Zdravá a svěží pleť s rakytníkem i lipovým květem

Pokud si rádi doma sami připravujete domácí odvary, obklady, krémy a pleťové masky, zkuste se nechat inspirovat, jaké bylinky k tomu můžete použít. Mnohé z nich mají hodně blahodárných a léčivých účinků na naši pokožku. Na pleti se odráží náš aktuální zdravotní i psychický stav i náš věk. A právě proto je třeba jí věnovat péči. Místo experimentování s množstvím zakoupených přípravků, které často končí s nejistým výsledkem, je lepší se spolehnout na sílu přírody.

Dlouhými léty prověřené tradiční receptury používané v lidovém léčitelství jsou i ty, které si dnes představíme. Proč je tedy vhodný rakytník a lípový květ pro svěží a zdravou pleť?

Zdravá a svěží pleť s rakytníkem

Rakytník

Rakytník vyživuje, chrání a regeneruje. Rakytníkový olej obsahuje až 10x vyšší obsah vitaminu C než mají citrusy. Vitamin C podporuje tvorbu kolagenu a zároveň ochrání kůži před volnými radikály. Rakytník obsahuje ale i vitaminy skupiny B, aminokyseliny, třísloviny, silice a flavonoidy, zejména rutin. Obsahuje i vitamin E pro zdravou a mladistvou pleť bez vrásek. Dokonce naši pokožku regeneruje při vystavení slunci, mrazu a popáleninách. Výborný je rakytník také jako zábal na vlasy a vlasovou pokožku. Působí proti svědění i lupům. Obsažený beta karoten je silným antioxidantem a neutralizuje volné radikály. Působí proti rychlému stárnutí, chrání pokožku před UV zářením, dodává jí pěknou barvu a zamezuje vzniku rozšířených pórů.

Zdravá a svěží pleť s lipovým květem

Lipový květ

Lipové květy obsahují silice, glykosidy, tedy látky blízké vitaminu E, přirozené slizy, saponiny a třísloviny. Pokožku chrání, má silné regenerační účinky a udržuje v ní vodní i tukovou rovnováhu. Má zklidňující účinky na podrážděnou pleť. Lipový vinný obklad je dobrý na popáleniny, odřeniny a pohmožděniny. Výživný vlasový zábal ze lžíce lipových květů, 2 žloutků, lžíce olivového oleje a 2 dl vroucí vody působí výborně na vlasy. Necháme asi půl hodiny vyluhovat spařené květy, scedíme, vymačkáme a do nálevu přidáme žloutky a olivový olej. Směs vetřeme do vlasů a překryjeme potravinářskou fólií. Po hodině vlasy umyjeme a budou krásně vyživené a zářivé. Lipový ocet zlepšuje kvalitu i lesk vlasů a působí proti lupům. Pleťová voda a pleťové tonikum z květů lípy pokožku vypne a prozáří. Odvar z lipového květu dodá pleti jemný zlatavý nádech.

Nestihnete-li tedy jet na dovolenou k moři, zkuste nádech svojí pleti oživit propojením lipového květu a rakytníku.

Pro lepší pleť používejte kvalitní kosmetiku od ověřených obchodů zde:  Další zajímavé články z kategorie Krása