Zdraví

Účinné přírodní prostředky ke zvládnutí migrény

Už jen to slovo vyvolává v člověku představu, jak si s otráveným výrazem tře spánky. A to z dobrého důvodu. Migrény jsou extrémně bolestivé, opakující se bolesti hlavy. Mohou se objevovat s dalšími příznaky, jako je nevolnost a problémy se zrakem. Migrény jsou dvojího druhu: migrény bez aury a migrény s aurou. Ti, kteří trpí migrénou s aurou, mohou vidět hvězdičky či blikající světla, klikaté čáry či vzory, nebo mít dočasně slepá místa až 30 minut před nástupem bolesti hlavy. Na migrény neexistuje jednoznačný lék, a ani není známa příčina jejich vzniku. Lze je však zvládnout pomocí různých léčebných postupů.

Informace k migréně

Zde je několik zajímavých informací týkajících se migrény:

Častěji je dostávají lidé středního věku, než senioři nebo děti.

Mohou být dědičné.

Lidé migrény prožívají různě. U některých je to tupá pulzující bolest, zatímco u jiných může být ostrá a akutní.

Migréna může trvat od 4 hodin do 3 dnů.

Ženy jsou k migrénám náchylnější. Migrénu prodělala zhruba čtvrtina ženské populace. To je docela nepříjemná zpráva, protože se ukazuje, že by to mohlo zvýšit pravděpodobnost dalších onemocnění.

Je to vzácné, ale některé děti mohou také trpět migrénou. Bohužel to může vést k mnoha zameškaným dnům ve škole.

Přírodní prostředky proti migréně

Esenciální oleje

Masírování nebo pouhé přivonění k esenciálním olejům přináší rychlejší úlevu od bolesti. Lidé, kteří k těmto esenciálním olejům přičichli, často pociťují nižší míru bolesti. Máta peprná a levandule jsou dva oleje, které mohou mít skvělý přínos pro osoby trpící migrénou. Tyto oleje před použitím zřeďte v kokosovém nebo olivovém oleji, a následně si je vmasírujte na spánky.

Zázvor

Zázvor je tradičním prostředkem proti nevolnosti. Má skvělý účinek na zmírnění průvodních příznaků nevolnosti a závratí. Zázvor je také dobrý proti bolesti a může být stejně účinný jako některé předepsané léky. Zkuste do svého jídelníčku přidat více zázvoru a poznejte ten rozdíl.

Studený obklad

Často může ochlazení skutečně pomoci snížit bolest. Použijte několik kostek ledu zabalených do tenkého ručníku a přiložte si je na čelo v místě, kde cítíte bolest nejsilněji. Mělo by to pomoci otupit nepříjemný bolestivý pocit a přinést úlevu.

Masáže

Opravdu nepotřebujete profesionální masérku ani partnera, ale může vám to usnadnit práci. Použití palců a prstů k jemnému tření spánků vám může pomoci zmírnit bolest. Můžete je také použít k uvolnění napětí v zádech a na krku, které mohou situaci zhoršovat. Jak jsme již zmínili, můžete použít esenciální oleje, abyste maximalizovali účinek zmírňující bolest.

Jóga

Jóga se svými tělesnými pozicemi, meditací a dechovými cvičeními může pomoci zmírnit stres a úzkost spojenou s migrénou. Ukazuje se, že jóga může pomoci zmírnit bolest při migréně.

Více hořčíku

Nedostatek hořčíku může způsobit, že váš mozek bude uvolňovat neurotransmitery vyvolávající bolest a může způsobit zúžení cév. Obojí je spojeno s migrénami a bolestmi hlavy. Ukazuje se, že užívání doplňků stravy s hořčíkem může pomoci předcházet bolestem hlavy.

Biofeedback

Biofeedback je metoda používaná na pomoc osobám trpícím úzkostí ve stresových situacích. Pomocí této metody můžete kontrolovat například srdeční tep, krevní tlak a svalové napětí. Kontrolou těchto důležitých faktorů můžete ovlivnit bolest, kterou vnímáte při migréně nebo tenzní bolesti hlavy.

Všechny tyto metody mohou být účinné při zvládání migrény. Až příště pocítíte příznaky přicházející migrény, připravte si tyto prostředky a metody.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: Healthline , American Migraine Foundation , Mayo Clinic