Které jsou ty nejlepší pokojové rostliny vhodné do koupelny

Živé rostliny zpříjemňují uživatelům koupelny, zlepšují jejich atmosféru a kvalitu ovzduší. A koupelny mohou být vhodným prostředím i pro rostliny. Koupelna je obvykle teplá a vlhká místnost, která představuje ideální prostředí pro rostliny, a voda na zavlažování rostlin je vždy po ruce. Přesto je však třeba vybírat s rozvahou. Prostředí koupelny není vždy ideální a ne všechny rostliny jsou vhodné pro podmínky, které se v koupelně nacházejí.

I když je v době sprchování v místnosti dostatek teplého a vlhkého vzduchu, může se stát, že když ji necháte několik hodin prázdnou, zejména v noci, bude v ní mnohem chladněji. Tyto velké teplotní výkyvy nejsou pro mnoho rostlin ideální.

Ne všechny rostliny mají rády vysokou vlhkost vzduchu. Sukulenty dávají přednost sušším podmínkám a při neustálém udržování vlhkosti uhnijí. A u stálezelených a některých dalších rostlin se při vysoké vlhkosti může objevit plíseň.

V mnoha koupelnách je málo slunečního světla, pokud vůbec mají okna. Pokud je to případ vaší koupelny, nevzdávejte se. Zářivky poskytují dostatek světla ve vlnových délkách, které mohou rostliny využít.

Tyto tři faktory – nízké osvětlení, vysoká vlhkost a výkyvy teplot – je třeba vzít v úvahu při výběru rostlin do koupelny. Zde jsou návrhy rostlin, kterým se bude dařit v průměrných podmínkách koupelny.

Květináče a doplňky do domácnosti můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Domov

Chřestová kapradina (Asparagus densiflorus)

Vzdušná, krajková kapradina chřestu miluje vlhkost v koupelně. Dobře se jí daří na mírném i jasném světle, takže nejlepší je místo u okna. Chřestové kapradiny sice vypadají na dotek měkce, ale jejich stonky mají trny, takže pozor. Může dorůst do výšky 60 centimetrů, ale s výhonky, které se mohou rozrůstat do stran až do výšky 1,8 metru.

Bambus (Bambusa Spp.)

Pěstování bambusu v květináčích je dobrým způsobem, jak kontrolovat rostliny, které se mohou při výsadbě na zahradě invazivně rozrůstat. Ale i v uzavřených nádobách se mohou bambusové rostliny rozrůst a vyžadovat přesazování každý rok. Trsnaté odrůdy bude třeba přesazovat méně často než ty, které se rozrůstají. Během vegetačního období přihnojujte bambusy zředěným hnojivem s vysokým obsahem dusíku každý týden, v zimě jeho dávku snižte na měsíc.

Begonie (Begonia Spp.)

Mnoho druhů begonií dobře roste v květináčích a vyhovuje jim teplo a vlhkost koupelnové poličky. Zejména begónie rex (Begonia x rex) se svými nápadnými listy dobře rostou v interiéru. Begónie mají rády vlhké prostředí, ale ne přemokřenou půdu, která může způsobit hnilobu kořenů. Begonie ceněné pro své květy potřebují v koupelně světlé místo s přímým ranním slunečním světlem. Begonie pěstované pro listy potřebují světlé místo mimo dosah přímého slunečního světla.

Bromélie (různé rody)

Bromélie jsou neobvyklé exempláře, protože snadno vytvářejí dlouhotrvající květy na místech, kde většina pokojových rostlin vůbec nekvete. Bromélie kvetou v zimě žlutými, růžovými nebo červenými květy, které vydrží kvést několik týdnů. Bromélie zahrnují několik různých rodů rostlin a desítky druhů, z nichž mnohé jsou epifytické (čerpají vláhu ze vzduchu, nikoli z půdy).

Ty se ideálně hodí k tomu, aby se vyhřívaly ve vlhku v koupelně, ale potřebují také dobrou cirkulaci vzduchu, kterou lze zajistit spuštěním koupelnového odsávacího ventilátoru nebo nastavením malého přenosného ventilátoru, který bude běžet několik hodin denně. Přikrmujte je hnojivem pro orchideje. (I když to nejsou orchideje, potřebují stejný typ živin.)

