DomovZajímavostiZdraví

Spousty důvodů proč je citrón nejvhodnější věc na světě

Dali jsme dohromady seznam využití obyčejného citrónu v domácnosti, který určitě oceníte nejen při čistění.

Kyselý citrón pomáhá při nachlazení nebo při prevenci mnoha zdravotních problémů. Zároveň mají citróny velké možnosti využití v domácnosti, třeba při čistění nebo odstranění zápachu. Chceme vám ukázat pár možností využití citrónu nebo citronové šťávy, které oceníte. Uvidíte kyselý citrón ve zcela novém světle!

Mnoho obyčejných věcí, které máte ve své domácnosti jsou velmi potřebné, ale jsou už zašlé a potřebují vyčistit. Určitě to znáte, když kupujete osvědčené a reklamou nabízené čističe a zjistíte, že výsledek není uspokojivý. Přitom na mnoho věcí stačí obyčejný citrón a hlavně znát způsob, jak jej použít.

Citrón jako univerzální čistič

Oloupejte citrón a nechejte ho přes noc ve 150 ml octa. Ráno přidejte dalších 150 ml obyčejné vody a promíchejte. Tuto namíchanou směs nalejte do láhve se sprejem a máte univerzální čistící prostředek.

Citrón jako univerzální čistič

Očistěte si dřevěné prkénko

Rozkrojte si citrón na půlky a posypejte dřevěnou desku jedlou solí. Poté polovinou citrónu čistěte prkénko se solí jako s houbičkou. Po prvním očistění nechejte prkénko po dobu 10 – 15 minut odpočinout a poté opakujte tento postup. A máte dřevěné prkénko jako nové!

Očistěte si dřevěné prkénko

Chcete bělejší ručníky a osušky?

Pokud chcete bělejší osušky a ručníky, tak s pomocí citrónu to je velmi jednoduché. Smíchejte citrónovou šťávu se sodou a namočte ručníky a osušky do této směsi půl hodiny před praním. Poté dejte vyprat do pračky a zcela určitě uvidíte ten rozdíl. Samozřejmě tento postup bělení platí pouze pro bílé ručníky a osušky.

Chcete bělejší ručníky a osušky

Máte pleť plnou pih? Zbavte se jich s citrónem

Citrón nám dobře pomůže s odstraněním nežádoucích nebo stařeckých pih a skvrn. Stačí plátek čerstvého citrónu a tento jemně vtírat do pleti. Tento postup musíte opakovat po delší období, ale výsledek vás překvapí.

Máte pleť plnou pih? Zbavte se jich s citrónem

Odstranění nepříjemného zápachu v lednici

Kolikrát jste již umývali a čistili lednici, ale přesto stále tak nějak zapáchá. Zkuste namísto jarové vody použít citrónovou šťávu a zbavíte se nepříjemného zápachu. Pokud zapáchá i myčka nádobí, tak před použitím přidejte do myčky citrónovou šťávu.

Odstranění nepříjemného zápachu v lednici

Jak se zbavit zápachu obuvi

Je to nepříjemné, když se musíte vyzout a obuv nepříjemně zapáchá. U tenisek to platí dvojnásobně, tak se tohoto zápachu zbavíme jednoduchým trikem. Oloupejte čerstvý citrón a citrónovou kůru vložte do obuvi. Nechejte kůru v obuvi přes noc, aby mohla citrónová kůra absorbovat nepříjemné pachy.

Jak se zbavit zápachu obuvi

Citrón jako odpuzovač hmyzu

Mravenci a další otravný hmyz nás neustále obtěžuje a kolikrát nevíme co s tím. Rozkrojte čerstvý citrón a do každé poloviny napíchejte hřebíček. Takto upravený citrń dejte nejlépe ke dveřím nebo na parapety pro lepší účinnost. Tato jednoduchá rada vás zbaví nejen mravenců, ale i komárů a dalšího hmyzu.

Citrón jako odpuzovač hmyzu

Krásný svícen z citrónů

Nebo si doma vytvořte skvělý svícen z citrónů, který můžete mít žlutý nebo zelený. Rozkrojte si citrón a odstraňte veškerou dužinu, aby zůstala jen čistá kůra citrónu. Do třech čtvrtin nakapejte rozehřáty vosk a máte krásný přírodní svícen hotový. Zkrášlit si jej můžete třeba větvičkou nebo okrasnou stuhou.

Krásný svícen z citrónů

Je spousty dalších možností využití citrónu a citrónové šťávy, ale všechny se nám tady nevejdou. Každopádně patří citrón mezi nejvíce použitelnou a vynikající surovinu. Pokud máte další dobré zkušenosti, rady nebo typy, tak je napište do komentáře. Každý čtenář zcela určitě uvítá více rad a možnosti využití citrónu.