Zdraví

Proč si miminka třou oči? Nejčastější možné příčiny

Není nic rozkošnějšího než sledovat, jak si miminka třou oči těmi malými pěstičkami. Ale je to jen jedna z těch kuriózních věcí, které miminka dělají, nebo se vám tím snaží něco říct? Podívejme se na některé z důvodů, proč si miminka třou oči.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Únava

Nejčastější důvod, proč si miminka třou oči? Jsou prostě ospalé! Podobně jako když masírujete a uklidňujete bolavé svaly, snaží se vaše miminko třením očí ulevit unaveným svalům v jejich okolí. Dalšími známkami toho, že je vaše miminko unavené a ospalé, jsou zívání, rozmrzelost nebo pláč.

Pomáhá naučit se signály, které ukazují na únavu u miminek. Tímto způsobem je můžete uspat dříve, než se příliš unaví a bude pro vás těžké je uklidnit. Snažte se co nejdříve zavést spánkový režim. Pomoci může známá uklidňující rutina, například chvíle strávené mazlením, houpáním nebo poslechem uklidňující hudby. Miminko tak pozná, že je čas jít spát.

Suché oči

Miminka si mohou třít oči, pokud je mají suché. Tření podporuje slzení, které zase zvlhčuje suché oči. Suchost může být způsobena tím, že miminko už nějakou dobu zůstalo vzhůru. Ochranný film slz začne vysychat, když je delší dobu vystaven vzduchu.

Zvědavost

Pamatujte, že pro miminka je všechno nové. Stále se učí, jak tělo reaguje a funguje. Určitě znáte takové ty obrazce a světýlka, které vidíte, když si třete zavřené oči. To může být pro miminka, která experimentují a seznamují se se svým tělem, fascinující zážitek.

Dráždivé látky jako prach a řasy

Miminka si mohou třít oči, pokud je v nich něco, co je dráždí. Může to být prach, řasa nebo zaschlý hlen. Pamatujte, že i slzy a mrkání jsou známkou cizího předmětu v jejich očích. Pokud má vaše miminko v očích dráždivou látku, nejprve mu vlhkou žínkou otřete okolí očí a obličej, aby se do očí nedostalo nic dalšího. Poté se pokuste vypláchnout čistou vlažnou vodou to, co se v očích nachází. Požádejte někoho, aby mu při tom podržel hlavičku.

Pokud vidíte, že v koutku oka něco uvízlo, můžete to odstranit vlhkým čistým hadříkem nebo vatovým tamponem. Pokud se vám nepodaří cizí částici odstranit, nebo pokud příznaky, jako je mrkání a slzení, po odstranění předmětu neustanou, navštivte lékaře.

Bolestivé nebo svědivé oči

Dalším důvodem, proč si miminka třou oči, je bolest nebo svědění, které může být způsobeno infekcí. Mezi příznaky infekce mohou patřit také oteklé a zarudlé oči, výtok nebo horečka. Vaše miminko může také vypadat utrápeně a plakat, pokud ho oči bolí. Pokud máte podezření, že má vaše miminko oční infekci, je nejlepší navštívit lékaře.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Healthline , Mom Junction