Zdraví

Skvělé a jednoduché tipy, jak si udržet silné a zdravé zuby

Pokud vám záleží na vašich zubech, určitě se snažíte najít způsoby, jak je udržet silné a zdravé. Ne všichni jsme obdařeni dokonalým chrupem a většina z nás se snaží udržet své zuby v dobré kondici. Když se lidem objeví zubní kazy, lékaři jim často doporučují „remineralizaci“ zubů, než se začnou zabývat jinou možností. Remineralizace je proces, kdy zuby přirozeně absorbují minerály, jako je vápník a fosfát, aby byla vyplněna vzniklá prázdná místa. Místo obávané návštěvy zubaře se však můžete řídit určitými jednoduchými radami doma a úspěšně si udržet zuby pěkné a zdravé.

1. Pravidelně si čistěte jazyk

Prvním bodem, který je třeba si zapamatovat, je čistit si pravidelně jazyk před každodenním čištěním zubů. Pomáhá to při odstraňování škodlivých toxinů a bakterií z úst, což následně vede ke zdravějšímu prostředí v ústech. Jedná se o nejjednodušší a základní krok, který je třeba v rámci péče o zuby dodržovat.

2. Ke kloktání používejte slanou vodu

Důrazně se doporučuje používat každé ráno teplou slanou vodu na kloktání a výplach ústní dutiny a krku. Pomáhá to k tomu, aby se prostředí v ústech stalo zásadité a zabránilo se tvorbě bakterií, čímž se sníží záněty. Stačí přidat čtvrt čajové lžičky soli do dvou deci vlažné vody. Dobře roztok promíchejte a denně si s ním kloktejte a vyplachujte ústa a krk.

3. K pití používejte brčko

Citronová voda nebo roztok ACV ničí zubní sklovinu a nejsou bezpečné pro zdraví vašich zubů. Zubní lékaři doporučují, abyste k pití těchto roztoků používali brčko tak, aby neměly vliv na vaše zuby. V případě, že na brčko zapomenete, vypláchněte si ústa vlažnou vodou hned po dopití nápoje, abyste předešli jakémukoli poškození zubní skloviny.

4. Použijte výplach sodou bikarbona (jedlá soda)

Zařaďte do svého života zdravý zvyk vyplachovat si každý den po snídani ústa jedlou sodou. Pomůže vám to udržet rovnováhu pH v ústech a udržet zuby zdravé a silné. Výplach pomocí jedlé sody připravíte tak, že vezmete čtvrt čajové lžičky jedlé sody a přidáte ji do dvou deci vlažné vody. Promíchejte roztok v ústech a následně jej vyplivněte. Pokud to považujete za nutné, výplach klidně zopakujte.

5. Pořiďte si efektní zubní nit

Dobře investujte do efektní zubní nitě a kupte si kvalitní zubní nit. Zkontrolujte, zda má tendenci trochu více „drhnout“. Některé z nich jsou napuštěny antimikrobiálním olejem, jako je tea tree olej, nebo jinými prospěšnými oleji a složkami, jako je kokosový olej. S těmito kvalitními druhy dentálních nití zažijete luxusní zážitek z čištění zubů a zároveň si udržíte zdravé zuby.

6. Používejte přírodní ústní vodu

Vždy večer používejte přírodní ústní vodu. Přírodní ústní vody nezabíjejí všechny bakterie přítomné v ústech, spíše podporují zdravé ústní prostředí pro udržení optimálního zdraví ústní dutiny. Používejte ji po večeři, abyste měli přes noc pod kontrolou růst bakterií v ústech.

7. Žvýkejte žvýkačky s xylitolem

Kupte si přírodní žvýkačky slazené xylitolem bez cukru, bez aspartamu a bez plastů. Můžete ji žvýkat po obědě, protože zvyšuje slinění a pomáhá při redukci zubního plaku a kazů. Žvýkáním žvýkačky s xylitolem také zaženete chuť na cukr, protože cukr je jedním z nejhorších nepřátel zdraví vaší ústní dutiny.

Dodržováním těchto jednoduchých a zdravých návyků nejen posílíte zdraví svých zubů, ale také se vyhnete škodlivým bakteriím, které mohou ovlivnit nejen zdraví vaší ústní dutiny, ale také vaše zažívací ústrojí. Udržujte své zuby zdravé a silné a budete se zářivě usmívat po celý život.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Healthline , WebMD