné cvičení vám může pomoci zůstat fit nejen proto, že spaluje kalorie, ale také proto, že snižuje chuť k jídlu tím, že snižuje chuť na sladké.

Cvičení a meditace mohou zmírnit návykové výkyvy cukru. Může vám pomoci při hubnutí a při snižování inzulínové rezistence. Mírná procházka brzy ráno venku a dýchání čerstvého vzduchu vám může zlepšit náladu. Cvičení společně s léky a vhodnou výživou může pomoci zvrátit příznaky cukrovky.

Promluvte si s přáteli nebo začněte s nějakým koníčkem

Zkuste si sehnat kamaráda, se kterým se můžete podělit o svůj příběh, a který vás může povzbudit k přechodu na stravu bez cukru za účelem snížení hmotnosti a zvrácení diabetu. Přítele můžete zapojit do chození na procházky nebo do fyzického cvičení, což vás bude povzbuzovat. Podpora od přítele je vždycky příjemná. Pomohlo by to také omezit záchvatovité přejídání, pokud se kvůli tomuto stavu cítíte osaměle a v depresi.

Stejnou formu podpory vám může nabídnout i domácí zvíře. Choďte na ranní procházky se svým psím mazlíčkem. Je docela zajímavé, že domácí zvířata, jako jsou psi, vám mohou vokalizací naznačit, že máte před hypoglykemickou epizodou. Denní stres můžete přebít také tím, že začnete provozovat nějaký koníček, kterým se necháte unášet. Zaměstná vás a může vám pomoci, abyste se necítili osaměle, nebo se netrápili.

Rychlá návštěva v salonu pedikérky, nebo manikérky či masáž, omezené porce chutného zdravého jídla bez cukru, mírné cvičení a ranní procházky, mít kolem sebe přátele a milé domácí mazlíčky, kteří s vámi budou sdílet vaše bolesti a starosti, to vše je potřeba k tomu, abyste vedli zdravý život a byli šťastní, když vám diagnostikují cukrovku.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: NIH , WebMD