Kořenokvětka vyšší (Aspidistra elatior)

Aspidistra (Aspidistra elatior), které se říká litinová rostlina, protože ji lze jen těžko zahubit, je vynikající pokojovou rostlinou s nízkými nároky na údržbu. Tropická rostlina dorůstající výšky 30 až 90 centimetrů je jednou z mála pokojových rostlin, které snášejí téměř plný stín. Pestré odrůdy potřebují více světla než jednobarevné zelené exempláře. Nevyžaduje také vysokou vlhkost vzduchu, takže se hodí do koupelen pro hosty, které nejsou často využívány.

Stálezelená čínská rostlina (Aglaonema Spp.)

Málokterá rostlina je tak shovívavá a přizpůsobivá jako stálezelená rostlina čínská, která zahrnuje asi 20 druhů rodu Aglaonema. Tyto velkolisté tropické trvalky budou prospívat, i když je zapomenete zalévat a přihnojovat. Milují vlhkost, ale snesou i suchý vzduch, pokud je ovšem budete chránit před studeným průvanem, který by mohl poškodit listy. V závislosti na odrůdě dorůstá výšky od 25 cm do 120 cm – některé kultivary (např. ‚Silver Queen‘) jsou šedozeleně a dokonce růžově zbarvené.

Kroton (Codiaeum variegatum var.)

Rostliny krotonu najdete v sortimentu barevných listů. Odrůda pictum má křiklavé, pestrobarevné listy. Tyto tropické listnaté stálezelené rostliny rostou pomalu, ale mohou dosáhnout výšky až 1,8 metrů a šířky až 90 centimetrů, takže se ujistěte, že pro ně máte místo. Rostliny rodu Croton potřebují jasné, ale nepřímé světlo a hodně vlhkosti a vláhy, ačkoli nemají rády mokrou půdu. Před zaléváním počkejte, až vyschnou horní dva centimetry půdy. Na konci podzimu a v zimě zálivku omezte.

Difenbachie (Dieffenbachia Spp.)

Rostlinám z čeledi árónovité, známých také pod botanickým názvem dieffenbachia, se nejlépe daří s minimální péčí. Rostliny zalévat, když je půda několik centimetrů pod povrchem suchá. Během krátkých zimních dnů bude potřebovat více světla a v létě tlumené světlo. Rostlinu každý měsíc otáčejte, aby rostla rovnoměrně ze všech stran. Tyto rostliny mohou dorůst výšky několika desítek centimetrů.

Kapradiny (různé rody)

Kapradiny jsou jedinečnou čeledí stínomilných rostlin, které se rozmnožují spíše výtrusy než květy a semeny. Mnohé kapradiny jsou skvělými pokojovými rostlinami. Většina z nich zvládne teplotní výkyvy v koupelně a milují vlhkost. Některé lze dokonce pěstovat přímo ve sprchovém koutě, kde se pravidelně namáčejí. Mezi doporučované kapradiny do koupelny patří bostonská kapradina (Nephrolepis exaltata), kapradina panenská (Adiantum spp.), kapradina ptačí hnízdo (Asplenium nidus) a kapradina knoflíková (Pellaea rotundifolia).

Gardénie (Gardenia jasminoides)

Gardénie nejčastěji pěstované jako pokojové rostliny jsou G. jasminoides, známé také jako jasmín kapský. Tyto tropické listnaté stálezelené rostliny není příliš snadné pěstovat v interiéru, protože špatně reagují na studený průvan nebo náhlé přívaly tepla. Ale mohou dobře fungovat ve vlhkých podmínkách koupelny, pokud mají dostatek jasného světla. Mohou to být velké rostliny, dorůstající až 180 cm, ale častým řezem je lze udržovat menší. Hnojte kyselým hnojivem.

Orchideje (čeleď Orchidaceae, různé rody)

Rostliny známé jako orchideje zahrnují stovky druhů v desítkách rodů čeledi Orchidaceae. Mnohé orchideje jsou ideální pro koupelny, které nejsou příliš chladné. Některé druhy se pěstují v půdě, jiné jsou epifyty (vzdušné rostliny), které přijímají vlhkost ze vzduchu. Orchideje mohou kvést celé týdny, a protože jsou to malé rostliny, můžete jich několik seskupit dohromady a vytvořit tak pěknou podívanou. Některé preferují mírné světlo, jiné potřebují jasné světlo.

Lilie míru (Spathiphyllum Spp.)

