Pravda o kokosovém oleji jak bojuje proti břišnímu tuku

Kokosový olej má skvělou pověst. Zdá se, že jsou jím všichni posedlí, zejména pokud jde o zdraví. Možná jste dokonce slyšeli, že bojuje proti břišnímu tuku.

Na tomto tvrzení je něco pravdy. Než si ale každé jídlo polijete kokosovým olejem, podívejte se na vědecké poznatky. K zázračnému léku má totiž hodně daleko!

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Jak kokosový olej bojuje proti břišnímu tuku

1. Mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem

Kokosový olej je jedním z nejbohatších zdrojů mastných kyselin se středně dlouhým řetězcem (MCFA). Ty se nerozkládají a neukládají jako většina tuků. Místo toho se MCFA využívají jako zdroj energie, takže nepřispívají k rostoucímu břichu.

MCFA navíc nepřinášejí inzulinovou rezistenci a zánět, což jsou dva faktory přibývání na váze. Je to výhra pro tělo.

2. Termogeneze

Trávení kokosového oleje dá pořádně zabrat – v dobrém slova smyslu! Tento proces potřebuje spoustu energie, takže se k jejímu zajištění spaluje tuk. Tomu se říká termogeneze a je to skvělá zpráva pro odbourávání břišního tuku.

Klíčový je nízký až mírný příjem. Podle časopisu European Journal of Clinical Nutrition mohou 1 až 2 polévkové lžíce denně zvýšit termogenezi o 5%, což z něj dělá vynikajícího pomocníka pro metabolismus.

V čem je tedy háček?

Kokosový olej má mnoho úskalí. Navzdory „dobrým“ MCFA je 92% tuků v kokosovém oleji ve skutečnosti nasycených. Ano, to je ten „špatný“ tuk, který je spojován s přibýváním na váze a obezitou. Najdete ho také v másle, sádle a různých potravinách.

Už jedna polévková lžíce kokosového oleje obsahuje 11,2 gramu a 121 kalorií. Pro člověka, který sní 2 000 kalorií, by však denní příjem nasycených tuků měl být nižší než 11 až 13 gramů denně.

Není také nejlepší volbou pro lidi, kteří mají srdeční onemocnění nebo jsou jím vysoce ohroženi. Nasycené tuky zvyšují hladinu „špatného“ LDL cholesterolu, což je faktor spojený s onemocněním srdce. Americká kardiologická asociace dokonce v roce 2017 vydala varování před kokosovým olejem.

Sečteno a podtrženo: Pokud vám nehrozí riziko srdečních onemocnění, je kokosový olej bezpečný. Jen nezapomeňte omezit nasycené tuky v jiných částech svého jídelníčku. V opačném případě by se měl rizikový člověk kokosovému oleji raději vyhnout.

Další způsoby boje proti břišnímu tuku

Kokosový olej nefunguje sám o sobě. Je jen jednou ze součástí mnohostranného zdravotního režimu. Chcete-li tělu pomoci spalovat tuk, osvojte si tyto zdravé návyky.

1. Vyhýbejte se nasyceným a transmastným tukům

Ať už konzumujete kokosový olej, nebo ne, omezte nebo vynechejte nasycené tuky. Ty jen podporují přibývání na váze a zvětšující se obvod pasu.

Zbavte se také transmastných tuků. Nejbohatšími zdroji jsou krekry, sušenky, snacky a smažené potraviny. Tyto tuky jsou natolik toxické, že se je mnohé země snaží v potravinách zakázat. Přibývání na váze, srdeční choroby a rakovina jsou jen některé z onemocnění, které jsou s nimi spojovány.

2. Provozujte kardio cvičení

Nic nespaluje tuky tak jako fyzická aktivita. Je náročnější než odpočinek, takže tělo spaluje tuk na energii. Stačí 30 minut 5 dní v týdnu. Nemusíte však běhat maraton. Jako kardio cvičení se počítá chůze, tanec i plavání.

3. Zvedejte činky

Zásadní je také silový trénink. Svaly totiž spotřebovávají více energii než tuk, a to i v případě, že se nehýbete. To udělá zázraky s metabolismem a vaším břichem.

Pro jistotu se zeptejte svého lékaře, zda je konzumace kokosového oleje pro vás vhodná. Může vám sdělit, jaké množství je pro váš zdravotní stav bezpečné.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Healthline , Mayo Clinic