Znáte se s pěti Tibeťany?

Říká se,  že v Tibetu je klášter, kde mniši znají tajemství věčného mládí. Že existují tajné cviky tibetských mnichů, které mládí člověku vracejí.

Každý z nás asi o sestavě pěti cviků vycházejících z jógy už slyšel, miliony lidí na světě jim i propadly a denně těchto pět cviků cvičí. Co je na nich tak zvláštního, že jsou mezi lidmi tak rozšířené?

Další zajímavé články z kategorie Zdraví

Co na těch Tibeťanech je?

Z hlediska západní medicíny jde o velmi účinnou sestavu cviků, které pomáhají obnovit pružnost a ohebnost páteře.

Z hlediska východní filozofie, především jogínské literatury, se jedná o speciální cviky, jimiž si otevřete v těle čakry, jakési energetické uzly, jimiž prochází životordárná kosmická energie. V obou případech se všichni schodují o prospěšnosti cvičení pěti tibeťanů.

Jak cvičit

Cviky se provádí denně minimálně 3krát každý cvik. Později, až získáte na zručnosti, můžete sestavu cvičit i víckrát, maximálně však 21krát. Cviky se mají provádět pomalu a soustředěně a pouze tolik, abychom se extrémně neunavili. Začíná se s minimálním počtem cviků a je možné každý týden jednu sestavu přidat.

Obecně platí: jestliže provádím cvik, nadechuji se, vracím-li se do základní polohy, vydechuji. S výjimkou prvního cviku v každém cviku chvilku setrváváme. Nejsou to tedy cviky na rychlost, ale na výdrž. Každý cvičí pomalu, individuální rychlostí. V žádném případě sestavu necvičíme jako aerobik v rychlém rytmu podle hudby.

Pro pohodlné cvičení si pořiďte podložku, například karimatku nebo přeloženou deku. Cvičte v pohodlném oděvu ve vyvětrané místnosti, případně venku na zahradě, jestli dovolí počasí.

Proč cvičit

Jestli se chcete cítit lépe, rádi byste si zlepšili fyzickou kondici, obratnost a duševní schopnosti, pak toto cvičení vycházející z jógy, nenáročné na čas a prostor vyzkoušejte. Pravidelné cvičení pěti tibeťanů pomáhá od svalového napětí a stresu, zlepšuje dýchání a také tráveni.