Zdraví

Vyzkoušejte domácí testy abyste zjistili svůj zdravotní stav

Při současném životním stylu nevěnujeme příliš pozornosti triviálním příznakům, které naše tělo dává najevo, pokud má nějaký problém. Většina z nás si nakonec příznaku všimne, až když zasahuje do našich každodenních aktivit.

Pokud vás například ve škole nebo na pracovišti bolí hlava, pravděpodobně si dáte prášek a necháte to na celý den odeznít. Pokud se bolest hlavy stane silnou a nesnesitelnou, teprve pak navštívíte lékaře a necháte se vyšetřit. Může se jednat o problém s vaším zrakem nebo může jít o vážnější onemocnění.

Mírné příznaky, které vaše tělo projevuje, mohou pomoci diagnostikovat zdravotní potíže v počátečním stadiu, pokud je nepřehlédnete. Zde je tedy několik testů, které si můžete vyzkoušet doma, abyste se dozvěděli více o svém zdravotním stavu.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Test chuťových pohárků

Důvodem, proč vám některá jídla chutnají a jiná ne, jsou vaše chuťové pohárky. Pokud jsou vaše chuťové pohárky poškozené nebo fungují abnormálně, pak byste měli problém rozlišit chutné potraviny od těch nepříliš chutných. Zde je jednoduchý test, který vám pomůže zjistit, zda jsou vaše chuťové buňky v pořádku.

Test: K tomuto testu budete potřebovat několik papírových proužků PTC (fenylthiokarbamid). Test provedete tak, že si jeden proužek přiložíte na jazyk a zavřete ústa.

Výsledek: Pokud jste supertaster, ucítíte extrémní hořkost asi za vteřinu. Střednímu degustátorovi může trvat 10-20 sekund, než hořkost ucítí, zatímco ne-degustátor bude možná přemýšlet, co vlastně má cítit.

Test zadržování tekutin

Zadržování tekutin v těle se projevuje jako otoky způsobené vodou zadržovanou v dané oblasti. Nejčastěji se projevuje v oblasti kotníků a chodidel. Zadržování tekutin může být známkou závažného zdravotního stavu, proto je důležité tyto příznaky nepřehlížet.

Test: Zda se ve vašem těle zadržují tekutiny, můžete zjistit jednoduchým tlakovým testem. Posaďte se na dobře osvětleném místě a palcem stiskněte pokožku na nohou na 3 nebo 4 místech. Ujistěte se, že vyvíjíte určitý tlak. Odstraňte palec.

Výsledek: Ukazováčkem si prohmatejte místa, kde jste vyvíjeli tlak palcem. Pokud v těchto místech ucítíte malou prohlubeň, je to známka zadržování tekutin nebo vody.

Test hladiny železa

Červené krvinky potřebují železo, aby mohly přenášet dostatek kyslíku do různých částí těla. Pokles hladiny železa může vést k anémii – stavu, který snižuje počet zdravých červených krvinek a blokuje tak přísun kyslíku do buněk a tkání.

Test: Vyšetřete si pohledem nehty, kůži a dásně.

Výsledek: Pokud máte nedostatek železa, mají tyto oblasti nejčastěji bledou nebo žlutou barvu. Pokud to pozorujete, vyhledejte lékaře a potvrďte si hladinu železa krevním testem.

Test říhání

Tento test je určen především pro váš trávicí systém. Váš žaludek má kyselé prostředí a to napomáhá procesu trávení. Příliš mnoho nebo příliš málo kyseliny není pro vaše zdraví dobré a může dojít k podráždění a nepříjemným pocitům. Zde je jednoduchý test, který vám umožní kontrolovat zdraví vašeho žaludku.

Test: Rozmíchejte lžíci jedlé sody ve sklenici vody a nechte ji rozpustit. Tuto vodu vypijte.