Lilie míru jsou elegantní rostliny, které vyžadují minimální péči. Nejlépe se jim daří při pravidelné zálivce a ocení vlhkost v koupelně. Nedovolte, aby půda zůstala delší dobu suchá. Liliím míru vyhovuje omezené světlo – pokud však vaše rostlina nekvete, může potřebovat o něco světlejší místo. Při přihnojování používejte velmi zředěnou směs hnojiv.

Filodendron (Philodendron Spp.)

Filodendrony jsou skutečně tropické rostliny, které milují koupelnové podmínky. Existují odrůdy, které se vinou nebo vedou stonky dlouhé až 5 metrů, a jiné, které rostou vzpřímeně několik decimetrů. Oba typy se pěstují poměrně snadno. Pokud tuto rostlinu zaléváte příliš nebo málo, dá vám to najevo tím, že opadá listí. Dává přednost trvale vlhké půdě. Filodendrony potřebují jasné, nepřímé světlo – přílišné zastínění způsobuje vřetenovité stonky.

Potos (Epipremnum aureum)

Potosy, které se velmi podobají srdcovkám (Philodendron, P. hederaceum), jsou téměř nezničitelné rostliny. Rostou jako dlouhé liány, a jak se prodlužují, mohou začít být až moc bujné. Běžné jsou rostliny se stonky dlouhými 180 až 300 centimetrů. Pokud je zastřihnete těsně nad listem, v mžiku vyrostou jako keře. Zalévejte, kdykoli se vám zdá, že je půda suchá. Pothosu se bude dařit na slabém světle nebo na jasném, nepřímém světle. Poznámka: Všechny části této rostliny jsou při požití jedovaté.

Hadí rostlina (Sansevieria trifasciata)

Hadí rostlina je známá také jako tchýnin jazyk. Jedná se o snadno pěstovatelné rostliny, které jsou příjemnou alternativou závěsných rostlin. V závislosti na odrůdě mohou být dospělé rostliny vysoké od 20 cm do 120 cm. Pokud se listy začnou rozevírat, přichytněte je k sobě provázkem, aby rostly vzpřímeně. Hadovité rostliny dávají přednost jasnému světlu, ale zvládnou i méně ideální podmínky. Pestré odrůdy potřebují více světla, jinak se mohou změnit na zcela zelené. Rostliny v květináčích se v létě často přesouvají na stinná venkovní stanoviště. Zalévejte, když jsou horní 2 cm půdy suché.

Pavoučí rostlina (Chlorophytum comosum)

Pavoukovité rostliny rády rostou v těsném prostoru, proto nepoužívejte květináče o mnoho větší než kořenový bal. Po svém obvodu vytvářejí malé rostlinky, které lze po vytvoření kořenů odříznout a pěstovat samostatně. Tyto nenáročné rostliny snesou ostré světlo, ale na plném slunci se jejich listy spálí. Dávají přednost poměrně chladným (ale ne nízkým) teplotám. Pavoukovité rostliny v nádobách obvykle dorůstají šířky 60 centimetrů a délky 60 až 90 centimetrů.

Plačící fíkus (Ficus benjamina)

Pokud máte místo na malý stromek, je to pěkná rostlina, která ozdobí vaši koupelnu. Nemá však ráda prudké změny teplot. Studený průvan může způsobit, že jí opadají listy, ale měla by se vzpamatovat. I když má rád vlhkost, nemá plačící fíkovník rád přemokření a umístění v mokré půdě. Se zaléváním počkejte, dokud není vrchní centimetr nebo dva půdy suchý. Plačící fíkovník má raději jasné, nepřímé světlo a v místnosti potřebuje více světla než při pěstování venku.

Zvažte rostliny do koupelny dle typu

Rostliny do koupelny se často vybírají s předpokladem, že musí snášet vlhké podmínky. Stálá vlhkost je však ve skutečnosti přítomna pouze v základních koupelnách nebo rodinných koupelnách, kde se často používá sprcha nebo vana. V koupelně pro hosty nebo v toaletní místnosti mohou být ve skutečnosti po většinu času relativně suché podmínky a také tmavší než v rodinné koupelně. Dbejte na charakter koupelny a vybírejte rostliny, které jsou pro tyto podmínky vhodné. Rostliny do koupelny pro hosty musí dobře snášet sušší a tmavší podmínky.