Kvalitní a pohodlné matrace a jak vybrat matraci do postele

Matrace jsou základní a důležitou součástí postele, a díky správnému výběru budete lépe usínat a mít kvalitní spánek celou noc. Spánek je nejdůležitější formou odpočinku každého člověka, takže je důležité vstávat každé ráno s úsměvem a odpočatí. Zároveň je klíčový pro regeneraci fyzických i psychických sil. Jeho kvalita závisí především na tom, jaké matrace do postele zvolíme. Požadavky kladené na vhodnou matraci jsou vysoce individuální.

Důležité je, aby matrace dokázala podepřít a udržet páteř při spánku v jejím přirozeném tvaru. Meziobratlové ploténky se tak mohou uvolnit a nedochází k jejich deformaci a následné bolesti zad. Málokdo ví, že například špatný stav páteře zapříčiněný nezdravým spánkem, může být až ze 60% příčinou všech nemocí.

Kvalitní a levné matrace do postele můžete koupit zde: Asko Nabytek.cz  *  Sconto Nabytek.cz  *  Nejlevnejsi Nabytek.cz  *  Nabytek Helcel.cz

Jakou zvolit matraci při bolesti zad

Vyberte si takovou matraci, která umožní vašim zádům odpočívat v přirozené poloze. Je-li na vás moc tvrdá, tak záda i svaly budou po celou noc napjaté, zatímco velmi měkký povrch zase způsobí, že se budou vaše záda prohýbat a nořit do matrace jako do houpací sítě. Oba případy mohou mít různě bolestivé následky, které citelně poznamenají vaše zdraví. Dobrá matrace podporuje záda, udržuje je v přirozené poloze a umožňuje svalům se úplně uvolnit.

Pokud vás bolí horní část zad, jako je krční páteř a oblast lopatek, je vhodná tvrdší matrace v případě, že obvykle spíte na zádech. Pokud častěji spíte na boku, je vhodná středně tuhá nebo zónová matrace. Při potížích s krční páteří je velmi vhodné investovat i do kvalitního anatomického polštáře a preferovat spánek v poloze na boku.

Při bolestech v kříži investujte do středně tvrdé nebo měkčí matrace, která bude dostatečně kopírovat zakřivení páteře a přiměřeně ji podepře.

Měkká nebo tvrdá zdravotní matrace

Matraci vybírejte podle své aktuální hmotnosti ve spojení se svou oblíbenou a obvyklou polohou spánku. Pro ty z vás s vyšší hmotností je vhodná matrace tvrdší, pokud po celou noc ležíte na zádech, sáhněte po matraci s vyšší tuhostí a jestli se řadíte mezi spáče na boku nebo na břiše, měli byste se zajímat naopak o matrace měkčí.

Zdravotní matrace by neměla být příliš tvrdá ani příliš měkká. Velmi tvrdé matrace dostávají páteř do nepřirozené polohy. Vyvíjejí velký tlak na vaše tělo, a můžete se tak probudit tím, že vám mravenčí ruce a nohy, případně vás probudí bolest.

Naopak na měkkých matracích se páteři nedostává dostatečné opory. To způsobuje její ohýbání a nesprávnou polohu během celé noci. Měkčí matrace jsou však elastické a snadněji se přizpůsobují.

Ortopedické matrace rozdělujeme podle použité technologie na pěnové matrace, pružinové matrace a latexové matrace.

Jak vybrat matraci

Kromě zdravého životního stylu a příjemného prostředí v ložnici je důležitou podmínkou vhodná matrace. Vybrat ideální matraci však není vůbec jednoduché. Materiály i technologie se rychle vyvíjejí, a tak je nabídka velmi široká. Matrace by vám navíc měla spolehlivě sloužit i desítky let.

Správně zvolená matrace vám uleví od bolesti zad a kloubů. Celkově pak bude váš spánek mnohem kvalitnější. Naopak při špatné volbě můžete negativně ovlivnit opěrný systém těla. Výběr matrace je velice individuální věc, proto není vhodné nakoupit pro celou domácnost stejné matrace ve výprodeji. Každá matrace by měla být co nejvíce přizpůsobená konkrétní osobě, která ji bude dlouhodobě užívat.