Výsledek: Pokud si hned říhnete, je to dobré znamení. Je to proto, že když se zásaditá sloučenina dostane do kyselého prostředí, vytvoří plyn. Proto je okamžité říhání známkou toho, že váš žaludek je kyselý. Pokud si však neříhnete nebo vám to trvá příliš dlouho, může to být známkou nízké hladiny kyseliny.

Zrakový test

Cokoli tak malého, jako je řasa, může způsobit potíže vašim očím a ztížit vám normální vidění věcí kolem vás. Proto je důležité kontrolovat jejich zdraví. Pokud jste měli nevysvětlitelnou bolest hlavy, možná budete chtít tento test provést co nejdříve.

Test: Postavte se asi 3 metry od auta a pokuste se přečíst jeho registrační značku.

Výsledek: Pokud dokážete přečíst všechny číslice a písmena abecedy bez namáhání očí, nemusíte se ničeho obávat. Pokud však zjistíte, že je pro vás obtížné přečíst značku nebo dokonce její části bez namáhání, pak je nejlepší navštívit nejbližšího očního lékaře a nechat si vyšetřit zrak.

Test kapacity plic

Dráždivé látky v ovzduší, jako je kouř, smog a pyl, mohou dráždit vaše plíce. Můžete často kašlat nebo se vám špatně dýchá, a to i při jednoduché fyzické aktivitě, jako je například výstup do schodů. Pokud jste kuřák, jste o krok blíže vzniku plicních onemocnění. Zde je jednoduchý test, kterým si můžete zkontrolovat kapacitu svých plic.

Test: Zapalte svíčku a umístěte ji asi 15 cm od úst. Zhluboka se nadechněte a zkuste svíčku sfouknout rychlým výdechem ústy, aniž byste sevřeli rty.

Výsledek: Pokud jste svíčku sfoukli na první nebo druhý pokus, máte dobrou kapacitu plic. Pokud se vám svíčku sfouknout nepodařilo, je to známka špatné kapacity plic a měli byste si neprodleně nechat udělat klinické vyšetření.

Test citlivosti na potraviny

Některé potraviny nemusí některým lidem vyhovovat. Například pokud trpíte intolerancí laktózy, můžete zaznamenat určité reakce, pokud jste měli mléko nebo jakýkoli mléčný výrobek. Někdy není snadné zjistit, na jakou potravinu jste citliví. Zde je test, který vám pomůže určit, zda máte potravinovou alergii, nebo ne.

Test: Přiložte si dva prsty na pravou horní stranu krku a zaznamenejte si tepovou frekvenci za jednu minutu. Ujistěte se, že jste při zaznamenávání pulsu uvolnění. Nyní vezměte kousek potraviny a vložte si jej do úst. Jídlo můžete žvýkat, ale nepolykejte ho. Zaznamenejte si tepovou frekvenci s jídlem v ústech.

Výsledek: Pokud zjistíte, že se vám tepová frekvence s jídlem zvýšila o 6 a více bodů, znamená to, že se jedná o stresovou reakci. Možná bude lepší se této potravině vyhnout, abyste se ochránili před dalšími alergickými reakcemi.

Plivací test

Vaše ústa jsou domovem bakterií. Pokud nedbáte o zubní hygienu, může vzniknout mnoho problémů. Plísně v ústech vznikají, když se v ústech a krku přemnoží Candida albicans. Zde se dozvíte, jak si můžete candidu otestovat doma.

Test: Ráno po probuzení, ještě předtím, než něco sníte nebo vypijete, nasajte trochu slin a vyplivněte je do sklenice vody. Počkejte 1-3 minuty a podívejte se do sklenice.

Výsledek: Pokud zjistíte, že sliny ve sklenici klesají a voda se začíná zakalovat, můžete mít kandidu. Zdravé sliny plavou na vodě a neklesají ke dnu.

Vždy mějte na paměti, že se jedná o autotesty a nemohou nahradit klinické postupy, které jsou nutné k potvrzení určitého zdravotního stavu. Pokud na svém těle pozorujete jakýkoli neobvyklý příznak, určitě se ihned obraťte na svého lékaře.