Neuvěřitelné přínosy melounu pro zdraví a zvýšení imunity

Určitě patříte mezi milovníky sladkého a šťavnatého melounu, protože vodní meloun patří mezi nejoblíbenější zdravé potraviny. A budete ho mít ještě raději, když zjistíte, jaké může mít přínosy pro vaše zdraví a zvýšení celkové imunity.

Perfektně vyzrálý a chutný meloun neodmítne snad nikdo. Milují ho nejen děti, ale i dospělí. A nejvíce je oblíbený v horkých letních dnech, kdy vychlazený z lednice skvělé osvěží. Je to hlavně proto, že nejen chutná sladce, ale obsahuje spousty vody. Jaké jsou tedy hlavní přínosy konzumace melounu pro zdraví a zdravý životní styl.

Doplňky stravy a vitamíny pro zdraví můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Poskytuje našemu tělu skvělou hydrataci

Jak již víme, tak se meloun většinou skládá z vody, takže se jedná o opravdu velmi hydratační potravinu, která dodá tělu potřebné tekutiny. Je všeobecně známo, že nejlepší pro doplnění tekutin je čistá pitná voda. Meloun obsahuje asi 92% vody, což znamená, že má podobný blahodárný účinek jako voda.

Kromě toho, že pomáhá našemu tělu, aby bylo dostatečně hydratované, tak vysoký obsah vody v melounu nám pomáhá udržovat pocit sytosti. Vysoký obsah vody a vlákniny v něm obsažené nám sice dodávají pocit sytosti, ale přitom přijímáme velmi malé množství kalorii. To je docela výhra nejen pro naše zdraví.

Pomáhá v detoxikaci našeho těla díky draslíku a hořčíku

Meloun obsahuje neskutečné množství vody, možná proto se mu taky říká vodní meloun. Jeho vysoký obsah vody má několik velkých výhod, kdy jednou z nich je, že je skvělý pro celkovou detoxikaci těla. Pomáhá našemu tělu zbavit se přebytečné vody a tekutin, a zároveň zmírnit nepříjemné nadýmání a otoky.

Dalším důvodem proč je meloun vhodný pro detoxikaci je, že obsahuje draslík a hořčík. Draslík působí jako elektrolyt a podporuje oběhové ústrojí a zároveň pomáhá řídit průtok krve a hladinu hydratace v těle, a tím umožňuje dostat se kyslíku do buněk. Zároveň hořčík snižuje zadržování vody ve střevě, která způsobuje nadýmání.

Dokáže zmírnit bolest a pomáhá při zánětu

Spousty lidí trpí přirozenými bolestmi díky sedavému zaměstnání, nebo při sportovních aktivitách. Většinou nám mohou pomoci třeba masáže, které nám uleví od bolestí svalů, ale i konzumace těch správných zdravých potravin, mezi které meloun určitě patří.

Melounová šťáva také obsahuje vitamin C, který může pomáhat při hojení šlach a vazů, a zároveň urychlit hojení ran. Dalšími prospěšnými živinami jsou draslík a hořčík, které pomáhají při regeneraci svalů a úlevě od bolesti. Hlavně draslík pomáhá při prevenci svalových křečí po cvičení a pomáhá vám rychleji se vyléčit ze zranění.

Zánět může vést k chronickým onemocněním, takže je důležité udělat vše pro to, abychom se tomu vyhnuli. Naštěstí nám konzumace melounu může pomoci snížit zánět a oxidační poškození, protože je bohatý na protizánětlivé antioxidanty lykopen a vitamin C.

Vodní meloun snižují riziko srdečních onemocnění

Meloun pomáhá chránit srdce díky obsahu draslíku a hořčíku, který působí jako přírodní lék na vysoký krevní tlak. Samozřejmě i lidé bez vysokého krevního tlaku by se měli snažit konzumovat spoustu těchto živin, protože také chrání celkové zdraví srdce a snižují riziko srdečních onemocnění.

