Zajímavosti

Seznamte se se psem, který je alergický na člověka

O lidské alergii můžeme slyšet poměrně často, od alergie na pyl, až po alergii na prach či na domácí mazlíčky. Stejně jako může být člověk alergický na zvířecí alergeny, tak i zvíře může být alergické na ty lidské. Často se o tom nemluví, jelikož je silná alergie na člověka vzácná, ale ne každý ji dokáže rozeznat.

Stejně jako chlupatí mazlíčci pouští chlupy, tak člověk kolem sebe zanechává drobné šupinky kůže, vlasy a lupy. Některá zvířata jsou na člověka natolik alergická, že je může jejich alergie dostat až do kritického stavu. Jeden ze známějších případů je z předloňského roku a odehrál se v americkém Indianapolis. Do místního útulku se dostal roztomilý černý labrador se jménem Adam.

Komplikovaný zdravotní stav

Když Adama do útulku přivezli, hned se začalo uvažovat o eutanázii, jelikož byl ve velmi špatném stavu. Na těle měl holá zarudlá místa bez srsti a z popraskané kůže mu vytékala červenorůžová tekutina. Namísto utracení však poputoval do rukou pracovníků z Indianapolis Animal Medical Center, kteří si dali za cíl zjistit, proč je zdravotní stav Adama tak špatný.

Seznamte se se psem, který je alergický na člověka

Odhalení alergie

Zpočátku si každý myslel, že jde o nějakou kožní chorobu. Ale o kožní chorobu nešlo. O Adama se začala starat zkušená veterinářka, Dr. Rachel Andersonová. U Adama nechala udělat celou sérii vyšetření krve a z výsledku byla překvapená. Zjistila, že je silně alergický na člověka. Testy ukázaly, že kromě samotných lidských alergenů je alergický také na kočky, celou řadu rostlin a na určité druhy hmyzu, zejména mouchy a šváby.

Seznamte se se psem, který je alergický na člověka

Šťastný konec

Podrobnější testy odhalily, že má Adam autoimunitní onemocnění známé jako pemphigus foliaceus. Po identifikaci problému byla zahájena léčba. Ta zahrnuje pravidelné a důkladné mytí a užívání léků. Pes se dostal do střediska Lucky Dog Retreat, kde se mu dostalo té správné péče, a díky včasnému zásahu veterinářů se nyní těší skvělé kondici. Kožní problémy zcela vymizely a Adam je opět šťastný. Je velmi důležité, že se jednalo o případ, který byl veřejně medializován. Mnoho lidí se tak dozvědělo, že alergií na člověka trpí velké množství zvířat a to nejen psů. Jen malé množství je jich silně alergických, ale je třeba vědět, že člověk není jediným tvorem, jehož imunitní systém může vykazovat silné reakce na různé alergeny.

Seznamte se se psem, který je alergický na člověka