Vyrobte si originální květináče nejen na netřesk

Květináče a další zahradní dekorace z hypertufy, se stanou zajímavostí vaší zahrady. Pojďte si je vyrobit – zde je návod!

Prolhaná hypertufa

Hypertufa (umělý kámen) je k nerozeznání od pravého kamene. Původem je tato směs z Anglie a využívala se pro tvorbu takzvaných koryt, které ozdobí zahradu i jako fontánka. Jedná se tak o dokonalou atrapu pravých a těžkých kamenných koryt, které lze koupit ve specializovaných prodejnách se zahradními dekoracemi a sochami.

Pravý kámen je samozřejmě v naprosto jiné cenové relaci a navíc dnes už tolik koryt z pravého kamene nenajdete, protože o ně zkrátka skrze cenu není zájem.
Květináče a další zahradní dekorace z hypertufy

Koryto, květináče i zámecké sochy

Koryto si tak lze vyrobit ze speciální směsi, která vás rozhodně nebude stát tisíce. Kromě toho lze z hypertufy vyrobit originální květináče, které vypadají jako klasické sochy, které můžete vídat v zámecké zahradě. Pokud chcete usadit netřesk, vyzkoušejte originálního nápadu, pro jehož tvorbu je zapotřebí lékařské rukavice. Ustavit pak takový květináč můžete na zahradě k altánu, ale i na květinový stolek v domě.

Květináče a další zahradní dekorace z hypertufy

Připravte si:

 • Cement
 • Rašelinu (nebo jinou zeminu – hlínu, jehličí)
 • Písek nebo perlit
 • Vodu
 • Plastový lavor
 • Pokud využijete i perlit, tak ten lze nahradit nadrceným polystyrenem
 • Přidat lze i barvy
 • Další doplňky: rukavice a pro květináče s obličejem pak karnevalové masky

Květináče a další zahradní dekorace z hypertufy

Postup:

Vše spojíme. Na vodu ale pozor – tu přidávejte do směsi opatrně. Na výrobu květináčů je lepší sušší směs, maximálně však může mít konzistenci tvarohu. Důležité je také vybrat si formu, do které budeme směs vměstnávat, přičemž stěny této formy by měly být hladké, aby výsledný produkt nepopraskal. Pokud vyrábíte květináče, nezapomeňte na otvory pro odtok přebytečné vody. Formu je pak třeba nechat se směsí dva až tři dny schnout na slunci, poté formu vyklopte a kartáčem nebo dlátem můžete své dílo ještě doladit.

Květináče a další zahradní dekorace z hypertufy

Podrobnější tři alternativy receptu:

 • Jeden díl cementu – 1,5 dílu písku – dva díly rašeliny
 • Jeden díl cementu – jeden díl písku – jeden díl rašeliny
 • Jeden díl cementu – jeden díl perlitu – jeden díl rašeliny

Všechny suroviny seženete a můžete je i různě nahrazovat. Místo rašeliny lze přidat hlínu nebo jehličí. Perlit zase nahradí nadrcený polystyren. Přidat můžete i barvy. Směs nechte dva až tři dny schnout, pak dílo vyklopte z formy a nechte ještě dosušit někde v mimo přímé slunce. Kartáčem, dlátem nebo nožem můžete dodat strukturu, nebo naopak uhladit stěny.

Zahradní nářadí a pomocníky na zahradu a pro dům můžete výhodně koupit zde: Další zajímavé články z kategorie Zahrada