Zdraví

Způsoby, jak zvládnout depresi u podnikatelů

Dnešní svět se nese ve znamení vzniku a zániku začínajících podniků. Tolik zemí nabízí příležitosti a podporu ze strany vládních i soukromých institucí, aby každý začínající podnikatel uspěl. Boom start-upů právě začíná a v příštích 20 letech může změnit svět, jak ho známe. Podniky však nevyskočí ze země jen tak po tvrdé práci a obětování. I když člověk vloží do otevření malého podniku vše, co má, může podnik zkrachovat. Vezměme si příklad společnosti Blackberry. Tato společnost dominovala odvětví mobilních telefonů po celém světě, ale rychle a náhle zanikla, když se objevily jiné možnosti mobilních telefonů. Žádný podnik ani člověk není v bezpečí před výkyvy trhu a neúspěchem podnikání. To staví mnoho podnikatelů do velmi obtížné situace. Musí sami investovat do práce pro malé základy svého podnikání 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, dokud nedosáhnou určité úrovně úspěchu. To může trvat několik měsíců až let, čímž se mnoho podnikatelů stává zranitelnými vůči stavům, jako jsou deprese a úzkost.

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Ve světě podnikání stačí jakýkoli druh emocionální poruchy k tomu, aby podnikání zničil. Sebedůvěra vládne světu podnikání a jakákoli odchylka od ní znamená ztrátu víry a důvěry investorů. Proto se většina majitelů malých podniků zdržuje toho, aby o svých emocionálních problémech s kýmkoli mluvili. To může být velmi nebezpečná negativní smyčka, protože narůstající finanční a osobní problémy spojené s udržením podniku v chodu mohou vážně ovlivnit duševní pohodu, ale požádat o pomoc při těchto problémech znamená, že se potíže s podnikáním mohou potenciálně zhoršit. Zdá se, že pro mnoho lidí neexistuje žádné východisko, když se potýkají s depresí, což může vést k negativním návykům, jak se s ní vyrovnat, jako je přejídání a nadměrné požívání alkoholu, tabáku a rekreačních drog. Pokud dojde k nejhoršímu, například k neúspěchu v podnikání, může být tato rána natolik trýznivá, že vyvolá myšlenky na sebevraždu. Podnikatelé jsou nejen náchylnější k rozvoji deprese, ale také s ní většinou bojují sami. Pokud se potýkáte s depresí a jste podnikatel, níže uvádíme několik bodů, které byste měli zvážit.

Přehodnocení

Je tvrdou pravdou, že značná část podnikatelů není předurčena k tomu, aby podnikala. Mnozí se do budování podniku pouštějí pod tlakem rodiny nebo proto, že se nechají zlákat fantazií a pozlátkem domnělého úspěchu, aniž by věděli, jaké jsou nároky a oběti. Úspěšný podnikatel má určitou osobnost, která ho tlačí k úspěchu. Například ochota riskovat, neodrazující se od požadavku značných finančních částek, a intuice pro správná rozhodnutí. Ne každý má tyto vlastnosti a není na tom nic špatného. Rozhodnout se dát přednost své budoucnosti a přijmout stálé zaměstnání se stálým platem vás může zajistit lépe než opakované neúspěšné pokusy o podnikání.

Poznejte sami sebe

Nikdy nemůžete mít dobrou představu o tom, čeho jako podnikatel dosáhnete, pokud neznáte své silné i slabé stránky. Mnoho lidí letí se svými nápady kupředu v domnění, že jejich silné stránky jsou dostatečně dobré na to, aby vykompenzovaly jejich slabé stránky. Znalost vašich slabých stránek vám může v budoucnu ušetřit mnoho trápení, protože nikdy nevíte, jak tyto nedostatky mohou ovlivnit váš úsudek. Konzultace s odborníkem, který vám může poskytnout hloubkovou analýzu vaší osobnosti, je dobrou volbou před zahájením nového podnikání. Dalším skvělým způsobem, jak tomu čelit ve středních fázích, může být najmutí lidí, jejichž osobnost je odlišná, ale mohou doplnit tu vaši. Tímto způsobem mohou obě strany kompenzovat nedostatky.

Odpojte se

Hlavním viníkem, který dnes způsobuje deprese a úzkosti, jsou sociální média. Topíme se v obrovském moři informací o lidech, kteří pomocí stránek jako Facebook, Instagram a Twitter oznamují velké okamžiky svého života. I když nám to může ukázat různé pozitivní možnosti našeho vlastního života, většinou to má opačný efekt. Začneme porovnávat své neúspěchy s jejich úspěchy a nakonec se cítíme hůře. Úplné odpojení na nějakou dobu vám pomůže znovu získat jasnou představu, aniž byste se museli starat o to, jak se daří ostatním.

Varovné signály

Dávejte si pozor na varovné příznaky, které deprese provázejí – nespavost nebo zaspávání, nesoustředěnost, nechutenství, podrážděnost, letargie, ztráta zájmu o vše, izolace, úbytek nebo přibývání na váze, náhlé změny nálad, strach, beznaděj, bezmoc a duševní a citové vyčerpání. Pokud jsou tyto příznaky ve vašem životě stálé, pak je možná na čase, abyste se poohlédli po změně životního stylu a po nějaké pomoci. Změna životního stylu zahrnuje lepší stravu, zařazení cvičení do vašeho života, zdravý spánkový režim, omezení škodlivého chování, jako je pití alkoholu a užívání drog, a zvýšení sociální interakce.

Získání pomoci

A konečně, pokud se vám zdá, že se věci příliš vymykají kontrole, a máte sebevražedné myšlenky a představy, je rozhodně na čase obrátit se na někoho s žádostí o pomoc. Pokud se rozhodujete mezi kvalitou života a úspěšným podnikáním, váš život by měl být vždy na prvním místě. Terapeut nebo poradce je vyškolen tak, aby vám pomohl usměrnit vaše myšlenky a pocity, a přivedl vás tak ke zlepšení emoční pohody. Deprese si vybírá daň na vás osobně a je jistě dost silná na to, aby ovlivnila způsob, jakým vedete firmu. Když si vezmete volno na zotavení, můžete se do podnikání vrátit s novými nápady a nadšením, což pomůže oživit i váš byznys.