Tipy jak zazimovat sekačku na trávu v 9 snadných krocích

Další sezóna sekání trávy se chýlí ke konci, a proto je nyní nejvyšší čas zazimovat sekačku na trávu pro nadcházející chladné měsíce. Díky tomu ji bez problémů nastartujete, až se na jaře opět objeví tráva.

Víme, že je lákavé sekačku prostě uložit a starat se o ni až příští rok, ale otálením si jen ztížíte zprovoznění sekačky, až bude zahrada potřebovat příští sezónu posekat.

Kvalitní výrobky a potřeby na zahradu můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Zahrada

Zde je devět jednoduchých kroků pro zazimování sekačky nyní, abyste s ní za pár měsíců neměli problém.

1. Odstraňte nebo stabilizujte palivo

Ze sekačky používané na konci sezóny je třeba vypustit palivo – pokud chcete, aby benzínová sekačka na jaře úspěšně nastartovala, je to nejdůležitější krok. Nejprve vypusťte nebo vysušte palivovou nádrž. V případě, že je benzín opatřen konzervační látkou, můžete jej uchovat do příštího jara nebo jej provozovat ve sněhové fréze. Pokud do benzinu nebyl přidán konzervační prostředek, musíte benzín spotřebovat co nejdříve. Pokud ho necháte přes zimu odstát, dojde k odloučení etanolu v benzinu a degradaci jeho dalších chemických složek.

Alkohol v palivu rozpouští plastové a pryžové díly v palivovém systému. Také se v karburátorech tvoří mastnota a vlhkost, která způsobuje korozi kovových částí. A i když se motor vyhne poškození, dochází u něj ke snížení výkonu v důsledku chemicky degradovaného paliva. To proto, že benzín na bázi etanolu se může rychle kazit a často se odděluje na vrstvy alkoholu a paliva.

Jakmile vyprázdníte co nejvíce benzínu, nastartujte sekačku a nechte ji běžet na prázdno, čímž spálíte veškerý zbývající benzín. Pokud jsou palivové rozvody snadno přístupné, můžete je také odpojit a vypustit – sekačka tak bude po celou zimu co nejméně zatížena palivem.

2. Vyjměte baterii

Pokud vlastníte zahradní traktůrek, vyjměte z něj baterii a přeneste ji na zimu dovnitř. Akumulátor dobře očistěte a odstraňte z něj veškerý prach, mastnotu nebo nečistoty. Uložte baterii na chladném a suchém místě mimo dosah hořlavých látek, jako je benzín, nebo zdrojů tepla, jako je ohřívač vody nebo kotel. Příští jaro použijte nabíječku na 120 V, abyste baterii uvedli do plné kapacity, a poté ji znovu nainstalujte.

Totéž platí pro akumulátorovou sekačku s bateriovým napájením: vyjměte baterii, řádně ji očistěte a uložte ji v interiéru.

3. Vyjměte zapalovací svíčku

Vyjměte zapalovací svíčku a nastříkejte do válce pár kapek oleje. Několikrát zatáhněte za navíjecí rukojeť, aby se olej rovnoměrně rozprostřel na stěny válce. Starou zapalovací svíčku nejlépe vyměňte za novou.

4. Vyměňte nebo vyčistěte filtry

Vyjměte a vyčistěte (nebo vyměňte) vzduchový a palivový filtr sekačky. Konkrétní informace o údržbě naleznete v návodu k obsluze.

5. Vyměňte olej

Vypusťte ze sekačky veškerý olej a vyměňte jej za olej konkrétního typu/vlastnosti doporučeného výrobcem. Starý olej recyklujte na sběrném místě, v autoservisu nebo v obchodě s autodíly.

6. Oškrábejte žací ústrojí

Vyjměte zapalovací svíčku, abyste zabránili náhodnému spuštění, a poté sekačku překlopte na bok nebo ji pevně podepřete. Odšroubujte a vyjměte žací nože. Poté pomocí nějakého dřevěného či plastového nástroje očistěte ze spodní strany sekacího ústrojí všechny zapečené zbytky posečené trávy. (Posekaná tráva obsahuje vlhkost, která může způsobit korozi.) Poté nastříkejte velkou vrstvu WD-40.

7. Nabruste nože

Aby sekačka sekala rychle a čistě, je důležité alespoň jednou ročně nabrousit sekací nože. Pokud jsou však nože ohnuté, naštípnuté nebo prasklé, vyměňte je za nové. A nezapomeňte nože před opětovnou montáží vyvážit. Konkrétní pokyny k ostření nožů sekaček na trávu vám případně poskytne odborný prodejce zahradní techniky. Pozor: Před demontáží nožů sekačky nejprve vyjměte zapalovací svíčku, abyste zabránili náhodnému spuštění.

8. Vyčistěte a promažte sekačku

Před uskladněním sekačky na další sezónu otřete vlhkým hadříkem kryt motoru, kola, rukojeť a horní část žacího ústrojí. Sekačku osušte starým ručníkem. Promažte všechny exponované body pohybu kabelů a otočné body kvalitním mazivem ve spreji.

9. Tipy pro skladování

Pokud je to možné, skladujte sekačku v interiéru a pod plachtou, aby se na ni neprášilo. Pokud jsou u vás problémem myši, umístěte pod sekačku návnadové krabičky odolné proti manipulaci a chráněné před domácími zvířaty. To odradí myši od toho, aby lezly do motoru a prokousávaly elektrické vedení.