Domov

Skvělé tipy pro přípravu a péči o pokojové rostliny v zimě

Vaše pokojové rostliny nejsou v zimě imunní vůči život ohrožujícím problémům, přestože žijí v klimatizovaném prostředí. Pokojové rostliny, ať už se jedná o celoroční pokojové rostliny nebo rostliny, které jste si přinesli do interiéru na přezimování, mohou být ovlivněny faktory, jako jsou teploty, které kolísají od denních veder po večerní chlad, suchý vzduch, krátké dny a omezené množství světla. Udržujte své pokojové rostliny v dobrém stavu úpravou péče o ně v chladnějších měsících roku.

Květináče a doplňky do domácnosti můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Domov

Upravte způsob zalévání

Může to znít neintuitivně, ale pokojové rostliny potřebují v zimě méně vody. Je sice pravda, že v zimě je vzduch sušší, ale rostliny v chladných měsících pomaleji rostou – některé dokonce zcela usínají. Proto rostliny potřebují k udržení hydratace méně vody a přemokření může vést k hnilobě kořenů. Mějte na paměti, že různé rostliny mají různou potřebu vody – kaktusy a jiné sukulenty odolné vůči suchu se nemusí zalévat vůbec.

Povrch půdy může v zimních měsících rychleji vysychat, ale to není dobrý indikátor toho, že rostlina potřebuje vodu. Zatlačte prstem do půdy a zjistěte, zda je suchá centimetr nebo dva pod povrchem – v tu chvíli je čas vytáhnout konvičku se zálivkou.

Pokojové rostliny nezalévejte studenou vodou. Používejte vodu o pokojové teplotě, abyste zabránili šoku kořenů rostlin.

Změna úrovně vlhkosti

Nízká vlhkost vzduchu může být největší překážkou, kterou musí pokojové rostliny v zimě překonat. Vlhkost vzduchu ve vytápěných domech může v zimě klesnout na 10 až 20 procent, přičemž rostliny upřednostňují vlhkost blížící se 50 procentům. Pokud máte doma zvlhčovač vzduchu, přemístěte rostliny na místo, kde budou využívat jeho výhod. Pokud zvlhčovač nemáte, zvyšte vlhkost vzduchu jiným způsobem.

Začněte tím, že rostliny seskupíte do skupin. Rostliny přirozeně uvolňují vodu prostřednictvím svých listů transpirací, takže jejich seskupení tuto vlhkost dobře využije. Koupelny a kuchyně jsou nejlepšími místnostmi pro shromáždění rostlin, protože se v nich hromadí nejvíce vlhkosti ze sprch a vařící vody.

Další dobrou možností je starý trik s umístěním rostlin na zásobník s vodou nebo do jeho blízkosti. Nenechávejte však rostliny sedět přímo ve vodě. Vložte do vaničky oblázky nebo kameny, abyste zvedli dno květináčů nad hladinu vody ve vaničce, a květináče umístěte na kameny.

Mlžení má tendenci zahradníkovi spíše přinášet dobrý pocit než prospívat rostlinám. Možná si myslíte, že rostlinám ulevíte, ale rosení je jen dočasný příval vláhy. Aby bylo rozprašování účinné, museli byste mlžit několikrát denně, abyste skutečně viděli nějaký přínos, protože vnitřní teploty vlhkost rychle odpařují. Pokud máte jen pár rostlin a myslíte si, že budete mlžení velmi svědomitě dodržovat, zkuste to. Je těžké pokojové rostliny příliš mlžit. Během vlhkého léta může rosení rostlin vést k problémům s plísněmi, ale v zimě by to neměl být problém.

Dávejte pozor na teplotu

Většině rostlin, stejně jako lidem, vyhovují denní teploty mezi 18 a 21 stupni Celsia a noční teploty nad 12 stupňů Celsia. Abyste rostlinám tuto teplotu zajistili, chraňte je před chladným průvanem i zdroji tepla, jako jsou radiátory, trouby, krby a elektronická zařízení. Kolísání teplot může pokojové rostliny zahubit stejně snadno jako dlouhodobé období horka nebo chladu.

Následujte slunce

V zimě je nejen méně hodin slunečního svitu, ale paprsky také dopadají pod menším úhlem. Možná budete muset své pokojové rostliny přemístit na světlejší místo nebo dokonce přidat doplňkové světlo. Vhodným místem je okno orientované na jih nebo západ, které je po celý den osluněné. Nepřemisťujte však rostliny příliš blízko k mrazivému oknu, protože by mohly být vystaveny chladu.

Při zalévání rostlin otáčejte květináče asi o čtvrtinu. Tím zajistíte, že všechny strany rostliny dostanou trochu slunce a porostou rovnoměrně, místo aby se některé větve natahovaly, aby dosáhly na světlo.

Nasaďte pokojovým rostlinám dietu

Protože vaše rostliny v zimě aktivně nerostou, nepotřebují žádné hnojivo. Hnojení nyní jen naruší jejich přirozený cyklus, proto s přihnojováním přestaňte až do začátku jara. Jakmile začnete pozorovat známky nového růstu nebo se vám bude zdát, že se stávající listy zelenají, obnovte hnojení, abyste jim dodali sílu na další vegetační období.

Dopřejte svým pokojovým rostlinám to nejnutnější, co jim pomůže přečkat zimu, ale neznepokojujte je a nezabíjejte je přílišnou laskavostí. Dávejte pozor na první příznaky problémů, mezi které mohou i v zimě patřit hmyzí škůdci. Počkejte však, až se obnoví vegetační období, a teprve poté je přesaďte do květináčů nebo začněte odebírat řízky. Považujte zimu za mimosezónu pro pokojové rostliny a nechte je odpočívat.