Celkově konzumace velkého množství potravin bohatých na draslík, jako je ovoce a zelenina může pozitivně ovlivnit hladinu krevního tlaku, což může být užitečné při snižování rizika zdravotního stavu, jako je mrtvice a srdeční choroby.

Kromě toho lykopen, což je karotenoid nacházející se v melounu prospívá zdraví srdce tím, že snižuje zánět a zlepšuje hladinu lipidů v krvi. Meloun dokonce dokáže ulevit arteriální ztuhlosti, vyrovnat hladinu cholesterolu a zlepšit systolický krevní tlak u pacientů s hypertenzí.

Může zabránit rakovině prostaty

Cokoli, co pomáhá předcházet rakovině je náš přítel. I když neexistuje ideální lék na rakovinu, tak někdy existují věci, které můžeme udělat, abychom se chránili a maximálně snižovali riziko rakoviny.

Jíst více melounu je jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, protože je nabitý zdravými antioxidanty. Tato letní osvěžující sladkost obsahuje lykopen, který je jeden z hlavních karotenoidů nalezených v melounu, který je v některých studiích spojen s nižším rizikem rakoviny prostaty, takže jeho schopnost bojovat proti rakovině je jednou z nejdůležitějších výhod melounu pro muže.

Existuje také výzkum, který ukazuje, že lykopen může pomoci buňkám udržet jejich membránu silnou, aby se mohly chránit před toxiny, které způsobují buněčnou smrt nebo mutaci. Další způsob, jak dokáže meloun skvěle snížit riziko rakoviny je ten, že má vysoký obsah vitamínu A a C. Oba tyto antioxidanty bojují proti poškození volnými radikály a zabraňují mutaci DNA, aby blokovaly tvorbu rakovinných buněk.

Vědecké studie také ukázaly, že vysoké dávky vitaminu C mohou zvýšit účinky některých léků používaných při chemoterapii v boji proti rakovině a zároveň snížit nepříznivé vedlejší účinky tradiční léčby rakoviny.

Dokáže zabránit vzniku ledvinových kamenů

Každý kdo měl ledvinové kameny ví, jak bolestivé a nepohodlné mohou být. Tyto usazeniny jsou tvořeny minerály a solemi, které se tvoří uvnitř ledvin. Obvykle jsou způsobeny příliš velkým množstvím vápníku, oxalátu a kyseliny močové v moči. Jejich průchod močovým traktem může být docela bolestivý, ale pokud budou nalezeny včas, tak nemusí být příliš škodlivé.

Některé odborné studie prokázaly, že potraviny bohaté na draslík mohou pomoci předcházet vzniku ledvinových kamenů. Draslík nacházející se v ovoci a zelenině, jako je meloun, je velmi užitečný při čištění toxinů a odplavování odpadu z krve, což pomáhá předcházet vzniku ledvinových kamenů.

Kromě obsahu draslíku je vodní meloun také známý jako přírodní diuretikum, což znamená, že pomáhá zvyšovat produkci moči k vylučování odpadu a toxinů z těla na ochranu před ledvinovými kameny.

Vodní meloun dokonce skvěle pomáhá při hubnutí

Jednou z nejlepších výhod melounu a důvodem, proč chutná tak lehce a svěže, je to, že je hlavně tvořen vodou, což znamená, že má nízký obsah kalorií. I se všemi těmi bohatými živinami a minerály obsahuje jen pár kalorií, což z něj dělá úžasné jídlo na hubnutí. Podporuje hubnutí pocitem sytosti a omezováním chutí, které vás udrží na správné cestě k vašim zdravotním cílům k lepší postavě.

Nejlepších výsledků při hubnutí dosáhnete tím, že konzumací melounu spojíte s cvičením a sportovní aktivitou. Kromě toho, že má nízký obsah kalorii, tak je meloun spojovaný se zvýšeným zotavením svalů u sportovců.