Listy papáji jako přírodní lék na horečku dengue

Přestože se předpokládá, že přibližně polovina světové populace je každoročně náchylná k horečce dengue, stále neexistuje žádný specifický lék nebo léčba této virové infekce. V alternativní medicíně se však listy papáji na horečku dengue používají již dlouho a zdá se, že moderní výzkum je dohání.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Jak se projevuje horečka dengue?

Dengue je přenášena komáry a způsobuje náhlou vysokou horečku s bolestmi kloubů a vyrážkou. Při nákaze touto infekcí se může objevit také mírné krvácení z nosu nebo dásní, intenzivní bolesti hlavy a bolesti za očima.

Horečka dengue obvykle sama odezní zhruba do týdne, i když někdy může zmutovat do těžké nebo dokonce potenciálně smrtelné verze – hemoragické horečky dengue – kdy se u vás objeví příznaky jako intenzivní bolest břicha, krvácení pod kůži nebo z dásní, potíže s dýcháním a studená a lepkavá kůže.

Zatímco přijímáte opatření ke zvládnutí příznaků horečky dengue, jako je dostatečný odpočinek, dostatek tekutin a užívání léků na snížení horečky, proč nevyzkoušet tento lidový lék? Zde se dozvíte, proč a jak můžete listy papáji použít při horečce dengue.

Přínosy papáji

Papája byla po staletí ceněna pro své mnohé léčivé vlastnosti. Rostlina papája je považována za prospěšnou pro vaše ledviny a játra. Dokáže bojovat proti poškození buněk a následným zánětům způsobeným reaktivními volnými radikály. Dokáže snižovat hladinu cukru a cholesterolu v krvi a také bojovat proti bakteriím.

Listy papáji obsahují bioaktivní složky, jako je chymopapain a papain, které pomáhají při léčbě poruch trávení. Zralá papája se používá při léčbě pásového oparu, zatímco zelené plody mohou snižovat krevní tlak.

Listy papáji dokáží zabít larvy komárů

Studie zjistily, že výtažky z listů papáji mohou zabíjet larvy komára (Aedes aegypti), který šíří horečku dengue.

Extrakt z listů papáji může zabránit destrukci krevních destiček

Výzkumy tvrdí, že listy papáji chrání membrány buněk krevních destiček a zabraňují jejich prasknutí.

Výzkum také zjistil, že výtažky z listů papáji jsou užitečné při řešení horečky dengue. Jak virus dengue, tak protilátky uvolňované imunitním systémem v boji proti infekci interagují s krevními destičkami v krvi a ničí je.

Krevní destičky zastavují ztrátu krve tím, že krev sráží. Když počet krevních destiček klesne pod normální hodnotu, což vede k trombocytopenii, můžete krvácet zevně i vnitřně. U pacienta s horečkou dengue se v takovém případě horečka dengue vyvine v hemoragickou horečku dengue, která může být smrtelná.

Výzkum naznačuje, že listy papáji mohou léčit trombocytopenii spojenou s touto infekcí díky své schopnosti stabilizovat buněčné membrány. Tím zabraňují destrukci krevních destiček v důsledku prasknutí buněčné membrány.

Listy papáji mohou zvýšit tvorbu krevních destiček

Listy papáji mohou zvýšit aktivitu genů zodpovědných za tvorbu krevních destiček.

Studie zjistila, že šťáva z listů papáji zvyšuje expresi dvou genů – ALOX 12 a PTAFR. ALOX 12 pomáhá produkovat více megakaryocytů, což je typ buněk kostní dřeně, které následně pomáhají produkovat krevní destičky. Gen PTAFR je rovněž zodpovědný za zvýšení produkce krevních destiček a jejich agregaci.

U pacientů, kteří dostávali šťávu z listů papáji, došlo po 40 hodinách k významnému zvýšení počtu krevních destiček, zatímco u kontrolní skupiny, která dostávala standardní léčbu, nedošlo k žádnému zlepšení.

Rozemelte nebo odšťavněte listy papáji

Zdá se, že existuje více než jeden způsob, jak využít listy papáji k řešení horečky dengue. Zeptejte se svého lékaře, který z nich ve vašem případě funguje nejlépe.

  • U dvou chlapců postižených horečkou dengue (ve věku 10 a 14 let) zvýšila konzumace 1 lžíce rozemletých listů papáji každé 4 hodiny počet krevních destiček.
  • Čerstvá šťáva z 50 g listů papáji podávaná 15 minut po snídani po dobu 3 po sobě jdoucích dnů zvýšila počet krevních destiček.
  • Šťáva z 5 ml čerstvých listů papáji podávaná dvakrát v intervalu 8 hodin vykázala zlepšení počtu krevních destiček a bílých krvinek během 24 hodin od zahájení léčby. Listy nebyly příliš mladé ani zralé a byly vymačkané rukou. Stonky byly odstraněny. Dávka byla 2,5 ml pro děti mladší 10 let.

Vyhněte se jim, pokud jste těhotná

Mějte však na paměti, že listy papáji pro vás nemusí být vhodné, pokud jste těhotná. Obsah latexu totiž představuje riziko potratu.

I v případě, že máte nějaké předchozí zdravotní potíže nebo užíváte nějaké léky, informujte o tom svého lékaře a vyzkoušejte listy papáji pouze v případě, že máte jeho souhlas.