Zdraví

Věci, které zhoršují tinnitus (hučení či šelest v uších)

Říká se, že když vám zvoní v uších, někdo o vás mluví. Pokud však zvonění trvá stále dokola, stává se z něj méně pověra a více nepříjemnost! Tento stav se nazývá tinnitus. Pokud si nedáte pozor, některé věci ho mohou ještě zhoršit.

Tinnitus není nemoc ani onemocnění. Je to známka toho, že se něco děje s uchem a částí mozku. Nejčastěji se popisuje jako zvonění, ale může znít také jako bzučení, syčení, cvakání nebo dokonce řev. Výška tónu se může lišit a může postihovat jedno nebo obě uši. Protože zvuky nemají žádnou vnější příčinu, mohou být velmi frustrující.

Tinnitem trpí docela dost dospělých lidí. Jak si dokážete představit, soustředit se na jiné věci může být obtížné. Navíc vzhledem k tomu, že ho ostatní lidé neslyší, není vždy snadné popsat ho vašemu lékaři.

Co způsobuje tinnitus?

Viník může být jednoduchý, například ušní maz ucpávající zvukovod. Jindy je tinnitus způsoben hlasitými zvuky, například výbuchem nějaké pyrotechniky, nebo nepřetržitými stavebními pracemi. Tinnitem mohou trpět i hudebníci.

Mezi další možné příčiny patří infekce uší a dutin, srdeční onemocnění, hormonální změny u žen a problémy se štítnou žlázou. Tinnitus může vyvolat také Ménièrova choroba, porucha vnitřního ucha. Závažnější příčinou mohou být také nádory mozku.

Věci, které mohou tinnitus zhoršit

Tinnitus se u každého projevuje jinak, takže léčba musí být individuální. Do té doby se vyvarujte těchto devíti věcí. Zastaví to otravné zvonění v uších.

Hlasité zvuky kontrolují ušní chrániče

Není překvapením, že hlasité zvuky, jakožto častá příčina tinnitu, jej zhoršují. Patří sem těžké stroje, práce na silnici a koncerty. Pokud můžete, přesuňte se jinam, nebo si nasaďte chrániče sluchu. Pokud používáte sluchátka, ztlumte hlasitost.

Cvičení zmírňuje stres

Zvuk v uších je stresující. Horší je, že stres ho může také způsobit. Přerušte tento cyklus tím, že si jako prioritu stanovíte zmírnění stresu. Zkuste jógu, lehkou fyzickou aktivitu a dělejte věci, které máte rádi.

Ledové obklady nebo masáže pomáhají při problémech s čelistmi

I když je to neobvyklé, problémy s čelistmi mohou tinnitus zhoršit nebo způsobit. Poruchy temporomandibulárního kloubu a svalů (TMJ) jsou problémy svalů a kloubů v dolní čelisti. Konkrétně jsou postiženy části, které pomáhají žvýkat potravu. Máte TMJ? Její léčba by mohla pomoci při hučení v uších. Mezi přírodní prostředky patří ledové zábaly, masáže nebo jemné protahování.

Příliš mnoho ušního mazu může tinnitus zhoršit

Příčinou tinnitu je opět ušní maz. Pokud se hromadí, zvuky se jen zhoršují. Nesnažte se ho však odstranit sami. Bezpečně a správně to může udělat lékař.

Protizánětlivé léky zhoršují tinnitus

Tinnitus je potenciálním vedlejším účinkem některých léků. Pokud ho již máte, mohou být některé léky špatnou zprávou. Příkladem jsou protizánětlivé léky, sedativa, antidepresiva a některá antibiotika, případně léky na chemoterapii.

Hladina krevního tlaku může mít vliv na tinnitus

Potřebujete další důvod, proč si hlídat krevní tlak? Hypo- i hypertenze zesilují nebo způsobují tinnitus. Tyto stavy mohou také poškodit srdce a celkový zdravotní stav, takže to mějte na paměti.

Alkohol zhoršuje účinky tinnitu

U některých lidí alkohol zhoršuje tinnitus. Poslouchejte, jak reagujete – a to doslova. Pokud vám alkohol způsobuje problémy, vyhněte se pití nebo ho výrazně omezte.

Kofein je pro tinnitus škodlivý

Ani kofein by nemusel pomáhat při tinitu. Mějte na paměti, že se to netýká jen kávy. Malé množství kofeinu obsahují i limonády, čaj a čokoláda.

Relaxační hudba vám může pomoci lépe spát

Špatný spánek je jako stres. Může být důsledkem i příčinou tinnitu, takže je těžké ho napravit. Abyste se dostatečně vyspali, vyhněte se spánku v naprostém tichu. Zvonění v uších maskujte relaxační hudbou, například zvuky oceánu nebo přírody. Doufejme, že se vám bude lépe usínat.

Každý prožívá tinnitus jinak. Může být dočasný nebo chronický, tichý nebo hlasitý. Věnujte pozornost tomu, co ho zhoršuje, a podle toho se zařiďte.

Foto: Pixabay.com
Zdroje: WebMD , VinMec