Elektronika

Je vám horko a chcete koupit nejlepší a levnou klimatizaci

Klimatizace je v dnešní době jedním z důležitých pomocníků, díky kterému se nemusíme obávat horka a lépe snášíme velmi teplé letní dny. Klimatizaci a její chladicí účinky již dlouhou dobu známe například z automobilů a nyní již skvělé pomáhá v našich domácnostech či kancelářích. Dávno jsou pryč doby, kdy byla klimatizace v bytech a domech jen výsadou jižních zemí, jako jsou námi oblíbené například Řecko, Chorvatsko či Španělsko.

Stále slyšíme od různých expertů a vědců, že ji musíme používat s rozumem a nastavit chlazení na maximálně nižší teplotu o 5 stupňů. Ale ruku na srdce, kdo všechny tyto doporučení o nastavení klimatizace vlastně dodržuje. Když je nám horko, tak prostě zapneme klimatizaci a chlazení na nejvyšší výkon. Možná to není to nejlepší pro naše zdraví, ale když je nesnesitelné horko, tak kdo by řešil rady odborníku. A je úplně jedno, jestli se jedná o klimatizaci v autě, nebo v domácnosti.

Klimatizace pro vás může udělat mnohem více než jen ochladit vzduch, a to bez ohledu na venkovní teplotu. Klimatizace navíc neslouží jen k ochlazování vzduchu, ale i k jeho odvlhčení, filtraci, ohřevu, někdy i ionizaci. A zatímco dříve jste mohli klimatizaci najít pouze v kancelářích, dnes si můžete jednoduše vybrat model i pro svůj domov. Moderní klimatizace však umí i něco navíc – umožňují filtraci vzduchu a zbavení se především prachu či mikroorganismů.

Kvalitní a levné klimatizace můžete koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Elektronika

Jaké jsou základní požadavky na klimatizaci

Nejprve se rozhodněte, jak často bude klimatizace v provozu a jak velký prostor budete chtít klimatizovat. Už díky tomu zjistíte, zda se vám vyplatí investovat do pokročilejšího stroje nebo bude vhodnější zvolit základní model s minimem funkcí.

Funkcí může přitom být velké množství, mezi jinými třeba čištění nebo zvlhčování vzduchu. Některé klimatizace mohou mít dokonce funkci topení a zčásti tak nahradit radiátory. Nezapomeňte ani na hluk, který klimatizace vytváří. Pokud bude v provozu po většinu roku, budou vás zároveň zajímat modely s co nejnižší spotřebou.

Jaké máme základní typy a druhy klimatizací

Mobilní klimatizace

Jedná se o menší přístroje, které jsou vhodné k přenášení a k použití ve více místnostech. Jejich výhodou je, že je můžete snadno přemístit dle potřeby nejen z jedné místnosti do druhé, ale také z bytu na chatu nebo kamkoli jinam. Odpadá složitá instalace nebo zavěšování. Jejich častou nevýhodou bývá vyšší hlučnost a přítomnost hadice, kterou je nutné odvádět nakumulované teplo.

Nástěnné klimatizace

Umísťují se na zeď, jak plyne z názvu, a sestávají z vnitřní a vnější jednotky a spojovacího potrubí pro chladivo. Někdy se proto nazývají také dělené nebo-li Split. Instalace split jednotek je poměrně náročná a často se neobejde bez stavebních zásahů. Výhodou je tichý provoz, protože kompresor klimatizace je umístěný venku. Multi-split pak dokáže z jedné vnější jednotky obsluhovat až čtyři vnitřní jednotky. Oproti jednotlivým split klimatizacím tak nabídne snadnější instalaci a nižší pořizovací investici.

Okenní klimatizace

Jedná se o klimatizace, které zasadíte do zdi. Část je na vnější, část na vnitřní straně a funguje tedy podobně, jako nástěnná klimatizace. Jde v podstatě o kostku, kterou instalujete přímo do okna, a jedna část zasahuje ven, druhá dovnitř. Jednoduchou instalaci vyvažuje hlučnější provoz a skutečnost, že máte v podstatě zablokované okno.

Jak vybrat klimatizaci a základní požadavky

Nejprve se rozhodněte, jak často bude klimatizace v provozu a jak velký prostor budete chtít klimatizovat. Už díky tomu zjistíte, zda se vám vyplatí investovat do pokročilejšího stroje nebo bude vhodnější zvolit základní model s minimem funkcí.

