Zdraví

Jaké jsou varovné signály a příčiny vzniku infarktu myokardu

Infarkt myokardu neboli srdeční mrtvice patří mezi jednu z nejčastějších příčin úmrtí nejen v Evropě. Jedná se o ischemické ložiskové odumření části srdečního svalu, které vzniká při uzávěru nebo výrazném zúžení v levé nebo pravé věnčité tepně. Ve většině případů se jedná o uzávěr způsobený krevní sraženinou právě v místě zúžené věnčité tepny.

Nejvíce ohroženi jsou muži nad 50 let a ženy nad 60 let. Toto onemocnění se však nevyhýbá také mladším lidem, kteří mají nadměrnou srážlivost krve, genetické dispozice či velmi špatnou životosprávu. Infarkt myokardu spolu s anginou pectoris jsou ischemickou chorobou srdeční, na kterou ročně umírají statisíce lidí.

Tato nemoc ohrožuje muže i ženy a příznaky se výrazně liší. Zatímco muži často pociťují ostrou bolest na hrudi, ženské symptomy jsou daleko nenápadnější. Naše tělo nám vysílá znamení již dlouhou dobu předtím, než k infarktu myokardu dojde. Tyto signály bychom neměli v žádném případě ignorovat a měli bychom rychle vyhledat odbornou pomoc.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Jaké jsou prvotní příznaky infarktu myokardu

Nejčastějším příznakem infarktu je náhlá bolest na hrudi a silný tlak v oblasti hrudního koše. Bolest se někdy rozšíří i do levé ruky nebo dolní čelisti, ale není vyjímkou, že pacienti pociťují bolest také v oblasti krku, zad nebo břicha. Většinou trvá déle než pár minut nebo ustupuje a postupně se opět vrací. U části nemocných proběhne infarkt myokardu jako klinicky němá příhoda bez jakýchkoliv příznaků.

Před infarktem dochází k postupnému zhoršování průtoku krve naším tělem a tím i změnám v našich tepnách. Pokud v těle není zachován správný koloběh krve, dochází k oslabení svalů a to se může podepsat na naší koordinaci a schopnosti chůze. Špatný průtok krve v těle se projevuje také tím, že se u nás častěji vyskytují závratě a studený pot.

V případě výskytu jakýchkoliv příznaků je nutné neodkladně vyhledat lékaře, který infarkt diagnostikuje pomocí vyšetření krve a elektrokardiogramu, neboli EKG. Ne všechny infarkty jsou stejné a některé z nich se obejdou i bez bolesti, proto je dobré sledovat také doprovodné symptomy a včas zavolat záchrannou službu.

Jaké jsou hlavní příčiny vzniku infarktu a prevence

Základní příčinou infarktu je ukládání cholesterolu ve stěně tepny a její postupné zužování. Může to vést ke vzniku krevní sraženiny nebo způsobit anginu pectoris. Mezi další faktory, které zvyšují možnost infarktu myokardu, patří například stres, cukrovka, vysoký krevní tlak nebo nadváha. Problematické je také kouření a sedavý způsob života.

Základem prevence infarktu jsou pravidelné lékařské kontroly a dodržování zdravé životosprávy. Důležité je vyhýbat se fyzickému a psychickému přetěžování organismu, omezit tučné a mastné pokrmy a pravidelně se pohybovat. Doporučuje se také přestat s kouřením, nahradit živočišné tuky rostlinnými a zahrnout do jídelníčku větší množství ovoce a zeleniny.

Jaká je možnost a způsob léčby srdečního infarktu

Cílem léčby akutního infarktu myokardu je co nejrychleji zprůchodnit uzavřenou tepnu, aby nedošlo k odumření srdečního svalu. Optimální metodou k dosažení tohoto cíle je provedení srdeční katetrizace s navazujícím zákrokem koronární angioplastikou, při kterém lékař zprůchodní uzávěr tepny speciálním nástrojem a následně do postižené tepny implantuje stent.

Je ale nutné si uvědomit, že léčba srdečního infarktu je souboj s časem. Čím dříve dojde ke zprůchodnění uzavřené tepny, tím menší je následná jizva na srdeční svalovině a riziko následných obtíží. Nejlepších výsledků je dosaženo, pokud je tepna zprůchodněna do 3 hodin od počátku vzniku obtíží. V optimální situaci opouští pacient nemocnici po několika málo dnech zcela zdráv a na funkci srdce není proběhlá příhoda vůbec patrna.

Bohužel po 12 hodinách, kdy není srdeční sval zásoben krví, je již proces odumírání svalových buněk zpravidla dokonán a v oblasti, kterou tepna zásobovala, vzniká nevratná a nefunkční jizva. Takový pacient je ohrožen rozvojem srdečního selhání, onemocnění, které výrazně ovlivňuje kvalitu a délku života.