Jak tedy vybrat vhodné a levné matrace? Představíme si pohodlné a kvalitní matrace, které patří k nejvíce oblíbeným a zároveň patří mezi nejprodávanější matrace.

Ortopedická zdravotní matrace Laura Maxi Pur Grossmann

Kvalitní ortopedická zdravotní matrace, která se skládá ze značkových pěn Eurofoam ® dosahující vysokých ortopedických vlastností. Každá strana matrace má jinou tuhost. Možnost výběru tuhosti ložné plochy pouhým otočením matrace mezi měkčí a tužší minimalizuje riziko špatné volby tuhosti. Matrace je vyrobena bez použití lepidla. Významným prvkem je ergonomické zónování matrací. Vzduchové kanálky zajišťují dokonalé větrání a tím se zamezuje usazování roztočů a plísní.

Matrace je opatřena luxusním potahem, který obsahuje výtažek známé rostliny Aloe Vera, která má pozitivní vliv na pokožku lidského těla, působí antibakteriálně. Postupně se uvolňující extrakt z AloeVera umožňuje dokonalou relaxaci ve spánku. Potah je příjemný na dotek, prodyšný, snímatelný a pratelný dle etikety na potahu matrace. Exkluzívní látka Aloe Vera s vysokým podílem bavlny je prošitá termorounem z dutého polyesterového vlákna, které zaručuje velmi dobré větrání matrace. Potah je vhodný pro alergiky a astmatiky a zároveň má antibakteriální účinky.

Složení matrace
7cm vysoká profilována flexibilní pěna 28kg/m3 s tvrdostí H3
10cm vysoce komfortní pěna 30kg/m3
7cm vysoká profilována flexibilní pěna 25kg/m3 s tvrdostí H2

Taštičková matrace Posejdon Premium s masážní pěnou

Taštičková matrace je skvělým řešením pro jednu nebo dvě osoby. Použité taštičkové pružiny rozdělují matraci do 7zón různých tvrdostí. Tento systém je optimální vzhledem k anatomii lidského těla. Každá zóna je přizpůsobena konkrétní části těla, protože každá z nich potřebuje jinou sílu podpory po čas ležení.

Technologie extendedHard, používaná v našich matracích, ve které pro výrobu pružiny používáme dvojitě tvrzený drát s vyšším počtem závitu, zaručuje delší životnost jádra o 30% ve srovnání se standardními technologiemi.

Každá z pružin je umístěná do samostatného sáčku z napnuté tkaniny, což znemožňuje pružinám zapadat do sebe. Mezi pružinami není žádná spojitost, každá z nich pracuje nezávisle na ostatních, čímž se eliminuje následek pohybu na povrchu velké plochy pod tlakem na malou plochu. Použitá technologie napomáhá aby případný rozdíl v hmotnosti a jakýkoliv druh otáčení, vrtění nebyl pociťován druhou osobou.

7 zón vysoce kvalitní polyuretanové pěny Extra flex na obou stranách matrace s technologií profiledFOAM zajišťuje správné uložení všech křivek těla. Vrstva ExtraFlex pěny, které zajišťuje vysokou elastičnost, odolnost a životnost matrace. Jádro matrace tvoří 7-zónový systém taštiček, který se ideálně přizpůsobí Vašim křivkám a uvolní svalstvo během spánku. Horní i spodní vrstvu tvoří kvalitní tepelně zpracovaná ExtraFlex pěna, která poskytuje dostatečnou pevnost a odolnost matraci. Odolný standardně prošívaný potah je hypoalergenní s výtažky Aloe Vera, má všitý zip. Matrace je oboustranná a obě strany jsou jiné. Obě dvě strany mají masážní vlastnosti.

