Zdraví

9 způsobů jak co nejlépe zvládnout a snížit závažnost CHOPN

Diagnóza chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN) neznamená celoživotní závislost na lécích. CHOPN, skupina onemocnění (chronická bronchitida, rozedma plic a někdy i astma s trvalým poškozením), která postihuje miliony lidí na celém světě, začíná obvykle kašlem, který se vyznačuje hleny, sípáním, svíráním na hrudi a dušností.

Přestože chronická obstrukční plicní nemoc nelze trvale vyléčit, existují způsoby, jak tento stav zvládnout, aniž byste se museli spoléhat na léky. Zde jsou některé z nich.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Přestaňte kouřit

Podle jedné studie se u přibližně 50 % všech kuřáků nakonec vyvine CHOPN. Pokud kouříte a byla vám diagnostikována CHOPN, je ukončení všech forem kouření (včetně elektronických cigaret) prvním krokem ke zvládnutí tohoto stavu. Výzkumy ukazují, že u pacientů s CHOPN, kteří přestali kouřit, se riziko úmrtí snížilo na polovinu. Ukázalo se také, že zanechání kouření zmírňuje příznaky CHOPN a pomáhá při její léčbě.

Na druhou stranu, pokud nejste kuřák, snažte se vyhýbat častým návštěvám míst, kde byste mohli být vystaveni pasivnímu kouření. Pasivní kouření sice není tak nebezpečné jako kouření samotné, ale může působit jako spouštěč vzplanutí CHOPN.

Zlepšete kvalitu vzduchu v místnosti

Pokud se na vzniku rizika podílí kouření pouze z 50 %, jaké jsou další příčiny? Podle Světové zdravotnické organizace je více než třetina předčasných úmrtí na CHOPN u dospělých způsobena vystavením znečištěnému ovzduší v domácnostech, zejména v zemích s nízkými a středními příjmy.

Zde je několik způsobů, jak zlepšit kvalitu vzduchu v interiéru.

Otevřete okna, abyste zajistili správné větrání.

Rozhodněte se pro pokojové rostliny (např. anglický břečťan, bostonské kapradí a filodendrony), které čistí vzduch v místnosti a filtrují toxiny.

Investujte do kvalitní čističky vzduchu.

Používejte zvlhčovač vzduchu, abyste zvýšili vlhkost vzduchu ve vaší domácnosti.

Udržujte všechny místnosti uklizené a vyvarujte se nepořádku.

Vyhněte se používání koberců od zdi ke zdi, protože jsou často plné prachu a nelze je snadno vyčistit.

Cvičte pránájámu neboli dechové techniky

Výzkumy naznačují, že pránájáma je pro pacienty s CHOPN užitečná. U osob se středně těžkou až těžkou CHOPN se ukázalo, že pránájáma snižuje závažnost onemocnění a zlepšuje celkový stav plic. Pokud se pránájáma praktikuje každý den, může zlepšit účinnost léčby.

Kroky k provádění pránájámy

Posaďte se do pohodlné vzpřímené polohy.
Zavřete oči.
Palcem pravé ruky uzavřete pravou nosní dírku.
Pomalu se nadechněte levou nosní dírkou a zadržte dech.
Uvolněte palec z pravé nosní dírky.
Prostředníkem a prsteníčkem uzavřete levou nosní dírku.
Nyní pomalu vydechněte pravou nosní dírkou.
Tento postup opakujte po dobu 15 minut.
Po každých 5 minutách cvičení si dopřejte 1 minutu odpočinku.
Výše uvedené kroky cvičte dvakrát denně.

Pravidelně cvičte

Bylo zjištěno, že cvičení je jedním z nejlepších způsobů, jak zlepšit funkci svalů a zvýšit vytrvalost u pacientů s CHOPN. Mezi formy cvičení, které se ukázaly jako účinné, patří severská chůze, strečink, aerobní aktivity a posilovací cvičení. Je však důležité cvičit tato cvičení s pomocí certifikovaného instruktora, abyste na sebe příliš netlačili a nevyvíjeli nadměrný tlak na plíce.

