Zdraví

Proč a jak úzkost způsobuje příznaky podobné chřipce?

Dobré duševní zdraví je stejně důležité jako zdraví fyzické. Ačkoli se mnoho lidí snaží udržovat si fyzické zdraví, často mají tendenci ignorovat své duševní zdraví nebo mu nepřikládají velký význam. A problémy s duševním zdravím se mohou na vašem životě drasticky podepsat. Jedním z takových problémů je úzkost. Pokud jste příliš vystresovaní nebo jste zažili traumatickou událost či jiný problém, zvyšuje se pravděpodobnost vzniku úzkostné poruchy. Úzkost může způsobit, že se budete cítit podráždění, napjatí a neklidní, aniž by v danou chvíli byla přítomna nějaká skutečná příčina. Můžete mít také problémy se soustředěním a nakonec můžete být neustále ustaraní. Úzkost se může projevovat také některými fyzickými příznaky, které připomínají chřipku, protože úzkost je důsledkem reakce vašeho těla na boj nebo útěk.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Jaké jsou příznaky podobné chřipce způsobené úzkostí?

Je důležité si uvědomit, že vaše mysl a tělo jsou hluboce propojeny. Pokud tedy vaše mysl trpí, může se to projevit fyzickými příznaky. Můžete mít pocit, že jste onemocněli nebo máte chřipku, i když jste fyzicky zcela zdraví. Můžete pociťovat příznaky, jako je letargie, sucho v krku, malátnost, bolesti hlavy, studený pot, zimnice, křeče, nevolnost, žaludeční nevolnost a pocit horečky. Tyto příznaky mohou být doprovázeny epizodami strachu, nervozity a zvýšeného stresu, které se mohou objevit náhle, když to nejméně čekáte. Závažnost příznaků může být také různá a může se pohybovat od mírných přes středně závažné až po závažné. Ačkoli se všechny tyto příznaky odehrávají v mysli, pro osoby trpící úzkostí budou velmi reálné a některým to může velmi ztížit jejich každodenní život.

Proč úzkost způsobuje příznaky podobné chřipce?

Když zažijete záchvat úzkosti, aktivuje se stresová reakce vašeho těla. To má za následek uvolňování stresových hormonů do krevního oběhu. Hormony putují do specifických cílových míst v těle a způsobují specifické fyziologické, psychologické a emocionální změny, které připravují tělo buď na boj s potenciální hrozbou, nebo na útěk před ní (která v případě úzkosti ve skutečnosti neexistuje). Hormony mohou vyvolat také fyzické změny, jako je napínání svalů, které může vyústit v bolesti, změny v průtoku krve, které mohou způsobit závratě, a zvýšení aktivity nervového systému, které může vyústit ve slabost. Tyto změny jsou důležité pro přežití, pokud je přítomna skutečná hrozba, ale jinak se mohou projevovat jako příznaky chřipky.

Když jste úzkostní, zvyšuje to stres vašeho těla, které nakonec využívá více svých zdrojů, než je obvyklé. Pokud jste úzkostní delší dobu, můžete se začít cítit zchátralí a po většinu času vyčerpaní. Zvyšujete také pravděpodobnost, že skutečně onemocníte, protože stres oslabuje imunitní systém vašeho těla.

Jak se můžete zbavit chřipkových příznaků způsobených úzkostí?

První věc, kterou byste měli udělat, když se u vás objeví příznaky podobné chřipce způsobené úzkostí, je uvědomit si, že to, co cítíte, je pouze ve vaší mysli. Poté byste se měli pokusit uklidnit (což se mnohem snáze řekne, než udělá) tím, že budete zhluboka dýchat a odvedete pozornost od svých stresujících myšlenek. Neměli byste spěchat, protože zotavení z velkého záchvatu úzkosti může trvat až 20 minut. A snažte se snížit úroveň stresu, i když úzkost neprožíváte. Můžete vyzkoušet jógu, meditaci, cvičení hlubokého dýchání a cvičení, které vám pomohou cítit se méně vystresovaní.