Sendvičová pěnová matrace Duo Visco Hard složená z pěti vrstev

Oboustranná sendvičová matrace DUO VISCO HARD je složena z pěti pěnových vrstev a nabízí oboustranné využití. Jedna strana je vybavena tvrdším povrchem, zatímco ta druhá měkčím. Potěší vás její antibakteriální potah s obsahem Aloe Vera, který lze snadno sundat a vyprat. Matrace disponuje výškou 21 centimetrů a unese až 130 kilogramů.

Matrace se skládá z pěti vrstev a vyznačuje se vyváženou kombinací pěn. Kvalitní PUR a Visco pěny poskytují tělu tu správnou oporu a tvarovou stálost. Vyrábí se v několika různých rozměrech a její výška je 21 centimetrů včetně potahu.

Jádro matrace zpevňuje deska z pojené polyuretanové pěny, která zvyšuje životnost matrace a napomáhá dosažení její optimální tvrdosti. Jádro je obaleno vymezovací „climatic“ pěnou, která zvyšuje pružnost matrace a současně napomáhá její vzdušnosti a termoregulaci.

Protože je matrace oboustranná, můžete si dle potřeby zvolit její tvrdost. Jedna strana disponuje měkčím povrchem s označením tvrdosti H3, druhá pak tvrdším s označením H4. Matrace unese až 130 kilogramů.

Jedna nosná vrstva je tvořena viscolelastickou pěnou se střední tvrdostí. Druhá je vyrobena z kvalitní polyuretanové pěny s mírně vyšší tvrdostí. Obě nosné vrstvy jsou pro poskytnutí vyššího pohodlí profilovány do 7 anatomických zón.

Prošívaný potah matrace je nejen příjemný a hebký na dotek, ale taktéž se chlubí antibakteriální vlastností. Obsahuje Aloe Vera a disponuje praktickým zipem po celém obvodu. V případě potřeby ho tak lze sundat a vyprat.

Ergonomická matrace pro maximální oporu zad Dormeo Ergo Comfort

Matrace Ergo Comfort je vědecky koncipovaná ergonomická matrace pro maximální podporu zad, zarovnání páteře a odlehčení tlakových bodů. Díky přidané vrstvě Ergo inspirované Kosmodiskem se matrace dokonale přizpůsobí vašemu tělu pro úžasný komfort. Pevnost matrace lze upravit ze střední na tvrdou.

Ergo Comfort matrace je naší nejergonomčtější matrací s unikátní, 5vrstvou konstrukcí, navrženou pro maximální oporu, dynamickou možnost přizpůsobení a nadstandartní pohodlí. Nabízí optimální oporu vaší páteři a brání jí před bolestí a nepohodlím.

Inovativní ‘ERGO’ vrstva kopíruje tvar páteře a kompletně se tak přizpůsobuje vaším potřebám. Matrace dynamicky odpovídá na každý váš pohyb a během noci se jim přizpůsobuje. Tím podporuje správnou pozici a přináší zdravý spánek.

Bohatá paměťová pěna všitá do měkkého speciálně navrženého potahu se dokonale přizpůsobí vašemu tělu. A je nadmíru hygienická. Ošetření CleanEffect v tkanině nabízí protiprachovou, antibakteriální a antimikrobiální ochranu, takže budete mít klidný a zdravý spánek po mnoho let. Navíc má dobré prodyšné vlastnosti, které vám umožní spát na suchém a čerstvém povrchu. Pro ještě větší hygienu je potah snímatelný a pratelný. Hygiena je důležitou součástí kvalitního spánku a kvalitní spánek je základem kvalitního imunitního systému a života. Ať už trpíte na chronické bolesti spodní části zad, nebo jste to jednoduše přehnali na posledním tréninku, matrace může přinést uvolnění vašemu krku, pažím, nohám i zádům. Nejen, že uvolní vaše tlakové body, čímž prohloubí restorativní spánek, zároveň nabízí skvělou oporu zádům i páteři pro omezení bolesti.

Nejčastější příčinou bolesti zad je totiž špatná poloha páteře kvůli příliš měkké, či staré matraci, která neustojí tlak nejtěžší části vašeho těla, torza. Paradoxní je, že bolest zad je také jedním z důvodů, proč lidé nedosahují hlubokého spánku – takže jde o dvojitou bariéru, která vás dělí od benefitů zdravého, restorativního spánku.

