Domov

Tipy a triky pro malování pokojů. Zvětšete si obývák pomocí barev!

Přiučte se několik rad a tipů od malířů pokojů pro komfortnější bydlení a vytvořte si útulné bydlení plné barev.

O tom, že barvy jsou kouzelnice, netřeba vést dlouhé diskuse. Kouzlit s nimi ale neumí jen příroda a módní návrháři!

Šikovný člověk si dům či byt vymaluje hravě sám. Jaké barvy a jejich odstíny ale zvolit, abychom se v nově vymalovaných místnostech cítili dobře? Záleží nejen na odstínu a našem vkusu, ale i na vhodném umístění barev, zejména tmavých tónů.

Místnost pomocí barev snadno opticky zvětšíte, nebo naopak snížíte, či rozdělíte na zóny.

Barva se vám musí líbit!

To je základ. A od něj bychom se měli vždy odrazit. Některé barvy mají ale schopnost navozovat v nás subjektivní pocity tepla i chladu a působit také na naši náladu. Zatímco zemité odstíny působí útulně a spíše zklidňují, pestré a křiklavé odstíny vás mohou nabíjet energií, ale také dráždit a zneklidňovat. Je dobré vědět, jak barvy subjektivně vnímáte právě vy. Univerzálním pravidlem, které snad platí opravdu pro každého, je vhodné rozmístění teplých a studených odstínů. V místnostech vymalovaných studenými odstíny (např. nebesky modrá) pocitově vnímáme nižší teplotu, než v místnostech, které jsou vymalovány odstíny teplými (např. zemité barvy). Studenější barvy se tak hodí spíše do ložnic, zatímco teplejší odstíny do obývacího pokoje.

Málo prostoru? Ošalte alespoň váš zrak!

Malé byty či místnosti nemusí působit útulně a vzdušně. Jediným řešením jak je alespoň opticky zvětšit je vytvoření optické iluze pomocí barev. Uvidíte, že se v prostoru budete rázem cítit mnohem lépe. Roli zde hraje i rozmístění nábytku a výběr podlahové krytiny.

Místnost rozšíříte, vymalujete-li strop v tmavém odstínu, stejně jako zvolíte tmavou podlahovou krytinu. Pokud vás trápí také nízké stropy, můžete kromě tmavé podlahy na tmavou vymalovat i vzdálenější stěnu. Jako velká bude místnost také působit, necháte-li stěny jasně bílé a podlahu zvolíte v kontrastní barvě.

Vyvarujte se záclon a závěsů! Místnost zbytečně uzavřou a zmenší. Volte raději žaluzie nebo rolety.

S nízkým stropem i „krátkou“ místností si poradí barevné stěny, které jdou rovnoběžně proti sobě. Místnost se tak ale zároveň i zúží.

Podlahové lišty mohou uškodit.

Kontrastně ohraničený prostor se může opticky zmenšit. Chcete-li docílit opaku, opatřete podlahu více nenápadnými lištami, které budou splývat s podlahou nebo stěnou.

Další možností je hra s pruhy. Svislé pruhy zvýší strop, linka ho zase sníží. Pruhy na podlaze nebo na stěnách mohou místnost protáhnout i zkrátit. U stěn záleží, zda zvolíte pruhy rovnoběžně s podlahou nebo pruhy svislé. Rozhodující je i jejich šířka a pravidelnost uspořádání. Je dobré, rozkreslit si místnost v perspektivě na papír a pohrát si s pastelkami. Lépe tak uvidíte, jak bude vámi navržené koncepce vypadat.

Inspirovali jsme vás? Teď už nezbývá než vybrat barvy a pustit se do práce!

Stylové doplňky pro bydlení a svůj domov můžete výhodně nakoupit zde: Další zajímavé články z kategorie Domov