Jezte zdravou stravu

Lidé s chronickou obstrukční plicní nemocí jsou častěji postiženi také nedostatkem základních živin. Pokud trpíte CHOPN, dbejte na to, abyste ve stravě měli dostatek antioxidantů, omega-3 mastných kyselin, vitamínů (A, C a E) a minerálních látek (draslík, hořčík, selen a zinek). Dbejte tedy na to, abyste do svého jídelníčku zařadili potraviny, jako jsou sladké brambory, pomeranče, bobulovité ovoce, rajčata, batáty, sýry, jogurty, ořechy, ryby a různé druhy zeleniny. Vyhýbejte se sladkostem a potravinám, které by mohly způsobovat nadýmání. Jezte také 5-6 malých jídel během dne namísto 3 velkých jídel.

Kromě toho zařaďte do svého jídelníčku eukalyptový olej, ženšen a ashwagandhu. Předpokládá se, že tyto ájurvédské domácí prostředky podporují funkci plic a pomáhají zvládat příznaky CHOPN.

Zůstaňte hydratovaní

Pití dostatečného množství vody je nezbytné pro pohodu každého člověka, ale jeho význam je větší u pacientů s CHOPN. Toto onemocnění způsobuje, že hlen produkovaný plícemi je mimořádně hustý a lepkavý. Vyhánění hlenu z těla kašlem se tak stává obtížným. Aby bylo odstraňování hlenu snazší, je nutné zůstat hydratovaný. Voda navíc přináší úlevu od sucha v krku a nosních cestách, což jsou časté vedlejší účinky léčby CHOPN.

Snažte se tedy každý den vypít alespoň 8 sklenic tekutin. Toho můžete dosáhnout nejen pitím vody, ale také koktejlů, mléka, polévek a bylinkových čajů.

Lépe zvládejte stres

Studie odhalila, že stres způsobený životními událostmi výrazně ovlivňuje psychickou a fyziologickou pohodu starších pacientů s CHOPN. Chronický stres může také vyvolat vzplanutí CHOPN a může zhoršit její příznaky.

Chcete-li stres lépe zvládat, zorganizujte si každodenní práci a lépe si stanovte priority svých úkolů. Pokud procházíte drastickou životní změnou, vyhledejte sociální podporu nebo terapii, abyste se s ní vyrovnali. Snažte se také každou noc spát alespoň 7 hodin, protože nedostatek spánku může vést ke stresu a úzkosti. Pokud se vám nedaří dobře spát, promluvte si o tom s lékařem a proberte s ním možné způsoby léčby.

Vyhýbejte se přeplněným místům

Pokud jste neustále obklopeni velkým množstvím lidí, je riziko, že budete vystaveni bacilům a virům mnohem vyšší. A infekce mohou vyvolat vzplanutí chronické obstrukční plicní nemoci. Velký dav lidí může navíc snížit kvalitu vzduchu a ztížit vám dýchání. Pokud tedy trpíte CHOPN, vyhýbejte se častému navštěvování míst s velkým počtem lidí, protože tento stav zvyšuje riziko infekcí.

Během chladného počasí se zdržujte uvnitř

Riziko vzniku infekcí je u vás vyšší za chladného počasí. Chladné počasí může také zhoršit příznaky CHOPN a ještě více ztížit dýchání. Pokud je tedy venkovní teplota příliš nízká, zůstaňte doma. Nezapomeňte také nosit teplé oblečení a zůstat přikrytí, abyste se chránili před chladným vzduchem. Pokud musíte vyjít ven, ujistěte se, že nosíte obličejovou masku a nezůstáváte venku příliš dlouho.

To jsou některé kroky, které snižují závažnost CHOPN a omezují její vzplanutí. Nezapomeňte však, že tyto metody nenahrazují řádnou léčbu a mají pouze snížit vaši závislost výhradně na lécích.