Důvody, proč se moderní vztahy rozpadají

Mileniálové jsou úžasná generace! Jsme cílevědomí a bez ostychu se věnujeme svým vášním. Žijeme v proměnlivé době, která nás při každém upgradu zneklidní, pokud jsme ji dosud nezvládli. Upgrady se staly nejčastěji vyslovovaným slovem v našich životech a ovlivnily vše od technologií, které používáme, až po lidi, se kterými chodíme.

Zvládneme v podstatě cokoli, ale zdá se, že schopnost navazovat trvalé vztahy nám s každým dalším dnem uniká. Randění a manželství prošly od dob baby boomu obrovskými změnami. Studie prokázaly, že obviňování současné generace ze selhání standardů není jediným důvodem křehkých moderních vztahů. Zde jsou významné důvody, proč se naše vztahy tak snadno rozpadají.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Nárůst okamžitého uspokojení

Ve snaze usnadnit si život jsme si výhradně oblíbili vše, co je nám rychle naservírováno. Od způsobu, jakým dostáváme kávu, až po způsob, jakým si objednáváme taxi, vše je nám k dispozici na jedno kliknutí. To drasticky snížilo naši trpělivost a úroveň tolerance. Lidé dnes nehledají zrovna lásku, ale možná někoho, kdo jim na chvíli udělá dobře. Každý vztah překoná počáteční adrenalinový nápor, aby dospěl do bodu klidné lásky, a právě tuto fázi většina z nás nesnáší. Mezi prostěradly a každodenními rozhovory hledáme vzrušení a napětí. Mnozí si neuvědomují, že každý šťastný a úspěšný vztah potřebuje úsilí, aby se mu dařilo. Úsilí je to, do čeho neinvestujeme, protože i bez snahy, aby to fungovalo, jsme už začali hledat někde jinde.

Spoluzávislost na technologiích

Téměř všichni trpíme v souvislosti s technologiemi dvěma základními strachy: FOMO (fear of missing out) a nomofobií. Naše chytré telefony zasáhly do nejintimnějších oblastí našeho života natolik, že podle zjištění vědců mají negativní vliv na mnoho vztahů. Díky internetu máme všechno a všechny k dispozici tak snadno, že seznamovací aplikace a sociální sítě doslova zničily morálku vztahů ze staré školy. Jsme neustále v kontaktu s mnoha lidmi místo s jedním úžasným člověkem. Mít na internetu obrovské množství přátel a sledujících je pro nás otázkou hrdosti. Cítíme se odstrčení, když nemáme to, co mnozí mají, včetně vztahů, jen proto, že se tím nemůžeme chlubit na internetu.

Neúspěšné cíle ve vztazích a vzory

Mainstreamová média svým voyeurským přístupem do značné míry pokrývají osobní život celebrit více než jejich profesní život. Rozchodům celebrit a skandálům s nevěrou se dostává více pozornosti než naléhavým problémům ve společnosti. Nezodpovědné mediální zpravodajství ovlivňuje nezralé mysli, aby si myslely, že všichni ve svých vztazích selhávají, a proto je cool mít více partnerů a krátkodobé vztahy. Studie tvrdí, že negativní přístup ke vztahům mají i jedinci, kteří vyrůstali v rozvrácených rodinách nebo u rodičů, kteří se mezi sebou neustále hádali.

Strach ze zranitelnosti

Nejdůležitějším klíčem k trvalému vztahu je zranitelnost. Když jsme vůči sobě zranitelní, obnažíme svou obranu a začneme se mít bezpodmínečně rádi. Když se zranitelnosti bráníme tím, že se citově střežíme, skrýváme svou schopnost plně dávat nebo přijímat lásku. Ve vztahu se zranitelností můžeme obnažit svou duši beze strachu, že budeme souzeni. Neznalí si myslí, že zranitelnost je slabost, ale jen moudří vědí, že být zranitelný je skutečná odvaha a jediný způsob, jak dát šanci trvalé lásce.

Přílišné sexuální uvolnění

Stali jsme se zábavnou generací, která si více cení sexuální aktivity pro zábavu než fyzické aktivity pro zdraví. Sexuální uvolnění vedlo k sexuální degradaci, kdy nám ke skoku do postele s někým stačí koketní textová zpráva nebo balící hláška. Vztahy byly vytvořeny pro pohodlí a točí se kolem akce a vzrušení. V dnešní době se tolik rozmáhají otevřené vztahy, vztahy bez závazků a známosti na jednu noc. Je to hlavně proto, že chceme mnohonásobné a spontánní uspokojení s minimem dramatu na úkor naší emocionální a fyzické pohody.

Dnešní seznamovací aréna je děsivým místem, zejména kvůli těm, kteří mají fobii ze závazků. Ti z plných plic křičí, že pravá láska je mrtvá. Jednání většiny lidí trpících fobií ze závazků potlačuje morálku několika málo nadějných lidí. Trvalá láska v profesních i osobních vztazích vyžaduje spoustu času a úsilí, aby se rozvinula. Apatie vůči tomu, aby láska rostla ve svém vlastním čase, je hlavním důvodem, proč jsou dnes moderní vztahy tak křehké.