Zajímavosti

V naší galaxii může být více než 30 mimozemských civilizací

V nedávných studiích, které vědci prováděli při hledání mimozemských civilizací, tak nalezli důkazy, že již za několik desetiletí můžeme najít život mimo naši planetu. V současné době se šance na nalezení života ve vesmíru výrazně zvýšily, protože se zdokonalilo vybavení, kosmické lodě a další věci, které jsou potřebné k efektivnímu vedení mise za účelem studia hvězd a planet.

Je prakticky nemožné přesně spočítat, kolik potenciálních mimozemských civilizací může skutečně existovat. Vědci z Nottinghamské univerzity však k této otázce přistoupili ze zcela jiného úhlu pohledu. Vědci jsou přesvědčeni, že v naší galaxii ve skutečnosti může existovat více než třicet vyspělých civilizací.

V naší galaxii by mělo existovat více než 30 civilizací, vzhledem k tomu, že pro rozvoj inteligentního života na jiných planetách, jako je ta naše, je potřeba přibližně 5 miliard let,“ uvedl Christopher Conselis z Nottinghamské univerzity ve Velké Británii, autor nejnovější studie.

Smyslem této studie je uvažovat o evoluci ne v tak obrovském měřítku jako dosud. Podobný výpočet byl nazván jako astrobiologický Koperníkův limit. Podle tohoto výpočtu trvá vznik inteligentního života v průměru 5 miliard let. V případě naší planety se civilizace plně zformovala již za 4,5 miliardy let.

Odborníci dodali, že pokud na jiných planetách existuje inteligentní život, který existuje přibližně stejnou dobu jako na naší planetě, pak v galaxii může existovat celkem 36 vyspělých civilizací. Vědci plánují v tomto směru pokračovat ve výzkumu, aby získali přesnější důkazy této teorie.

Pokud ale v naší galaxii skutečně existuje 36 civilizací schopných vysílat do vesmíru elektromagnetické signály, proč jsme na ně dosud nenarazili? Nebo proč nenašly ony nás? Jak uvádí web Science Alert, tak galaxie je pořád příliš rozlehlá. Pokud je zvažovaných 36 civilizací rozptýleno po celém jejím prostoru, pak podle výpočtu vědců je jedna od druhé vzdálena v průměru 17 tisíc světelných let.

Kromě té pozemské ale lidstvo dosud na žádné jiné planetě další civilizaci neobjevilo. Planeta Země tak představuje dosud jediný důkaz, že je život ve vesmíru možný, a je velmi obtížné zjišťovat, jak běžný nebo vzácný je v kosmickém měřítku.