Krása

Proč vlasy přestávají růst a řídnou, důvody vypadávání vlasů

Kdo by nechtěl mít nádhernou hřívu dlouhých a hustých vlasů? Někdy se však může zdát, že je to herkulovský úkol, aby vám vlasy narostly. Někteří z nás také musí počítat s řídnutím vlasů nebo jejich vypadáváním. Pokud vás někdy zajímalo, proč vlasy přestávají růst, máme pro vás informace o tomto zapeklitém jevu.

Za normálních okolností vlasy na pokožce hlavy nerostou nepřetržitě. Každý vlasový folikul prochází růstovou fází známou jako anagenní fáze, během níž se prodlužuje, a poté přechází do telogenní fáze, kdy odpočívá. Obvykle zůstává vlas v anagenní fázi někde mezi 2-4 roky a poté v telogenní fázi přibližně 2-4 měsíce, než vypadne. V každém okamžiku je přibližně 85-90 % vlasů na hlavě člověka v anagenní neboli růstové fázi a zbytek je ve fázi telogenní. Tento cyklus obvykle vede k tomu, že člověk ztratí přibližně 100 vlasů za den. Každý vlasový folikul prochází touto růstovou fází, než si udělá přestávku a na krátkou dobu se stane neaktivním. Poté se cyklus opět obnoví. Tuto rovnováhu však může narušit mnoho faktorů a zabránit normálnímu růstu vlasů. Pojďme se na některé z nich podívat blíže.

Kvalitní a přírodní přípravky na vlasy můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Krása

Genetika

Stejně jako barva vlasů se i délka a tloušťka vlasů řídí vašimi geny. U některých lidí mají vlasy přirozeně delší růstovou fázi, zatímco u jiných přestanou růst dříve. Pokud jste tedy vyhráli v genetické loterii, mohou vám vlasy růst déle. Například Asiaté mají obecně delší anagenní neboli růstovou fázi než běloši, zatímco Afrokaribové mají poloviční rychlost růstu než běloši.

Stárnutí

Stárnutí mění vaše vlasy. Všichni samozřejmě víme, že při něm vlasy ztrácejí pigment a šediví. Může však také zpomalit rychlost růstu vlasů a způsobit, že se prameny vlasů zmenší. Mnoho vlasových folikulů také může s věkem zastavit růst nových vlasů.

Alopecie areata

Alopecia areata je autoimunitní onemocnění, při kterém váš imunitní systém chybně napadá buňky ve vlasových folikulech, což vede k vypadávání vlasů ve formě skvrn. V některých případech mohou vlasy dokonce zcela vypadnout (alopecia totalis). Předpokládá se, že na vzniku tohoto onemocnění se podílí genetika. Bylo také zjištěno, že lidé se sennou rýmou, vitiligem, Downovým syndromem, perniciózní anémií, onemocněním štítné žlázy a astmatem mají vyšší riziko vzniku alopecie areata. Ve více než 90 % případů vlasy dorostou a lysiny samy zmizí do 12 měsíců. Lékaři mohou k léčbě tohoto onemocnění doporučit také léky nebo fototerapii.

Dědičná plešatost

Dědičná plešatost je považována za nejčastější příčinu vypadávání vlasů. Je způsobena kombinací procesu stárnutí, hladiny hormonů a genetiky. U lidí s tímto onemocněním je normální cyklus růstu vlasů pozměněn vlivem mužského hormonu testosteronu, což má za následek řídnutí a zkracování vlasů. Časem může dojít k úplnému zastavení růstu vlasů v některých částech pokožky hlavy. U mužů je to typické řídnutím vlasů v horní části hlavy nebo ustupující přední linií, zatímco u žen může být vypadávání vlasů rozptýlenější.

Fyzický nebo psychický stres

Fyzický nebo psychický šok může vyvolat stav známý jako telogenní efluvium. U lidí s tímto stavem je více vlasů předčasně odsunuto do telogenní fáze. Když k tomu dojde, obvykle přibližně 30 % vlasů přestane růst a přejde do klidové fáze (na rozdíl od 10 % za normálních podmínek). Silný psychický stres nebo jiné faktory, které zatěžují váš organismus, jako je operace, významné fyzické trauma, extrémní úbytek hmotnosti, těžká infekce, vysoká horečka nebo nemoc, mohou vyvolat telogenní efluvium. Tento stav obvykle netrvá déle než 6 měsíců.

Hormonální změny

Náhlé hormonální změny, jako je tomu například v těhotenství nebo menopauze, mohou rovněž vyvolat telogenní effluvium. Vypadávání vlasů spojené s těmito událostmi však obvykle ustoupí za 6-24 měsíců. Hormonální výkyvy spojené se syndromem polycystických vaječníků mohou rovněž vést k vypadávání vlasů.

Problémy se štítnou žlázou

Problémy se štítnou žlázou mohou také způsobit řídnutí vlasů. Vaše štítná žláza produkuje hormon štítné žlázy, který reguluje mnoho činností, včetně metabolismu. Nedostatečné množství hormonů štítné žlázy (hypotyreóza) i nadměrné množství hormonů štítné žlázy (hypertyreóza) může ovlivnit růst vlasů a vést k jejich vypadávání. Pokud je příčinou vypadávání vlasů onemocnění štítné žlázy, můžete zaznamenat i další příznaky spojené s tímto onemocněním. Hypertyreóza může způsobovat úbytek hmotnosti, nepravidelný srdeční tep, úzkost, zvýšené pocení, průjem a svalovou slabost, zatímco hypotyreóza může mít za následek pomalost, zácpu, pocit chladu, menší pocení, přibývání na váze, chraptivý hlas a opuchlý obličej.

Některé léky

Mnoho léků, včetně antikoncepčních pilulek, blokátorů kalciových kanálů, retinoidů, beta-blokátorů, některých nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID), některých antidepresiv atd., může brzdit růst vlasů a způsobovat jejich vypadávání. Pokud zjistíte, že vám po nasazení nového léku řídnou vlasy, poraďte se se svým lékařem, abyste zjistili, zda to může být způsobeno právě tímto lékem.

Nedostatek železa, bílkovin, zinku nebo biotinu ve výživě

Růst vlasů mohou brzdit také nedostatky ve výživě. A výzkumy ukazují, že jedním z takových faktorů, který vede k vypadávání vlasů, může být nedostatek železa. Pokud trpíte nedostatkem železa, můžete také pociťovat příznaky, jako jsou lámavé nehty, praskliny v koutcích úst, únava, dušnost a studené ruce a nohy. K vypadávání vlasů může vést také nedostatek zinku, biotinu nebo bílkovin. Tyto nedostatky se obvykle vyskytují u lidí, kteří drží omezující diety nebo mají nějaké zdravotní problémy, které vedou k špatnému vstřebávání živin.

Infekce vlasové pokožky

Plísňové infekce pokožky hlavy mohou způsobit odlamování vlasů na povrchu hlavy a vést k jejich vypadávání. Pokud máte plísňovou infekci, může vás rovněž svědit hlava, otékat a můžete mít zarudlá místa na pokožce hlavy. To lze léčit antimykotiky.

Poškozující účesy a ošetření

Nošení copánků, drdolů, prodlužování vlasů a dokonce i pevných culíků může vlasy tahat a způsobit jejich lámání. Dlouhodobé používání těchto účesů může dokonce poškodit vlasové folikuly a vést k trvalému vypadávání vlasů. Drsné chemikálie a extrémní teplo mohou také poškodit vlasy a způsobit jejich lámání dříve, než dorostou do plné délky.