Zdraví

Příčiny a příznaky plísně nehtů na nohou, které musíte znát

Nutí vás odbarvené nebo lámavé nehty pozastavit se před tím, než si vyzkoušíte sandály s otevřenou špičkou? Za to, že vaše prsty vypadají nevábně, může plísňová infekce nehtů. Lékařsky se tento stav nazývá onychomykóza a nejčastěji jsou postiženy vaše velké nehty na nohou. Infekce obvykle vzniká na boční nebo přední straně nehtu a méně často od kořene nehtu. Podívejme se na některé příznaky, které mohou naznačovat, že máte plísňovou infekci nehtů.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Jaké jsou příznaky plísňové infekce nehtů na nohou?

Plísňová infekce může způsobit změnu barvy, deformaci a zesílení nehtů a také jejich lámavost. Nyní existují čtyři hlavní druhy plísňových infekcí nehtů na nohou a každý druh může vypadat trochu jinak.

Distální subunguální onychomykóza

Tato infekce obvykle začíná na konci nehtového lůžka a způsobuje, že váš nehet zbělá nebo zežloutne. Může se stát, že se pod nehtem začnou hromadit úlomky nehtu a kousky kůže (nečistoty). Jak se stav zhoršuje, může se nehet oddělit od kůže a rozštěpit se nebo se rozdrolit. Může se vám také zdát nepohodlné nosit boty, když nehty zesílí, protože se pod nimi hromadí zbytky. Jedná se o nejčastější typ plísňové infekce nehtů.

Bílá povrchová onychomykóza

Tato infekce začíná vznikem bílých skvrn na povrchu nehtu a vyskytuje se ve vrchní vrstvě nehtu. Postupem času se celý povrch nehtu pokryje křídovým, drobivým práškem. Nehet se během tohoto stavu neodděluje od kůže ani neztlušťuje.

Kandidová onychomykóza neboli kvasinková infekce nehtu

Jedná se o kvasinkovou infekci, která může postihnout všechny nehty na nohou současně. Může změnit barvu vašich nehtů, takže jsou zelené, bílé nebo nahnědlé. Budou také zvláštně tvarované. Vaše nehty mohou zesílit a kůže vedle nich může také vykazovat známky infekce – může být citlivá nebo teplá, zčervenat a otékat. Na rozdíl od jiných plísňových infekcí nehtů může tento druh infekce způsobovat bolest. Tento druh infekce však není příliš častý a obvykle se vyskytuje spíše u nehtů na rukou než u nehtů na nohou.

Proximální subunguální onychomykóza

Tento druh infekce postihuje základnu nehtu. Kůže zde může zesílit a oddělit se od nehtu. Může způsobit, že základna nehtu vypadá bíle a nehet je neprůhledný. Tato infekce se obvykle vyskytuje u lidí s HIV.

Další onemocnění, jako jsou virové bradavice, lichen planus, lupénka a některé nádory, mohou také způsobovat příznaky podobné plísňovým infekcím nehtů. Váš lékař bude schopen potvrdit, zda máte plísňovou infekci, buď pohledem na seškrabky nehtů pod mikroskopem, nebo testováním vzorků.

Co způsobuje plíseň nehtů na nohou?

Plísňové infekce nehtů způsobují mikroskopické organismy známé jako houby. Houby mohou žít na vaší kůži, aniž by způsobily jakoukoli škodu, ale někdy se nadměrně množí a způsobují infekce. A daří se jim v teplých vlhkých místech, jako jsou vaše chodidla nebo prostor pod nehty. Houby mohou infikovat váš nehet tak, že se do něj dostanou prasklinou v nehtu, řezem v kůži kolem něj nebo oddělením mezi prstem a nehtem. Tři druhy plísní mohou způsobit infekci nehtů na nohou:

Dermatofyty jsou druh plísní, které rostou na nehtech, vlasech a kůži. Nezasahují však hlubší tkáně. Jsou zodpovědné za většinu plísňových infekcí nehtů na nohou. Obvykle je za ně zodpovědný Trichophyton rubrum, běžný dermatofyt, který způsobuje atletickou nohu (plísňovou infekci kůže nohou, která se může rozšířit na nehty). Nakazit se můžete kontaktem s podlahou ve veřejných sprchách nebo předměty, jako jsou kleštičky na nehty, které mohou být kontaminovány plísní.

Dalším druhem plísní, které se běžně vyskytují na vašem těle, jsou kvasinky. Problémy s imunitním systémem, nemoci nebo užívání antibiotik či antikoncepčních pilulek však mohou vést k jejich přemnožení a způsobit infekci.

Plísně jsou druhem hub, které se běžně vyskytují v půdě a mohou způsobovat infekce nehtů na nohou.

Faktory, které mohou zvýšit riziko infekce nehtů na nohou

Zde je několik věcí, které mohou zvýšit riziko plísňové infekce nehtů na nohou:

  • Vaše nohy nejsou čisté a suché.
  • Chodíte bosí na místech, jako jsou tělocvičny, šatny nebo společné sprchy, kde jste pravděpodobně vystaveni infekci.
  • Nosíte obuv, ve které se vám potí nohy.
  • Sdílíte ručníky, boty, kleštičky na nehty nebo ponožky s jinými lidmi, kteří mohou mít infekci.
  • Máte oslabený imunitní systém.
  • Máte atletickou nohu.
  • Máte zdravotní problémy, například lupénku, cukrovku nebo periferní arteriální onemocnění.

Co můžete dělat s plísňovou infekcí nehtů na nohou?

Lékař vám může k léčbě tohoto onemocnění předepsat perorální nebo lokální antimykotické léky. V některých případech bude nutné nehet odstranit.

Můžete také vyzkoušet přírodní prostředky, jako je tea tree olej nebo výtažek z hadího kořene. Ty můžete aplikovat na postiženou část.

Mějte na paměti, že pokud máte oslabený imunitní systém nebo trpíte cukrovkou, je důležité, abyste v případě plísňové infekce nehtů navštívili lékaře.