Zdraví

Varovné signály a příznaky že ve vašem těle roste rakovina

Rakovina nebo též nádorové onemocnění je různorodá skupina chorob, jejichž společným rysem je to, že některá populace vlastních buněk organismu se vymkne kontrole a začne relativně autonomně růst.

Rakovina je jednou z obávaných nemocí, která je nejhorší noční můrou pro každého z nás. Přitom včasné odhalení je pro úspěšnou léčbu většiny nádorových onemocnění nesmírně důležité. Podívejme se na několik prvotních příznaků a symptomů, které naznačují, že v našem těle může růst rakovina. Čím dříve tyto příznaky rakoviny odhalíme, tím větší máme šanci ji úspěšně porazit.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Boule a hrudky pod kůží

Jakékoli nové bulky v těle mohou svědčit o rakovině. Abyste však tyto bulky rozpoznali, musíte se umět dotýkat svého těla a vědět, co je normální a co je neobvyklé. Mnohokrát se stává, že bulky v prsní tkáni rozpoznají ženy a muži, kteří provádějí samovyšetření a pravidelně si prsní tkáň prohmatávají. Je dobré se pravidelně dotýkat a vyšetřovat své tělo, zejména na prsou, varlatech, v podpaží, na krku, na břiše a v jejich okolí. Pravidelné vyšetřování těchto oblastí vám pomůže odhalit případné abnormální výrůstky dříve, než budou mít šanci se zvětšit.

Nepříjemné svědění na kůži

Imunitní systém našeho těla zachází s rakovinou jako s bakterií, která napadá systém, v důsledku čehož jsou na místo vyslány bílé krvinky, aby nového vetřelce zničily. Tím se zvýší průtok krve do oblasti, která se pak jeví teplá, červená, má změněnou barvu, pocit napětí nebo svědění. Jakékoli neobvyklé svědění, které zaznamenáte bez příčiny, nebo vyrážku, musí vyšetřit lékař.

Rány a poranění které se nehojí

Jakákoliv rána, poranění nebo řezná rána na povrchu kůže, která se hojí delší dobu a vy v ní pozorujete jen malý pokrok k zlepšení, musí být znamením, abyste zpozorněli, protože může být známkou rakoviny, která se ve vašem těle rozrůstá. Důvodem, proč k tomu dochází je to, že váš imunitní systém upřednostnil rakovinu rostoucí v systému a využívá všechny dostupné zdroje k tomu, aby se s ní vypořádal, než aby mohl něco udělat s drobným zraněním, které máte. V případě, že si všimnete nehojící se rány, udržujte ji v čistotě a navštivte svého praktického lékaře, aby vyloučil cokoli závažného.

Rány na jazyku nebo uvnitř úst

Jakékoliv hrbolky na vnitřní straně úst, v dásních nebo v krku, zejména pokud mají bílou barvu, by měly být důvodem k obavám. Se vší pravděpodobností nemusí jít o nic, ale je lepší se rozhodnout pro opatrnost a nechat je vyšetřit lékařem.

Ztráta chuti k jídlu nebo potíže s polykáním

Jakékoliv změny ve vašem trávicím systému nebo poruchy jakéhokoliv druhu by měly být důvodem k obavám, protože narušují schopnost těla získávat výživu a řídit procesy, jako je hojení. Pokud se u vás objeví náhlá a nevysvětlitelná ztráta chuti k jídlu, tak si o tom musíte promluvit se svým lékařem.

Jakékoliv změny ve stolici

Cokoliv neobvyklého se střevy, co trvá déle než dva dny, by mělo být důvodem k obavám. Pokud ve stolici najdete krev, zaznamenáte změny v barvě stolice, jako je tmavší nebo světlejší vzhled stolice, pociťujete bolest při vylučování, máte zácpu, průjem nebo najdete ve stolici hlen, tak musíte navštívit svého praktického lékaře a nechat se vyšetřit. Některé z těchto příznaků svědčí o rakovině tlustého střeva a vyžadují okamžité lékařské vyšetření a léčbu.

Jakékoliv změny při močení a barvě moči

Stejně jako u stolice musí být důvodem k obavám jakékoliv abnormální změny, které zaznamenáte ve funkci močového měchýře. Jakékoliv změny v průtoku, množství, barvě, zápachu, přítomnosti pěny nebo krve je třeba nahlásit lékaři a zkontrolovat, zda se v těle nevyskytuje rakovina.

Nevysvětlitelné krvácení u žen

Jakékoliv nevysvětlitelné krvácení, které není během obvyklého menstruačního cyklu, je třeba zkontrolovat a jakoukoliv krev z dělohy, bradavky nebo tělních vývodů je třeba vyšetřit lékařem.

Změna výšky a tónu vašeho hlasu

Jakékoliv změny vašeho hlasu, jako jsou změny výšky nebo tónu, pokud nejsou doprovázeny infekcí krku nebo bolestí v krku, mohou svědčit o rakovině hrtanu a musí být vyšetřeny lékařem.

Nevysvětlitelný a dlouho trvající kašel

Kašel, který lze přičíst chřipce nebo jiné infekci horních cest dýchacích, je zcela neškodný. Pokud však pociťujete úporný a dlouhodobý kašel, který není důsledkem jiného onemocnění, může se ve vašem těle vyskytovat rakovina, a to buď v plicích, jícnu, krku nebo žaludku.

Všímejte si varovných signálů těla. Včasné podchycení rakoviny vám může zachránit život.