Zdraví

Úžasné přínosy, které vám poskytují sezamová semínka

Možná je znáte jen jako bílá semínka posypaná na hamburgeru nebo housce, ale sezamová semínka mají několik úžasných zdravotních výhod. Zařadit je do svého jídelníčku může být také to nejjednodušší, co jste kdy udělali. Stačí jich jen hojně přihodit na saláty a nudle, nebo je rozemlít na pastu s trochou olivového oleje a vyrobit si vlastní tahini. Když si přečtete o úžasných způsobech, jakými mohou sezamová semínka zlepšit vaše zdraví, budete jen rádi, že se o jejich zařazení do jídelníčku budete snažit.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Pomáhají spalovat tuky

Opravdu se můžete stravovat tak, abyste dosáhli štíhlejší postavy? Některé studie prokázaly, že sezamová semínka mohou skutečně spalovat tuky a pomoci vám rychleji dosáhnout vašich cílů v oblasti hubnutí. Sezamová semínka obsahují důležité lignany, které podporují produkci jaterních enzymů. Vaše játra jsou orgánem, který v konečném důsledku odbourává tuky, takže když pracují efektivně, spalují spotřebovaný tuk mnohem rychleji. Dobré tuky obsažené v semínkách také snižují hladové hormony, což vám pomáhá jíst méně. Samozřejmě budete muset stále dodržovat zdravou stravu a pravidelně cvičit, ale sezamová semínka vám cestu za hubnutím ulehčí.

Mohou zpomalit stárnutí

Prvními příznaky stárnutí, kterých si většina lidí všimne, jsou šedivé vlasy a ztráta paměti. Shodou okolností bylo zjištěno, že lidé, kteří stárnou rychleji, mají nízký obsah železa a sloučenin vitaminu B. Černá sezamová semínka obsahují vysoké množství obou těchto sloučenin, které na chvíli zpomalí proces stárnutí. Tuk obsažený v semínkách také pomáhá hydratovat pokožku a udržovat ji pružnou.

Pomáhají při vstřebávání živin

Sezamová semínka nejenže obsahují mnoho prospěšných živin, ale také je pomáhají vašemu tělu mnohem lépe vstřebávat. Sezamová semínka jsou bohatá na mastné kyseliny a lignany, které jsou pro tělo nezbytné pro vstřebávání různých látek. Vitamíny A a D spolu s koktejlem dalších antioxidantů také pomáhají tělu co nejlépe využít výživu, kterou do něj vkládáte.

Napomáhají lepšímu fungování střev

Vaše tělo potřebuje k dobrému fungování rozpustnou i nerozpustnou vlákninu a sezamová semínka naštěstí obsahují oba druhy. Rozpustná vláknina obsažená v těchto semínkách vytváří na vnitřní straně střev slizovitou výstelku, která pomáhá rychlejšímu pohybu odpadních látek. Nerozpustná vláknina vás zbaví pocitu zácpy a vaše střeva budou fungovat jako hodinky.

Mohou bojovat proti rakovině

Není to zdravá potravina, pokud nebojuje proti rakovině! Lignany obsažené v sezamových semínkách mohou být obzvláště účinné v boji proti rakovině, zejména rakovině prsu a tlustého střeva. Studie ukázaly, že ti, kteří dostávali velké množství sezamových semínek, měli vyšší koncentraci lignanů ve střevní flóře. To pomáhá tělu účinněji bojovat proti rakovinným buňkám.

Udržují vaše kosti silné

Osteoporóza je skutečným problémem, který hrozí ženám po menopauze. Mnoho žen pozoruje drastický pokles hustoty kostí a jsou náchylnější ke zlomeninám. Abyste si udrželi silné kosti bez ohledu na věk, zařaďte do svého jídelníčku sezamová semínka. Tato zázračná semínka mají vysoký obsah vápníku a zinku, dvou látek, které vaše tělo nutně potřebuje k zachování kostní hmoty. Jsou také skvělou volbou pro vegany, kteří se často mohou ocitnout v ještě větším riziku vzniku osteoporózy.

Mohou snížit hladinu cholesterolu

Důležité lignany obsažené v sezamových semínkách mohou snižovat hladinu cholesterolu. Studie provedené na vliv sezamových semínek na hladinu cholesterolu v těle zaznamenaly, že tato semínka snižují hladinu cholesterolu v krvi i v játrech. Účinně působí na snižování LDL (špatného) cholesterolu a současně zvyšují HDL (dobrý) cholesterol. Nízká hladina špatného cholesterolu v krvi znamená, že se vám v cévách bude méně usazovat plak a vaše srdce bude moci nadále zdravě fungovat.

Zlepšení produkce pohlavních hormonů

Po nástupu menopauzy dochází u většiny žen k náhlému poklesu hladiny estrogenu. To se projevuje stárnutím pleti, výkyvy nálad a ztrátou libida. Sezamová semínka obsahují lignan známý jako sezamin, který se ve střevní flóře mění na fytoestrogeny. Tím se zvyšuje hladina estrogenů v těle a zmírňují se příznaky menopauzy.