Tři komfortní zóny přináší řádnou oporu různým částem těla ve všech pozicích. Ergo matrace se dynamicky přizpůsobí jakékoliv pozici spánku pro oporu páteře a těla, noc za nocí, rok za rokem.

Paměťová pěna, všitá do nádherně jemného potahu matrace, se perfektně přizpůsobí vašemu tělu. Navíc je super hygienická. Pro větrání vlhkosti a chladivý efekt je do potahu přidána viskóza. Přidává mu také krásný lesk. Potah je navíc opatřen CleanEffect® ošetřením. Efektivně ničí roztoče, je antibakteriální a chrání před pachy. Potah také můžete jednoduše rozepnout a vyprat, kdykoliv bude potřeba.

Pěnová matrace z kvalitní PUR pěny Ecomatrace Gold

Díky své ceně a kvalitě jde o jednu z nejpoužívanějších matrací. PUR pěna patří mezi základní materiály při výrobě matrací. V posledních letech prošla mimořádnými změnami, které zajistily absolutní zdravotní nezávadnost a výrazně se zlepšily její fyzikální vlastnosti. Vyznačuje se pevností, dobrou elasticitou a cenově příznivou hladinou.

Používáme jen pěny vysoké hustoty, bez škodlivých látek a řádně certifikováné pro evropský trh. Kromě trvanlivosti polyuretanová pěna má schopnost rychle se přizpůsobit hmotnosti a tvaru těla. Díky této funkci si můžete být jisti, že váš spánek bude pohodlný a komfortní. Vhodné k použití pro lamelové rošty a také na polohovatelné rošty. Pevný podklad snižuje jeho životnost.

Veškeré materiály matrací jsou vyráběny bez použití toxických nebo škodlivých látek, proto je matrace vhodná nejen pro dospělé, ale i pro děti.

Je vybavena kvalitním prošívaným potahem, který má všitý zip ze tří stran pro snadné praní. Potah je prošitý klimatizačním rounem z dutého vlákna. Potah je dokonale hypo-alergenní což dělá tuto matraci vhodnou i pro alergiky. Hypoalergenní povlaková textilie potahu je šetrná k pokožce, dobře snímatelná, opatřená zipem. Je tedy snadno pratelná, lehká a nepřetěžuje pračku. Vhodná na dlouhodobé i příležitostné spaní, například na chatách a chalupách.

Oblíbená sedmizónová sendvičová matrace Dřevočal Lima

Matrace je vhodná pro všechny, kteří preferují spaní na tvrdším podkladu. Zde máte navíc možnost volby již ze dvou tvrdostí 3 a 4. Umístit ji můžete na všechny typy roštů, s výjimkou roštu motorového. Nosnost matrace je 140 kg a celková výška je cca 22 centimetrů. Má zvýšenou pórovitost, čímž dobře odvádí teplo z matrace a takzvaně dýchá. Dokonalou čistotu poskytne snímatelný potah, který je pratelný na 60 °C.

Střed jádra matrace je zpevněn pojeným polyuretanem. Jde o odolnější materiál, který snese větší zatížení. Ostatní nosné vrstvy jsou tvořeny kvalitními elastickými pěnami MediFoam se skvělými ortopedickými vlastnostmi. Pěna je prodyšná, pružná, tvarově stálá a má dlouhou životnost.

Použité pěny jsou tvarovány do masážních nopů. Ty zabezpečují prokrvení pokožky a ideálně uvolní vaši páteř, klouby a svaly během spánku.

Zónová matrace se doporučuje lidem s bolestmi zad a hlavy způsobenými nekvalitním spánkem, ale také jako prevence. Jednotlivé zóny poskytnou pohodlí, zdraví a kvalitu. Jedna strana matrace má tvrdost stupně 3 a, pokud zatoužíte po ještě větší tuhosti, stačí ji otočit a získáte matraci extra tvrdou stupně 4.

