Pár triků, které vám pomůžou o vánocích nepřibrat

Letos můžete strávit vánoce bez výčitek, že nedokážete odolat lákavým pochoutkám doma i na návštěvách. Stačí se řídit těmito radami:

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Odlehčete slavnostní tabuli

Pokud ještě dodržujete tradici, že celý Štědrý den držíte půst a k večeři usedáte řádně vyhladovělí, děláte pro své tělo to nejhorší, co jen můžete. Zvlášť když si uvědomíte, jak těžká jídla pak na lačný žaludek konzumujete. Nevynechte ani snídani ani oběd – stačí jen něco malého.

Bramborový salát by vlastně byl vhodný dietní pokrm, kdybychom do směsi brambor, vajec a zeleniny nakonec nepřidali hromadu majonézy – v posledních letech navíc plnou stabilizátorů a emulgátorů, protože jsme si odvykli dělat majonézu domácí. Zkuste ji tentokrát nahradit kysanou smetanou nebo aspoň nařeďte bílým jogurtem 1:1.

Mějte na sporáku vedle pánve hrnec s vroucí vodou a do ní usmažené řízky na pár vteřin ponořte. Zbavíte je tuku, chuť zůstane stejná. Připravujte jen malé porce, zvlášť jestli máte k večeři více druhů masa.

Jak odolat hromadám jídla na stole

Doma je to jednoduché: ke sledování televize si na stolek dejte jen ovoce a misku se směsí ořechů, chlebíčky a cukroví dejte mimo dosah. Věřte, že se vám nebude chtít neustále vstávat, abyste něco smlsli.

Když chystáte tácy s pohoštěním, připravujte jen malá sousta – skutečně jednohubky. I vy totiž budete chtít ochutnat ode všeho a je rozdíl dát si pět jednohubek nebo pět chlebíčků.

Jestli chcete zobání po večeři odolat úplně, vyčistěte si po jídle zuby. Mentol potlačuje chuť k jídlu.

Pokud jdete na návštěvu, vyzbrojte se ze stejného důvodu mentolovými žvýkačkami. Ono je přežvykování ve společnosti nevkusné, nicméně při ochutnávce cukroví byste taky žvýkali, tak co.

Nevyčítejte si, když sem tam něco uzobnete

Mějte na stole stále sklenici s vodou ochucenou citronem a pokaždé, když vás začne honit mlsná, napijte se. Tedy, nemusíte úplně pokaždé, jsou přece vánoce, tak si trochu dopřejte.

Využijte toho, že máte volno a na návštěvu k přátelům jděte pěšky. Tak si aspoň to občerstvení u nich nebudete muset vyčítat.

Celkově si nevyčítejte, když trochu zahřešíte. Jídlo není vůbec špatné, to jen my jsme si zvykli se jím stále strašit. Vychutnat si dobré jídlo a mít z něho požitek, to k svátkům patří. Zdraví je i o pohodě, tak jestli přece jen kilo dvě přiberete, nestresujte se. V novoročním shonu se zase rozpustí. 

Tak krásné vánoční svátky a dobrou chuť.