Seznamte se se psem, který je alergický na člověka

O lidské alergii můžeme slyšet poměrně často, od alergie na pyl, až po alergii na prach či na domácí mazlíčky. Stejně jako může být člověk alergický na zvířecí alergeny, tak i zvíře může být alergické na ty lidské. Často se o tom nemluví, jelikož je silná alergie na člověka vzácná, ale ne každý ji dokáže rozeznat.

Stejně jako chlupatí mazlíčci pouští chlupy, tak člověk kolem sebe zanechává drobné šupinky kůže, vlasy a lupy. Některá zvířata jsou na člověka natolik alergická, že je může jejich alergie dostat až do kritického stavu. Jeden ze známějších případů je z předloňského roku a odehrál se v americkém Indianapolis. Do místního útulku se dostal roztomilý černý labrador se jménem Adam.

Komplikovaný zdravotní stav

Když Adama do útulku přivezli, hned se začalo uvažovat o eutanázii, jelikož byl ve velmi špatném stavu. Na těle měl holá zarudlá místa bez srsti a z popraskané kůže mu vytékala červenorůžová tekutina. Namísto utracení však poputoval do rukou pracovníků z Indianapolis Animal Medical Center, kteří si dali za cíl zjistit, proč je zdravotní stav Adama tak špatný.

Odhalení alergie

Zpočátku si každý myslel, že jde o nějakou kožní chorobu. Ale o kožní chorobu nešlo. O Adama se začala starat zkušená veterinářka, Dr. Rachel Andersonová. U Adama nechala udělat celou sérii vyšetření krve a z výsledku byla překvapená. Zjistila, že je silně alergický na člověka. Testy ukázaly, že kromě samotných lidských alergenů je alergický také na kočky, celou řadu rostlin a na určité druhy hmyzu, zejména mouchy a šváby.

Šťastný konec

Podrobnější testy odhalily, že má Adam autoimunitní onemocnění známé jako pemphigus foliaceus. Po identifikaci problému byla zahájena léčba. Ta zahrnuje pravidelné a důkladné mytí a užívání léků. Pes se dostal do střediska Lucky Dog Retreat, kde se mu dostalo té správné péče, a díky včasnému zásahu veterinářů se nyní těší skvělé kondici. Kožní problémy zcela vymizely a Adam je opět šťastný. Je velmi důležité, že se jednalo o případ, který byl veřejně medializován. Mnoho lidí se tak dozvědělo, že alergií na člověka trpí velké množství zvířat a to nejen psů. Jen malé množství je jich silně alergických, ale je třeba vědět, že člověk není jediným tvorem, jehož imunitní systém může vykazovat silné reakce na různé alergeny.