Možnosti a vlastnosti snímatelných potahů

Úplet
Vysoce kvalitní potah prošitý dutým vláknem. Potah je velmi příjemný na dotek, výborně odvádí vlhkost z těla a rychle vysychá.

AloeVera
Kvalitní potah, který obsahuje výtažek známé rostliny Aloe Vera Barbaensis z rodu liliovitých. Má pozitivní vliv na pokožku lidského těla, působí antibakteriálně. Postupně se uvolňující extrakt z Aloe Vera umožňuje dokonalou relaxaci ve spánku.

SilverGuard
SilverGuard je jedinečná technologie, která zaručuje trvalou svěžest a hygienu během spánku. Eliminuje bakterie způsobující zápach a chrání před jejich usazováním. Ochrana je trvalá i po častém praní a čištění. Při kontaktu s pokožkou zachovává její přirozenou rovnováhu. Tento potah obsahuje přírodní viskózové vlákno, které ve spojení s moderním designem dodává textilii luxusní charakter.

Lyocell
Materiál z čistého přírodního vlákna získaného ze dřeva technologií šetřící životní prostředí. Se všemi svými vynikajícími charakteristikami Vám poskytuje během spánku optimální pohodlí. K jeho předním vlastnostem patří vysoká absorpční schopnost a velmi rychlé odpařování. Tyto vlastnosti zaručují dokonalý pocit i pro osoby s vyšší potivostí.

Medicott
Značkový typ pleteného potahu, který svým speciálním složením zabraňuje tvorbě a usazování domácích roztočů a tvorbu plísní. Roztoči žijí v tmavém, vlhkém a málo odvětrávaném prostředí, a tomu přesně odpovídá vaše postel. Hlavní obživou pro roztoče jsou odpadávající buňky vaší kůže. Ty jsou rozkládány plísněmi a tak se stávají stravitelnými pro prachové roztoče. Plíseň samotná způsobuje alergie spojené s dýchacími symptomy. Medicott je účinná složka látky, která zabraňuje v bavlně nebo v látkách s bavlněným základem vzniku plísní a současně přežití prachových roztočů. Medicott má vynikající antibakteriální účinky, které jsou dosaženy bez přídavku chemických látek. Tajemství úspěšného fungování spočívá v odstranění nečistot z vláken přírodní bavlny, čímž se zamezí potencionálnímu domovu plísní.

Levandule
Velmi příjemná luxusní látka, která obsahuje výtažky levandule lékařské. Levandule je oblíbená léčivá bylinka s charakteristickou vůní, známá pro svoje protizánětlivé, antiseptické a repelentní účinky. Pomáhá proti stresu, depresím, snižuje krevní tlak a potlačuje růst baktérií. Její zklidňující účinky jsou známé už z dávných dob, pozitivně ovlivňují kvalitu spánku, působí proti nespavosti a nervozitě. Levandule pomůže zmírnit svalové napětí a podpořit přirozenou regeneraci organismu. Jemná esence z levandule je skvělým pomocníkem pro hluboký a kvalitní spánek.

Rady závěrem

Správně vybraná a opečovávaná matrace vám může sloužit deset i patnáct let. Po takové době se už materiál unaví a je vhodné ji obměnit. Za takto dlouhý časový úsek se také mohou změnit vaše preference, váha i citlivost. Je rovněž potřeba hledět na hygienické hledisko. Optimální doba pro výměnu matrace je každých sedm let.

Abyste dosáhli co nejdelší životnosti matrace, pravidelně ji větrejte a otáčejte. Permanentní zastlání v posteli a spaní při jedné straně jí nesvědčí. Ve více zatěžovaných místech začne rychleji měknout a po čase může dojít až k deformaci. Matraci otáčejte vždy po měsíci, a to před spaním. Ráno na to není vhodná doba, protože jste matraci zahřáli a je potřeba ji nechat vyvětrat, než ji otočíte zahřátou stranou dolů. Otočení by se tak mohlo rychle minout účinkem, a naopak byste ji zapařili. Vyvětrání matrace zabraňuje množení mikroorganismů a plísní.