Překvapivé přínosy obsažené v hořčičných semínkách

Otevřete jakoukoli indickou knihu receptů a téměř vždy je prvním krokem nasypání několika hořčičných semínek do oleje. V indické kuchyni jsou sice všudypřítomná, ale existuje spousta důvodů, proč byste si měli hořčičná semínka přidat do jídla i vy. Kromě jedinečné chuti, kterou dodá každému pokrmu, je hořčice také úžasným způsobem, jak udržet vaše tělo zdravé. Zde je několik zdravotních výhod, které můžete získat zařazením většího množství hořčice do svého jídelníčku.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Zmírnění zácpy

Hořčičné semínko obsahuje hustou lepkavou látku zvanou mucilage, která obaluje střeva a usnadňuje tak cestu stolici. Zlepšuje schopnost vašeho těla vylučovat stolici a zabraňuje tomu, abyste pociťovali nepříjemné pocity. Obsahuje také nerozpustné vlákniny, které jsou pro zdravá střeva stejně důležité.

Přirozený boj proti kožním infekcím

Ostrý zápach hořčice pochází ze sloučeniny síry, která je v ní obsažena. Síra působí zevnitř ven, bojuje proti infekcím a udržuje vaši pokožku čistou. Čajová lžička hořčičných semínek nasypaná na jídlo je dostatečně silná na to, aby vás udržela bez problémů.

Snížení příznaků chronického astmatu

Astma je závažné chronické onemocnění, které může narušit mnoho aspektů vašeho života. Hořčičná semínka však v sobě mají několik sloučenin, které mohou život s astmatem výrazně usnadnit. V hořčičných semínkách je hojně zastoupen selen a hořčík, které dokážou bojovat proti zánětům dýchacích cest a snižují překrvení.

Zlepšení metabolismu

Rychlý metabolismus je nejlepším nástrojem, který si můžete vyvinout, abyste zhubli a udrželi si svou váhu. Hořčičná semínka jsou plná vitamínů B-komplexu, které mohou pomoci zrychlit váš metabolismus a rychleji spalovat tuky. Jejich použití je navíc neuvěřitelně všestranné, takže ať držíte jakoukoli dietu, vždy se najde způsob, jak hořčičná semínka přidat.

Zvýšení hustoty vlasů

Kdo z nás nesní o tom, že se bude pyšnit hustými a lesklými vlasy? Hořčičný olej obsahuje betakaroteny, které mohou stimulovat růst vlasů tím, že podporují vývoj nových folikulů. Olej obsahuje několik dalších živin, jako je železo, hořčík a mastné kyseliny, které jsou pro růst vlasů prospěšné. Můžete si něco uvařit se lžící tohoto oleje nebo ho lokálně aplikovat na vlasy, abyste využili jeho blahodárných účinků.

Snížení četnosti migrén

Každý, kdo někdy trpěl silnou migrénou, ví, jaká muka může způsobit. Studie prokázaly, že nízká hladina hořčíku v těle může být spouštěčem migrény. Hořčičná semínka obsahují velké množství hořčíku. Jejich pravidelné zařazování do jídelníčku by mohlo udržet riziko nedostatku hořčíku na uzdě a ochránit vás před další epizodou migrény.

Ochrana před rakovinou

Kdo by řekl, že tak malé semínko může mít tak ohromující vlastnosti? Hořčičná semínka mají silné fytonutrienty, které chrání buňky před poškozením. Studie zjistily, že pravidelný příjem dostatečného množství hořčičných semínek nejen zpomaluje růst nádorů, ale také zabraňuje tomu, aby buňky vůbec zmutovaly.

Zdravá alternativa oleje na vaření

Vaření na hořčičném oleji je mnohem zdravější než používání jiných rostlinných olejů, které mají vysoký obsah omega-6. Hořčičné oleje mají zdravější poměr omega-3, které mohou snižovat hladinu cholesterolu a udržovat zdravý kardiovaskulární systém. Mějte však na paměti, že hořčičný olej může být cítit mnohem silněji než jiné oleje, na které jste zvyklí. Má také velmi výraznou chuť, takže vám může chvíli trvat, než si na ni zvyknete.

Zmírnění bolesti svalů

Pokud trpíte bolestmi svalů nebo máte časté bolesti těla v důsledku chronických onemocnění, hořčičná koupel by mohla být tou správnou volbou. Možná to nezní příliš lákavě, ale přidání hořčičného prášku do horké koupele a chvilkové ponoření do ní by vám mohlo přinést úlevu od bolestí. Hořčice možná nevoní tak sladce jako koupelová sůl, ale věřte nám, že je mnohem účinnější.

Zajistí vám mladší vzhled

Hořčičná semínka jsou plná opojného koktejlu vitaminů proti stárnutí, jako jsou A, C a K, které mohou udržet předčasné známky stárnutí na uzdě. Obsahují také zdravé tuky, které pomáhají pleti udržet si vlhkost. Kromě toho obsahují několik antioxidantů, které dokáží bojovat proti volným radikálům a chránit vaši pleť před oxidačním poškozením.