Tipy na úsporu vody na zahradě

Vzhledem ke stále teplejším létům je čím dál důležitější dávat pozor na vodu, kterou používáte na zahradě. Existuje mnoho způsobů, jak ji ušetřit, které pomohou životnímu prostředí i vaší peněžence. Přečtěte si naše tipy na úsporu vody na zahradě.

Tipy na úsporu vody

Zlepšete kvalitu své půdy

Půdu zlepšíte tak, že každé jaro do ní přidáte dobře shnilý hnůj nebo domácí kompost. Čím více organické hmoty půda obsahuje, tím lépe udržuje vlhkost. Pokud vám to přijde jako moc těžká práce, na jaře jednoduše pokryjte půdu silnou vrstvu kompostu (dokud je vlhká) a nechte červy, ať udělají svou práci za vás.

Spolupracujte s přírodou

Nebojujte s výsadbou rostlin milujících vlhkost na suchých kamenitých půdách. Místo toho si vybírejte rostliny, které mají rády sucho. Ty mají často speciální listy, které jim pomáhají vyrovnat se s nedostatkem vody.

Hnůj, kompost, hnůj

Hnojení snižuje odpařování vody tím, že pokrývá povrch půdy. Navíc je skvělé, že plevel nemůže tolik růst. Půdu hnojte od podzimu do jara, dokud je ještě vlhká.

Sbírejte dešťovou vodu

Všichni víme o výhodách ekologického sběru dešťové vody, samozřejmě zcela zdarma. Umístěte nádoby tam, kde je budete nejvíc potřebovat, abyste ji měli vždy snadno po ruce, například na terasu, ke skleníku či záhonu.

Tipy na úsporu vody na zahradě

Zalévejte moudře

Zalévejte vždy ráno, před největším horkem. Časté zalévání sníží ztráty vody následkem odpařování, takže vaše rostliny budou mít dost času načerpat veškerou vlhkost.

Buďte selektivní

Ne všechny rostliny potřebují každý den stejně vody, takže si můžete dovolit zalévat jen některé. Ovoce a zelenina stojí za námahu, ale trávníky jsou překvapivě odolné, takže se nemusíte obávat, že hned zhnědnou.

Zalévejte hodně, pokud je třeba

Opravdu kvalitní pravidelné zalévání pomáhá rostlinám vyvinout hluboký a zdravý kořenový systém. Vyhýbejte se každodennímu mírnému zalévání, neboť podporuje růst kořenů na povrchu půdy, které jsou mnohem náchylnější k suchu.

Odstraňujte pravidelně plevel

Plevel roste rychleji a soupeří s vaší zeleninou o vlhkost. Zbavujte se ho tak často, jak to jen jde.

Zahradní nářadí a pomocníky na zahradu a pro dům můžete výhodně koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Zahrada