Varovné signály, které nemůžete ignorovat během raného těhotenství

Gratulujeme! Cesta vašeho těhotenství začala. Již nyní se cítíte vzrušená a zároveň úzkostná. Pokud je to vaše první těhotenství, pravděpodobně budete kromě fyzických změn ve vašem těle prožívat i nepřeberné množství emocí.

První trimestr je obdobím, kdy pečlivě sledujete své těhotenské příznaky. Mezi ty zjevné patří například žaludeční potíže, ranní nevolnost a mírný vaginální výtok. V některých případech však tyto drobné příznaky mohou poukazovat na větší problém. Sledujte těchto 7 varovných signálů, které by vaše tělo mohlo vysílat, a v případě, že pocítíte nepříjemné pocity, poraďte se se svým lékařem.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Krvácení z pochvy

Špinění během raného těhotenství není nic neobvyklého – několik kapek krve může být způsobeno hormonálními změnami, pohlavním stykem během těhotenství, uhnízděním vajíčka v děloze nebo infekcí.

Kdy si dělat starosti: Krvácení a křeče, jaké zažíváte během menstruace, doprovázené prudkou bolestí v podbřišku mohou být nebezpečné – mohou být známkou mimoděložního těhotenství nebo potratu. Váš lékař provede vyšetření spolu s ultrazvukem a krevním testem, aby zjistil příčinu.

Vysoká teplota

Vysoká horečka (obvykle více než 38 stupňů Celsia) může znamenat infekci. Vzhledem k tomu, že maminky jsou v těhotenství náchylnější ke komplikacím spojeným s chřipkou, doporučují lékaři očkování proti chřipce.

Kdy se obávat: Pokud pociťujete horečku, zavolejte lékaře. Horečka doprovázená výskytem vyrážky a bolestí kloubů může být případně způsobena infekcí, která se může stát hlavní příčinou vrozených vad, pokud se neléčí.

Bolest a pocit pálení při močení

To by mohly být jisté příznaky infekce močového měchýře nebo močových cest. Pokud se jim nevěnuje pozornost, mohou přerůst ve vážnou infekci způsobující předčasné porody.

Kdy se obávat: Poraďte se se svým lékařem. Ten vám odebere vzorek moči a určí, zda nemáte v těle infekci. Podle toho vám poskytne léky, které jsou pro vaše dítě bezpečné.

Nadměrná nevolnost a zvracení

Nevolnost a zvracení jsou běžné těhotenské příznaky, kterými prochází každá druhá maminka. Pocit nutkání na zvracení nebo častější zvracení však může způsobit dehydrataci.

Kdy si dělat starosti: Pokud tyto příznaky narušují vaše každodenní aktivity – způsobují dehydrataci, závratě, ztrátu chuti k jídlu, slabost a úbytek hmotnosti, je čas vyhledat lékařskou pomoc.

Vaginální potíže

Vaginální výtok a svědění jsou během těhotenství také běžné. Ty však mohou poukazovat i na infekci nebo pohlavně přenosnou chorobu.

Kdy si dělat starosti: Neváhejte zajít k lékaři, pokud je váš vaginální výtok zbarvený nebo neobvykle zapáchá. Mohlo by se jednat o vaginální afty, které lze snadno léčit. Pokud se neléčí, mohou se dokonce přenést na vaše dítě během porodu.

Otok nebo bolest na jedné straně těla

Maminky vědí o druhu otoků, které vznikají na nohou a kotnících během těhotenství. Bolest v oblasti stehna, lýtka spolu s otokem však může znamenat krevní sraženinu.

Kdy se obávat: Pokud se u vás v minulosti vyskytly krevní sraženiny, je lepší o tom předem informovat porodní asistentku nebo lékaře. Těhotné ženy mají vyšší riziko výskytu krevních sraženin. Pokud se otok objeví náhle, mohou do hry vstoupit další rizikové faktory, jako je preeklampsie.

Příznaky již existujícího zdravotního stavu

Váš lékař by měl znát vaši zdravotní anamnézu a také rodinné záznamy o zdravotních potížích, jako je vysoký krevní tlak, astma, cukrovka, onemocnění štítné žlázy. Pokud se objeví nějaké známé příznaky, léky, které vám lékař předepíše, budou v souladu s vaší anamnézou a budou bezpečné pro vaše dítě.

Kdy se obávat: Pokud si všimnete, že se u vás objevily příznaky nějakého předchozího onemocnění, informujte o tom co nejdříve svého lékaře.

Zdraví vašeho dítěte je závislé na vašem zdraví. Pokud onemocní matka, dítě jistě také chytí infekci. Zajistěte si dobrou prenatální péči – dobře jezte, dostatečně odpočívejte, cvičte, zejména v prvním trimestru. Neváhejte se obrátit na svého lékaře, pokud máte pocit, že se věci nevyvíjejí dobře.