Účinné přírodní způsoby jak předcházet potravinové alergii

Je známo, že některou z forem potravinové alergie trpí miliony lidí. Přestože neexistuje lék, který by vás potravinových alergií zcela zbavil, vědomá úprava životního stylu vám může pomoci jí předejít. Imunitní systém často přehnaně reaguje histaminem na bílkovinu v určité potravině, což se projeví jako příznaky potravinové alergie. Zde je 5 jednoduchých opatření, kterými se můžete řídit, abyste předešli nežádoucím alergickým reakcím.

1. Vyhněte se potravinám, které dráždí vaše střeva

Potraviny, které zvyšují zánět střevní sliznice, obsahují velké množství lepku, cukru, soli, nezdravých tuků, potravinářských barviv a konzervačních látek. Proto se doporučuje vyhýbat se konzumaci nezdravých a zpracovaných potravin. Tyto potraviny nejsou vhodné ke konzumaci bez ohledu na to, zda trpíte potravinovou alergií, protože jsou nutričně nevyvážené a mohou dráždit žaludek.

2. Vyřaďte ze svého jídelníčku známé potravinové alergeny

Toto je nejlepší způsob, jak zabránit jakékoli možnosti nepříjemné alergické reakce. Pokud jste stále nepřišli na to, co je příčinou vaší potravinové alergie, měli byste se zkusit vyhnout určité potravině po dobu 3 týdnů. Sledujte, jak vaše tělo reaguje při absenci konkrétní potraviny. Pokud se cítíte dobře, s největší pravděpodobností jste se alergenu vyhnuli, ale pokud se necítíte lépe, zvolte si jiný typ potraviny, kterému se budete následující tři týdny vyhýbat.

Mezi nejčastější spouštěče alergenů patří kravské mléko, vejce, lepek, arašídy, sója, korýši a stromové ořechy, jako jsou lískové, vlašské a kešu ořechy a mandle. Bylo vědecky prokázáno, že tyto alergeny jsou zodpovědné za většinu potravinových alergií, které se u lidí vyskytují.

3. Upřednostněte potraviny podporující imunitu

Vaše strava může podpořit bezproblémové fungování imunitního systému za předpokladu, že se stravujete správně. Měli byste zvýšit příjem zelené listové zeleniny, probiotických potravin, vývaru z kostí, citrusových plodů, česneku, zeleného čaje a kurkumy. Tyto potraviny jsou nabité vysokým obsahem antioxidantů, minerálů a vitaminů, které mohou posílit imunitu a zacelit poškozenou střevní sliznici.

4. Hledejte bezpečnější možnosti

Když se vyhýbáte potravinám, které způsobují alergii, jste náchylnější k tomu, že budete trpět nedostatkem živin. Existuje několik potravin, které lze konzumovat jako alternativy, abyste se i přes vyloučení některých potravin dobře stravovali.

Alternativy kravského mléka: Mezi ně patří výtažky z kokosu, rýže, brambor, ovsa, mandlí, lískových oříšků, kešu, konopí, lnu, slunečnice a makadamových ořechů. Hledejte ty, které jsou obohacené o vitamíny A a D. Sójové mléko není zdravou alternativou, protože může být alergenem a napodobovat účinky estrogenu v těle. Dnes dostupná sója je navíc geneticky modifikovaná.

Alternativy k vejcím: Pokud jste na vejce alergičtí, můžete si při pečení a vaření vybrat z různých vaječných náhražek. Patří mezi ně ovocné pyré, aquafaba, želatina a jedlá soda.

Alternativy arašídů: Pokud jste alergičtí na arašídy, jsou mandlové a slunečnicové máslo vynikajícím zdrojem zdravých tuků a bílkovin.

Alternativy ke stromovým ořechům: Lněná semínka a semínka chia, dýně a slunečnice mají vysoký obsah omega-3 mastných kyselin, které jsou nezbytné pro fungování mozku a srdce.

Alternativy lepku: V případě nesnášenlivosti lepku by se místo pšenice měly ve stravě používat obiloviny, jako je rýže, proso, pohanka, oves. Při vaření můžete používat bezlepkovou mouku z mandlí, cizrny, kokosových ořechů, tapioky a brambor.

Alternativy k rybám: Pokud jste alergičtí na mořské plody, zajistěte si probiotické potraviny, jako je jogurt a kefír, a potraviny bohaté na omega-3 a 6 mastné kyseliny. Pokud nejste alergičtí na vejce, je prospěšné také jíst maso ze zvířat krmených trávou a bio drůbež. Vegetariáni si mohou dát potraviny bohaté na bílkoviny, mezi které patří čočka a chia semínka.

5. Prozkoumejte alternativní medicínu

Celostní či holistický přístup, který zahrnuje změny v jídelníčku spolu s cvičením jógy, může přinést zásadní změnu ve zvýšení vaší celkové vitality. Studie tvrdí, že akupunktura je také účinným a bezpečným způsobem, jak pomoci překonat zánětlivé změny v těle, které jsou způsobeny potravinovými alergiemi. Pokud se rozhodnete vyzkoušet alternativní medicínu, určitě se poraďte s certifikovaným akupunkturistou a cvičitelem jógy.

Základním způsobem úlevy při jakékoli potravinové alergii je vyhýbat se potravinám, které ji vyvolávají. Dodržujte tyto rady pravidelně, abyste si udrželi vyvážený zdravotní stav a duševní pohodu.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: National Library of Medicine , Cleveland Clinic