Těch může přitom být velké množství, mezi jinými třeba čištění nebo zvlhčování vzduchu. Některé klimatizace mohou mít dokonce funkci topení a zčásti tak nahradit radiátory. Nezapomeňte ani na hluk, který klimatizace vytváří. Pokud bude v provozu po většinu roku, budou vás zajímat modely s co nejnižší spotřebou.

Přenositelnost

Klimatizace rozdělujeme na stacionární a mobilní. Oba typy mohou být stejně kvalitní – jde spíše o vaši preferenci. Nezapomeňte však, že mobilní klimatizace jsou hlučnější a budete muset odvádět teplo hadicí ven z okna, případně vchodovými dvířky pro psy a kočky. Stacionární klimatizace jsou většinou tišší a vhodnější pro celoroční použití.

Chladicí výkon

Hodnoty se udávají v kilowattech a nejslabší modely nabídnou 2,5 kW chladicího výkonu. I to však stačí na méně častý provoz ve velké místnosti nebo v menším bytě. Platí, že 30 W zvládne klimatizovat objem 1 m3. Nejvýkonnější klimatizace mají chladicí výkon kolem 4,6 kW, a zvládnou tak i prostory o objemu 123 m3.

Průtok vzduchu

Tuto hodnotu udávají výrobci v metrech krychlových za hodinu. Výkonnější modely pracují na úrovních vyšších než 500 m3/hod. a v takovém případě dojde k ochlazení velkých místností během několika minut. Klimatizace se vzduchovým průtokem menším než 200 m3/hod. by vás neměly zajímat, maximálně pro občasné využití v menších prostorech.

Energetická účinnost

Jedná se o vyjádření chladicího faktoru (EER) nebo případně i topného faktoru (COP). Konkrétně o koeficient poměru výkonu a příkonu.

Hlučnost klimatizace

Hlučnost vás zajímá prakticky u jakéhokoliv spotřebiče, který je v provozu delší dobu v kuse. Klimatizace při svém provozu generuje hluk činností motoru, která odpovídá do jisté míry jejímu výkonu. Dá se tedy zjednodušeně říct, že větší výkon znamená větší hlučnost.

Způsob odvodu kondenzátu

Vedlejším produktem ochlazování a odvlhčování je voda a tu je třeba odvádět. Může to být třeba do nádržky na kondenzát, kde se voda sráží a jednou za čas je třeba ji vylít. Další možností je automatický výparník, kdy se voda v plynném skupenství dostává ven s horkým vzduchem.

Záruka a servis

Ze zákona máte nárok na dvouletou záruku. Důležité je ale vybrat prověřeného výrobce a obchod. Můžete se pak spolehnout na dostatečné množství servisních míst a náhradních dílů.

Cena klimatizace

Nejlevnější mobilní klimatizace pořídíte i za méně než 5 000 Kč. Půjde však o modely s malým výkonem a bez pokročilejších funkcí. Kvalitní značkové přístroje najdete nejčastěji v kategorii 10 až 20 000 Kč. Ty budou vyhovovat většině domácností. Za špičkový přístroj s vysokým výkonem, minimální spotřebou elektřiny a s doplňkovými filtry nebo ionizérem však můžete utratit i více než 50 000 Kč.

Jak na údržbu klimatizace a její servis

Klimatizace pokud má fungovat dobře, ekonomicky a spolehlivě, tak vyžaduje pravidelnou údržbu a servis. Některé činnosti je třeba dělat pravidelně a zvládnete je svépomocí, některé byste měli svěřit profesionálům.

Kromě již zmíněného vylévání kondenzátu máme na mysli hlavně kontrolu a čištění filtrů a zbytku jednotky. Ty, pokud se zanesou, tak podstatně zvyšují spotřebu energie a snižují celkovou účinnost přístroje. Pravidelné čištění je základem pro udržení klimatizace v dobré kondici a její účinnost.

Každá klimatizace disponuje předfiltrací, která odstraňuje největší prachové částice. Ty se pak nedostanou dovnitř a nezanesou celý přístroj. Určitě stojí za to kontrolovat a čistit ji častěji, než jednou ročně, jak se běžně doporučuje.

Pravidelně kontrolujte také kondenzátor kvůli zanesení a plováček, aby se nezasekl a nezničil čerpadlo. Samozřejmě pokud si nevíte rady, vždy se raději spojte s odborníkem. Tomu bude práce a servis trvat chvíli a budete mít jistotu 100% diagnostiky a kvality práce.